Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nápady pro úzkou místnost

Nápady pro úzkou místnost
Manželé s dcerkou se nastěhovali do staršího činžovního domu a přemýšleli, jak přeměnit a využít úzkou dlouhou místnost, vlastně bývalý pokojík pro služku, na dětský pokoj nebo příležitostné spaní pro návštěvy. Pojďte si s námi pro inspiraci, jak podobnou situaci vyřešit.
reklama

Postup

 1. Úzká dlouhá místnost se nejprve zdála nevyužitelná. S nápadem přišel až kamarád. Navrhl vestavěné zvýšené patro, které nebude ubírat podlahovou plochu. Postel napříč místnost opticky rozšíří a zkrátí, podélná postel by ji ještě zdánlivě protáhla.

 2. Stojny patra jsou z hranolků 10 x 10 cm. Na stojnách vyrobíme čepy. Vzniknou tak vlastně trny, na které nasadíme zbývající část postele tvořící kostru. Čepy vytvoříme ostrou čepovací pilkou nebo „maflíkem“ nastaveným na správnou hloubku. Provedeme více řezů blízko sebe z protilehlých stran hranolku, materiál dlátkem vybereme a plochu začistíme jemným pilníkem na dřevo nebo smirkem na špalíčku. Čep by měl být silný cca na jednu třetinu materiálu.

 3. Stojky s hotovým čepem přichytíme ke stěně. Nejprve větším vrtákem vyvrtáme otvor pro zátku a zapuštění vrutu, menším pak provrtáme celý hranolek skrz. Přiložíme ho ke stěně a vodováhou ve vzdálenosti šířky postele ustavíme jeho kolmost k podlaze. Přes předvrtané otvory označíme, kde vyvrtáme otvory do stěny a vsadíme hmoždinky. Šroubování do hloubky nám usnadní ještě jeden nástavec na výměnné bity.

 4. Na připevněné stojky zkusmo poskládáme zbylou část konstrukce. V úzkém prostoru bylo vhodné použít nejen spoj na čep, ale u zadní stěny i přeplátovaní hranolků - odebrání půlky a půlky na sebe kolmého hranolku tak, že do sebe na koncích zapadnou. Hranolky položíme v koncích přes sebe a ostrou tužkou si nejprve spoj a vybrání pomocí úhelníku rozrýsujeme.

 5. Pokud konstrukce a spoje pasují, můžeme začít skládat patro naostro. Spoje je možné zajistit lepidlem nebo delšími vruty. Ty se snažíme umísťovat z vnitřních stran tak, aby byly co nejméně vidět, nebo je schovat pod ucpávky či ozdobné krytky. Vodováhou stále kontrolujeme horizontální rovinu konstrukce. V případě, že podlaha na jedné straně mírně klesá, podložíme stojku či příčný trám dýhou nebo tenkým odřezkem.

 6. Na patro je také důležité se dostat. Schůdky nebo žebřík si můžeme vyrobit nebo koupit, vždy záleží na tom, kolik je před patrem místa. Nejvíc ho šetří jednoduchý žebřík nebo ribstol. Ten zároveň může nahradit domácí tělocvičnu. Na vyráběné schůdky používáme pouze zdravý a dostatečně nosný materiál, jak na stupně, tak na bočnice. Nejjednodušší je spojení schůdků delšími vruty, které zapustíme, otvory pro ně předvrtáme.

 7. Patro má pouze tři stojky, čtvrtou v našem případě nahrazují schůdky – žebřík na patro - tím jsme jednu stojku z hranolků ušetřili. Do stojky schůdků provedeme vybrání, kam zapadne příčný hranol u levé stěny patra. Stojku schůdků, na níž konstrukce patra leží, si musíme také přichytit na hmoždinky do stěny. U země přikotvíme stojky žebříku k podlaze malým kovovým úhelníkem z nepohledové strany.

 8. Bočnici na pravé straně schůdků necháme 50 cm vyčnívat nad podlahu patra,čímž rovnou vytvoříme sloupek na zábradlí. Konstrukce je hotova, můžeme začít pokládat podlahu, zábradlí přijde nakonec, při pokládání podlahy patra by nám překáželo. Použít můžeme podlahové palubky nebo deskový materiál jako je dřevotříska, překližka nebo laťovka, deskový materiál je lépe použít kvůli snadnější manipulaci ve dvou dílech.

