Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Postel s knihovnou - 1.díl

Postel s knihovnou - 1.díl
Trocha místa navíc se vždycky hodí a v dětském pokoji to platí dvojnásob. Spousta plyšáků a hraček přece potřebuje svoje místečko, stejně jako peřiny nebo náhradní povlečení. Problém s nedostatkem místa nám může pomoci vyřešit zvýšená postel. Není-li taková postel k sehnání, můžeme si ji s trochou šikovnosti vyrobit sami.
reklama

Aby bylo v sestavě ještě více místa, je postel spojena s malou knihovnou. V její horní části jsou police na knihy, ve spodní je pak schovaný úzký peřiňák. Základním materiálem na výrobu korpusu postele a knihovny je bukové lamino. Podklad pod matraci tvoří obyčejná dřevotřísková deska. Připravíme si plánek a rozměříme jednotlivé díly. Vše určuje výška postele a velikost matrace a ostatní se těmto rozměrům přizpůsobuje.

Postup

 1. Místo v rohu mezi oknem a dveřmi bylo ideální pro výrobu zvýšené postele. Jeho velikost naštěstí byla taková, že bylo možné k posteli připočíst i úzkou vysokou knihovničku ze stejného materiálu.

 2. Díly na výrobu, které je dobré dát si nařezat v dřevoprodejně nebo hobbymarketu, opatříme nažehlovací páskou. Její přesah ořízneme a načisto zabrousíme smirkem. Jednotlivé díly začneme spojovat na vlepené kolíčky.

 3. Nejprve začneme vyrábět knihovničku jejíž dno a půda jsou široké 25 cm, stejně jako boky. Výška je 200 cm. Šířka 95 cm. Středový díl, který knihovničku svazuje uprostřed, je užší, budou k němu totiž připevněna dvířka od peřiňáku.

 4. Příčné díly musíme vsadit do předvrtaných otvorů v bocích knihovny. Poté je zajistíme vruty do dřevotřísky. Otvory pro ně si nejprve předvrtáme. Hlavy vrutů zapustíme záhlubníkem.

 5. Sešroubovanou část knihovny otočíme. Připravíme si druhý bok, který nasadíme na kolíky v bocích polic. Poté je také zajistíme vruty do dřevotřísky.

 6. Práci nám usnadní akumulátorová vrtačka. Vhodnější je ta s možností nastavení síly dotažení momentovým klíčem. Při práci dbáme na kolmost vrtačky k materiálu.

 7. Sešroubovaný korpus knihovny položíme na zem. Spodní police je mírně cca 8 cm nad zemí a tvoří malý soklík. Přeměřením úhlopříček zkontrolujeme pravoúhlost položené knihovny.

 8. Připravíme si sololit, který bude tvořit záda knihovny. Může být bílý nebo ve shodném dezénu jako lamino. Malými hřebíčky se širší hlavou sololitová záda postupně připevníme.

 9. Abychom mohli knihovnu přistavit těsně ke stěně, musíme odstranit podlahové lišty. Postupně je nadzdvihneme širším šroubovákem. Po přisunutí knihovny je patřičně zkrátíme a navážeme na knihovnu.

 10. Není-li možné lišty odstranit, vyřízneme vybrání v bocích knihovny. Přesně proto je spodní police o 8 cm výše a tvoří tak falešný sokl. Vybrání nejlépe vyřízneme přímočarou pilkou.

 11. Do boků hotové knihovny si vyvrtáme podpěrky pro police. Nejpraktičtější je vrtat je v pravidelných 3-5cm vzdálenostech od sebe. Tak budeme mít možnost výšku polic podle knížek libovolně nastavit.

 12. Nyní můžeme začít vyrábět postel. Na její krajní boky nejprve připevníme kvalitní pojezd. Ten umožňuje plný výsuv zásuvky. Připevněn je těsně u přední hrany boku postele 20 cm od horního okraje.

 13. Bok postele se zadním čelem spojíme na vruty a kolíčky. Pro vyvrtání otvorů na dřevěné kolíčky použijeme vrtací šablonku. Kolíčky oba díly přesně a pevně spasují. Na výšku boku postele, který je 60 cm, jich použijeme cca 5-6.

 14. Ze zadní strany směrem od stěny pak zadní největší díl pevně spojíme s boky vruty do dřevotřísky. Lze použít „Ikea šrouby“ - konfirmáty s hlavou šroubu určenou pro imbusový klíč.

 15. Oba krajní pojezdy jsou podloženy úzkým proužkem lamina přišroubovaným k bokům. Tím vznikne lem, který potřebujeme jako podpěru pro položení dřevotřískové desky pod matraci.

 16. Nyní si připravíme prostřední díl. Postupně ho spojíme na kolíčky a sešroubujeme jako předtím korpus postele. Je to samostojný díl, který je široký 30 cm a hluboký stejně jako oba krajní boky.

 17. Středový díl je nižší nežli boky a zadní dlouhý díl. Po položení matrace tak vznikne lem a zapuštění, které ji na desce podrží. Ke střednímu dílu připevníme z obou stran pojezdy.

 18. Střední díl podpírá desku s matrací uprostřed. Zároveň také tvoří otevřený úložný prostor a stupínek pro snadný přístup na postel. Přes zadní stěnu postele ho přesně doprostřed pevně přišroubujeme.

Pepův tipNa kvalitním pojezdovém mechanismu se nevyplatí šetřit. Ať už budeme do zásuvek ukládat náhradní přikrývky nebo hračky či sezonní oblečení, budeme je otvírat často a případná oprava nebo výměna poškozených pojezdů není záležitostí pěti minut.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak správně pečovat o povlečení 9  fotek

Jak správně pečovat o povlečení

Koupili jste si po delší době nové bavlněné povlečení a nejste si jisti, jak o něj správně pečovat? Zde je několik praktických rad, které Vám rychl ...


Rozkládací sedačka 3  fotek

Rozkládací sedačka

Pořizujete-li si sedací soupravu nebo jen pohovku, většinou kladete důraz na to, aby měla více funkcí. V první řadě chcete, aby ji bylo možné rozlo ...


Jak si pohodlně ustlat 11  fotek

Jak si pohodlně ustlat

Vybavujete domácnost, obnovujete některé zařizovací předměty nebo vás bolí záda ráno i večer a přemýšlíte o nové posteli? Určitě se také rozmýšlíte na ...


Postel s knihovnou - 2.díl 19  fotek

Postel s knihovnou - 2.díl

V předchozí části jsme z nařezaných dílů lamina vyrobili knihovnu a základní korpus zvýšené postele. Nyní tuto knihovnu proměníme v praktický peřiňák. ...


Pódium na spaní i hraní 14  fotek

Pódium na spaní i hraní

Málokterý dětský pokoj je tak velký, aby se do něj ke spokojenosti ratolestí pohodlně vešla postel a další nábytek, a současně zbylo místo pro zába ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
0
do loznice Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 enigma
0
Stavba palandy Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×