Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit výsuvný stůl? - 1. díl.

Jak vyrobit výsuvný stůl? - 1. díl.
Ke každému z nás jednou přijde více hostů a najednou se zdá, že není kam si sednout. Místa je málo a my máme jenom malý stůl, který nestačí. Proto jdeme rychle k sousedům půjčit si větší, srazíme dva menší stoly k sobě, nebo přes ten náš položíme větší desku. Kdyby byl po ruce stůl na ping pong, posloužil by asi nejlépe.
reklama

Malá kuchyňka v panelovém bytě byla donedávna vybavena jen malým klasickým stolem a židlemi. Místa nebylo nazbyt, a pokud u stolu seděla celá rodina, nedalo se téměř projít kolem kuchyňské linky.
Po rodinné poradě došlo na nápad vyzkoušet stůl jen na jedné noze.
Vhodným doplňkem k takovému stolu jsou i stohovatelné nebo skládací židle, které nezaberou příliš místa, nejsou-li používány každý den.

Stoly o třech a více nohách se často, není-li podlaha přesně rovná, kymácejí. Tento problém u stolu kotveného do zdi a stojícího pouze na jedné noze odpadá. Šroubovacím mechanismem nosné nohy stolovou desku snadno srovnáme. Pro přesnou kontrolu roviny použijeme vodováhu. Jedna rovina je přesně dána úhelníky, kterými je pevná část stolu připevněna ke stěně, druhou snadno dorovnáme nastavitelnou výškou nohy.

Postup

 1. Prostor v malé kuchyni s oknem ubírá radiátor. Proto stůl, který má využít co nejlépe malý prostor, musí být i přímo nad tělesem ústředního topení.

 2. Celý stůl je vyroben z bukového lamina. Základem je pevná část ve tvaru písmene U. Díl E a dva díly D spojíme na dřevěné kolíčky a lepidlo.

 3. S pomocí úhelníku a ostré tužky přesně odměříme a označíme místa, kde budou vyvrtány větrací průduchy. Jejich vzájemné vzdálenosti rozpočítáme stejnoměrně daleko od sebe.

 4. Pro vrtání větracích otvorů nad topením použijeme vrták o větším průměru. Může to být například vrták na panty průměru 35 mm nebo vykružovací pilka vhodné velikosti.

 5. Jako jediná podpěra stolu bude sloužit výškově nastavitelná stolová noha. Lze ji zakoupit například v baumarketech nebo speciální prodejně s truhlářskými potřebami.

 6. Naměříme si střed šířky spodní nosné desky stolu – dílu E. Pomocí úhelníku na ni překreslíme tužkou kolmici. Ta je zapotřebí, aby byla noha po připevnění přesně ve středové ose stolu.

 7. Upínací konzoli stolové nohy pak v ose na vyznačenou kolmici malými vruty přišroubujeme. Měla by být od hrany nosného dna směrem dovnitř stolu vzdálena 4–6 cm.

 8. Po připevnění konzole stolové nohy na ni samotnou nohu nasuneme. Šroubem na inbusový klíč od sebe odtáhneme tři segmenty, které nohu s upínací částí pevně spojí.

 9. Výška stolu je nyní výškou připevněné nohy přesně dána. Můžeme tedy snadno odměřit a pak vyvrtat do stěny nad topením otvory pro přichycení pevné části stolu.

 10. Do vyvrtaných otvorů vložíme hmoždinky o průměru 8 mm. Delšími vruty s křížovou hlavou pak ke stěně připevníme dva silnější kovové úhelníky. Jejich rozměr je 6×6 cm.

 11. Pevnou spodní část stolu ve tvaru písmene U, do které jsme předem vyvrtali větrací otvory, k oběma úhelníkům pevně přišroubujeme. K připevnění použijeme vruty 4×16 mm.

 12. Větrací průduchy nepohyblivé části stolu jsou tak přesně nad tělesem ústředního topení. Teplo bude moci stolem volně procházet a nenastane žádná větší tepelná ztráta.

 13. Stolová noha může být bílá, černá, nerezová, ale i obalena dřevěnou imitací nebo tenkou dřevěnou dýhou.

 14. Plastový konec nohy je opatřen závitem, který má malé stoupání. Ten se otáčením vysunuje, nebo zajíždí do kovové části stolové nohy. Plast je dostatečně pevný, aby zatížení snesl.

 15. Kroužek, kterým pootáčíme, má drobné drážkování, aby při otáčení v prstech neprokluzoval. Závit je vnitřní a není vidět. Snadno jím můžeme výšku doladit od 0 do 3 cm.

Pepův tip

Až bude hotov celý stůl, srovnáme jej pomocí výškově nastavitelné nohy do roviny. Vodováhu položíme tak, aby byla kolmo ke kratší straně stolové desky.

Různé typy stolových nohou najdete v sortimentu firmy Hettich.

Autor: PePa, Pavel Zeman (text, foto, realizace)

Klíčová slova:


Související články

Sklopný stolek na snídani do malé kuchyně 14  fotek

Sklopný stolek na snídani do malé kuchyně

Potřebu stolku v malé panelákové kuchyni pomohl vyřešit sklopný stolek na stěnu. Pokud je to zapotřebí, slouží i jako zvětšení pracovní plochy kuchyně ...


Jídelní stoly 18  fotek

Jídelní stoly

Jídlo je základní životní potřebou a i přesto, že se kultura stolování mění s dobou, velký jídelní stůl je už po několik staletí centrem setkávání rod ...


Knihovna se stolkem 18  fotek

Knihovna se stolkem

Místo za dveřmi v panelovém bytě bylo ideální k vestavbě malé knihovny. Její hloubka je taková, aby se do ní pohodlně vešly nejen knihy, ale i veliké ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×