 9. I do pravé delší bočnice schůdků provedeme vybrání na příčný hranolek patra. Vybrání bude větší o sílu podlahy, kterou vybrání také přichytí. Z přední strany připevníme bočnici k přednímu hranolku dlouhým vrutem. Nemáme-li akumulátorový šroubovák, můžeme použít vrtačku se šroubovacím nástavcem, otvor pro šroub si nejprve předvrtáme.

 10. Chceme-li mít na spodku patra rovnou pohledovou plochu, opláštíme hranoly zespoda tenkými obkladovými palubkami. Palubky ke hranolům přitlučeme tenkými hřebíčky s malou hlavou. Použít lze také nevididtelný spoj z tenkých kovových upevňovacích profilů. Podbití i horní hranu patra zakončíme tenkými dokončovacími lištami, na přední hraně patra použijeme hranu profilu L.

 11. Sloupky zábradlí ze smrkových prkének (průřez 2 x 8 cm) opracujeme horní frézkou. Sloupky mohou být rovné nebo na nich můžeme frézkou vytvořit zdobný profil nebo vybrání. Při frézování si materiál pevně upneme a profil nedojíždíme až ke kraji. Frézování nejprve vyzkoušíme na odřezku a také raději vyrobíme jeden až dva díly zábradlí navíc, co kdyby se při frézování poškodily. Můžeme si také díly připravit z koupené plotovky.

 12. Při výrobě zábradlí si rozteče na sloupky spočítáme a rozměříme na pravidelné vzdálenosti. Pro lepší představu si můžeme rastr zábradlí vyskládat na podlahu. Nebude-li patro určeno pro děti, je vhodnější zábradlí méně husté – menší počet sloupků působí vzdušněji. Pro přesnou práci si můžeme vyrobit ze sololitu nebo z odřezků na rozteče šablonku. Rozteče také mohou být stejně široké jako dílce zábradlí.

 13. Příčky zábradlí jsme vsadili do "U" profilu připevněného k podlaze patra a na ně nasadili vrchní madlo. To vytvoří shodný "U" profil. Koupíme ho nebo vyrobíme ze stejné laťky jako sloupky a dvou přilepených přesahujících bočnic. Jeho hrany zakulatíme horní stopkovou frézkou. Zbývá už jen patro povrchově upravit.

Pepův tip

Patro můžeme natřít bezbarvým disperzním lakem, barevnou lazurou nebo napustit přírodním voskem na dřevo. Vždy by se mělo jednat o nátěr vhodný pro úpravu nábytku, případně hraček.

Pokud je patro využíváno na stálé spaní, je vhodné na stěnu zavěsit poličku na odložení hrnku, knížky nebo na budík.
Autor: PePa (text a foto)

Související články

Pracovní kout v ložnici 28  fotek

Pracovní kout v ložnici

V malých bytech nebo domcích je vždy potřeba dobře vyřešit úložné prostory a protože potřeby obyvatel se časem mění, je dobré používat nejrůznější pol ...


Patro do malého pokoje 17  fotek

Patro do malého pokoje

Úzká dlouhá místnost, která kdysi sloužila jako pokojík pro služku, se po zbudování sníženého patra proměnila v dětský pokoj s vyvýšenou postelí a šat ...


Zvýšené úložné podium 19  fotek

Zvýšené úložné podium

Úložného prostoru není nikdy dost a platí to zejména v menších bytech. Do jednoho takového jsme se vypravili pro inspiraci. Řešením úložného prosto ...


Patro v bytě 26  fotek

Patro v bytě

Místo pro spaní, tedy postel a úložné prostory jako jsou skříně a ostatní nábytek, zabírají z plochy našich bytů tu největší část. Jsou největší jako ...


Pódium na spaní i hraní 14  fotek

Pódium na spaní i hraní

Málokterý dětský pokoj je tak velký, aby se do něj ke spokojenosti ratolestí pohodlně vešla postel a další nábytek, a současně zbylo místo pro zába ...


Postel pod patro v úzké místnosti 18  fotek

Postel pod patro v úzké místnosti

I v malém prostoru lze vytvořit praktické a příjemné místo na spaní. V tomto případě je v úzké a dlouhé místnosti pod zvýšeným patrem dětský pokojíček ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×