Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Renovace dveří

Renovace dveří
Udělat náš byt větší asi nelze, ale můžeme jej třeba opticky zvětšit nebo prosvětlit nenáročnou úpravou vnitřních dveří. Tu zvládneme sami nebo ji přenecháme truhláři. Jsou i specializované firmy, které se zabývají repasováním dveří a úpravou jejich povrchů. Potahují je speciální odolnou plastovou fólií. Ta může mít dezén dřeva, nebo čisté bílé barvy. Stejně tak u typů prosklení je veliký výběr různých skel i členění vnitřních a dělících příček.
reklama

Postup

 1. Ze dvou třetin prosklené tmavě dýhované dveře pokoje v panelovém bytě nepropouštějí do chodby příliš světla. Dětské roky jeho obyvatele už také překročili a bez samolepek se obejdou.

 2. Staré sklo je potřeba odstranit. Špachtlí nebo starším dlátem opatrně odstraníme plastové zasklívací lišty a sklo vyjmeme. Dbáme přitom na bezpečnost a chráníme si zrak a ruce před pořezáním.

 3. Proříznutí dveří a zvětšení prosklené plochy dveří provedeme elektrickou kotoučovou pilou. Jako vodítko si svěrkami ke dveřím připneme rovný hranolek, podle kterého řez vedeme.

 4. Kotoučovou pilou není možno řezat až do rohu, kotouč by na spodní straně dveří prošel dál za roh. Řez tedy asi o 5 cm zkrátíme, na zbylé doříznutí použijeme přímočarou nebo ruční pilku.

 5. Výplň vnitřních dveří v panelových domech bývá většinou voštinová. Tu tvoří tvrdý papír jakoby v plástvích, který vyplňuje vnitřní plochu dveřního rámu proto, aby byly dveře odlehčené.

 6. Spodní proříznutou část je třeba vyplnit dřevěnými hranolky. K těm pak budou připevněny zasklívací lišty. Aby papírové voštiny nepřekážely, vtlučeme je kladivem do rámu dveří.

 7. Hranolky přesně stejné síly, jakou má vnitřní dřevěný rám dveří, zkrátíme na vhodný rozměr. Natřeme je disperzním nebo polyuretanovým lepidlem a vklepneme do rámu tak, aby s ním lícovaly.

 8. Do připraveného rámu budeme vkládat dvě příčky. Rozpočítáme jejich výšky tak, aby všechna tři skla byla stejně velká. Tyto příčky jsou silné jako celé dveře s vrchním dýhovaným pláštěm.

 9. Dlouhými vruty se zápustnou hlavou přesně rozpočítané dělící příčky přišroubujeme. Hranolky si však nejprve z obou stran v úhlu předvrtáme, aby se nám při šroubování nehnuly.

 10. Dřevěná zasklívací lišta z obou stran přichytí sklo. Musí být tak hluboká, aby vložené sklo nemělo vůli, a aby lišta k rámu dveří přesně doléhala. Vše se řídí sílou použitého skla.

 11. Dveře připravené pod barvu již mají z jedné strany připevněny zasklívací lišty. Dveře jsou dočista obroušeny jemným smirkovým papírem. Zasklívací lišty řežeme v přesné pokosnici ostrou pilkou.

 12. Kvůli prosvětlení předsíně použijeme bílou barvu. Tou přetřeme i kovové zárubně, aby byly s dveřmi shodné. Na dveře nejprve nanášíme základovou vrstvu a po zaschnutí dvě vrstvy vrchní.

 13. Před proříznutím dveří a jejich úpravou jsme odstranili dveřní kování a zámek. Po dostatečném zaschnutí posledního nátěru vše opatrně namontujeme zpátky na dveře.

Pepův tip:
Pro natírání dveří volíme teplejší počasí, které zkracuje dobu schnutí. Natíráme v dobře větrané bezprašné místnosti. Po základovém a prvním vrchním nátěru jemným smirkem můžeme odstranit drobné nečistoty. Před natřením základem je možné poškozená místa dveří opravit tmelem a přebrousit.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Maskovací pásky firmy tesa tape (8) 3  fotek

Maskovací pásky firmy tesa tape (8)

A je vymalováno. Stěny svítí novotou a celý pokoj voní. Než nastěhujete zpátky nábytek a pověsíte obrazy, je čas odstranit fólie a všechny maskovací p ...


Renovace thonetky 23  fotek

Renovace thonetky

Stará židle nebo křesílko z tvrdého dřeva s elegantními ladnými tvary, ohýbanými vyztuženými područkami nebo opěradlem, nalezená na půdě po babičce ne ...


Maskovací pásky firmy tesa tape (6) 3  fotek

Maskovací pásky firmy tesa tape (6)

Fólie a maskovací páska tesa zakryla místa, která by mohla být ať už při malování nebo pozdějším úklidu kritická a konečně se můžete pustit do vlastní ...


Drhnou vám dveře o podlahu? 1  fotek

Drhnou vám dveře o podlahu?

Začaly vám znenadání drhnout dveře o podlahu, nebo jste jen vyměnili koberec. Ten je o pár milimetrů vyšší, takže dveře o něj zadrhávají. Pokud se jed ...


Nové dveře změní interiér 21  fotek

Nové dveře změní interiér

Dveře jsou automatickou součástí každé místnosti, ne vždy však musí ty stávající vyhovovat našim představám: otevírají se na nevyhovující stranu, jsou ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×