Právě soutěžíme o:
poukazy na nákup u Transformu poukazy na nákup u Transformu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit výsuvný stůl? - 2. díl.

Jak vyrobit výsuvný stůl? - 2. díl.
Výsuvný stůl v malé kuchyni je jednou stranou přikotven ke zdi, jediné místo však bylo nad radiátorem topení. Bylo proto potřeba vyřešit odvod tepla nad stolovou desku.
reklama

Topení pod oknem nebo na stěně občas překáží každému. Pro jeho schování do různých typů krytů topení je na trhu celá řada typů větracích mřížek. Prostor okolo topení musí být odvětrán, aby měl teplý vzduch možnost proudit. Nemá-li tuto možnost, nastanou velké tepelné ztráty. Snadno jim však lze předejít použitím vhodné, dostatečně velké větrací mřížky. Ty jsou běžně k zakoupení ve větších železářstvích nebo baumarketech. Vyrábějí se z plastů, kovu i ze dřeva. Dřevěné mřížky nejsou povrchově upravené a je možné je namořit do potřebného odstínu. Plastové jsou nejčastěji bílé, hnědé a černé. Kovové se vyrábějí ve stříbrném a zlatém odstínu. V případě potřeby je možno kombinovat jejich délky a šířky.

Postup

 1. Abychom mohli přesně na střed nosné části stolu připevnit vrchní díl, vyvrtáme do hran dílů D vždy dva otvory. Použijeme vrták o průměru 8 mm. Dbáme na kolmost osy vrtání.

 2. Do vyvrtaných otvorů vložíme označovací trny. Zlehka je zatlačíme do otvorů až po vyndavací límec. Trny nám pomůžou přesně označit místo pro vrtání ve spodní straně dílu A.

 3. Na dílu A odměříme přesahy do stran a vyznačíme si je tužkou na spodní stranu. Po zkontrolování přesahu metrem poklepeme na díl gumovou paličkou a trny jej označí.

 4. Na díl A přiložíme ozdobnou dřevěnou větrací mřížku, kterou je potřeba do stolu zapustit.
  Umístíme ji přesně nad spodní větrací průduchy a do středu šířky desky a obkreslíme ji.

 5. Mřížka má lem, který zakrývá hrany výřezu a brání propadnutí mřížky. Je vyrobena z lišt masivního bukového dřeva a malých příčných lubů, aby se teplem nekroutila.

 6. Osazení mřížky je od otvoru na zapuštění zapotřebí odečíst. Je to 1 cm, který odečteme od označeného výřezu směrem dovnitř po celém obvodu. Přesné rozkreslení nám zaručí použití úhelníku.

 7. Do rohů označeného výřezu vyvrtáme větším vrtákem otvory. Do nich pak snadno vložíme plátek kmitací pilky. Tou pak otvor pro zapuštění mřížky snadno vyřízneme.

 8. Do přímočaré pilky použijeme ostrý plátek na lamino, který materiál netrhá. Řez vedeme po vnitřní hraně orýsování a pilu do řezu netlačíme, tím bychom materiál pouze vyštípli.

 9. Do spodní části dílu A máme vyraženy označovacími trny 4 značky. Ty nám označují místa, kde vyvrtáme otvory, abychom díl mohli přiklopit. Pozor ať neprovrtáme materiál skrz.

 10. Do otvorů v obou dílech D, v nichž byly nejdříve označovací trny, vlepíme dřevěné kolíčky. Kladívkem je pak poklepeme do shodné výšky tak, aby vyčnívaly zhruba kolem 12 mm.

 11. Díl A s výřezem pro větrací mřížku nasadíme na kolíčky zapuštěné do hrany dílu D. Takto budeme moci díl v případě potřeby lehce odstranit a dostat se snadno také k šroubům v úhelnících.

 12. Před konečným vložením dřevěnou mřížku povrchově upravíme. Vhodný je bezbarvý matný disperzní lak, například Sportakryl. Pak mřížku do rámečku vlepíme a zatížíme ji.

Pepův tipBude-li stůl nad topením, jako v našem případě, a za materiál poslouží masivní dřevo, musí být materiál velmi dobře vyschlý. Opomeneme-li kvalitu a vyschlost materiálu, může se masivní stolová deska z nevyschlého dřeva teplem kroutit a popraskat.
Autor: PePa, Pavel Zeman (text, foto, realizace)

Související články

Jídelní stoly 18  fotek

Jídelní stoly

Jídlo je základní životní potřebou a i přesto, že se kultura stolování mění s dobou, velký jídelní stůl je už po několik staletí centrem setkávání rod ...


Stůl pod počítač 18  fotek

Stůl pod počítač

Počítače nám vstoupily do bytů jako užiteční pomocníci. Potřebují však prostor. Dříve se muselo najít místo pro objemné monitory. Poté je vystřídaly p ...


Stůl na jedné noze a další tip do garsonky 12  fotek

Stůl na jedné noze a další tip do garsonky

Malý prostor v garsonce se mladí lidé rozhodli vyřešit pomocí vestavěného patra. I další kousky nábytku přizpůsobili malému prostoru.


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×