Právě soutěžíme o:
speciální olej na venkovní terasy speciální olej na venkovní terasy
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Historie svítilen

Historie svítilen
Máte doma baterku – tedy svítilnu? Určitě. A jestlipak víte jak dlouhou má historii výroba svítilen u nás v Čechách? To už možná ne.
reklama

Kousek historie

Jedním z průkopníků výroby kapesních i jiných svítilen na území České republiky byl německý občan Paul Schmidt.
Pan Schmidt si roku 1911 založil malou továrnu v Podmoklech, kde začal s výrobou suchých článků a svítilnových pouzder. Roku 1916 vznikla z původní firmy společnost s ručením omezeným. Hlavními podílníky byli pan Schmidt a jeho manželka Laura Schmidtová. Během 1. světové války byl provoz společnosti omezen a výroba stagnovala. Po 28. říjnu 1918 si firma ponechala původní označení Elektrotechnische Fabrik Schmidt & Co. Přibližně v roce 1921 se objevily první přenosné svítilny, resp. svítilnová pouzdra s napájením suchých článků.

Necelý rok poté doposud neznámý Jaroslav Pála se svým společníkem Dr. Norbertem Grosem, zakládá ve Slaném firmu Pála a spol., zabývající se výrobou elektrických článků a baterií. Tímto krokem se Jaroslav Pála stává jedním z konkurentů pana Schmidta a jeho společnosti. Roku 1920 se společnost s ručením omezeným Pála a spol. stává akciovou společností s názvem Pála a spol. akciová továrna na elektrické články a baterie se sídlem ve Slaném. Během následujících let společnost zaznamenala mnoho úspěchů a díky kvalitě svých výrobků se rychle dostala do podvědomí obyvatelstva a upevnila tak své postavení na trhu.

Roku 1924 se společnost Pála a.s. rozhodla zavést do svého prodejního sortimentu předměty související s výrobou článků a baterií. Těmito předměty byly žárovky a svítilnová pouzdra. Jelikož továrna nebyla k výrobě doplňkového zboží zařízena, bylo rozhodnuto o nákupu již hotových výrobků a jejich polotovarů od firmy Schulz z Prahy, která však nezajistila plynulost dodávek a proto byla nahrazena firmou Weismeyer a kupodivu i konkurenční firmou Schmidt. Zde se jak vidno střetávají dva známí konkurenti, kteří spolu v zájmu své prosperity začali spolupracovat. Úspěšná vzájemná spolupráce trvala několik dalších let až do roku 1931, kdy byla po několika neshodách ukončena. Po této události si svítilnová pouzdra různých typů začala vyrábět společnost Pála a.s. sama pod svou vlastní značkou.
Roku 1946 byl založen národní podnik Bateria, do kterého byly začleněny tehdejší společnosti Pála a.s. Slaný a Elektrotechnická továrna Schmidt a spol. Děčín – Podmokly. Po této události se svítilny vyráběly v bývalé Schmidtově továrně pod značkou Daymoon.

Výroba svítilen se do Slaného vrátila až roku 1980 a trvala pouze do roku 1992. Jednalo se vesměs o propagační kapesní svítilny s vestavěnými Ni-Cd akumulátory.
Teprve v roce 2001 došlo k návratu kapesních svítilen značky Bateria na český trh. Jednalo se o několik typů kapesních svítilen s kryptonovými žárovkami.

Začátkem roku 2004 přišla společnost Bateria Slaný CZ, s.r.o. na český trh s převratnou novinkou v oblasti kapesních svítilen. Touto převratnou novinkou bylo použití nového typu vysoce svítivých diod místo tradičně používaných žárovek. Jelikož technický pokrok postupuje mílovými kroky, jsou dnes v prodeji již další typy svítilen, pod značkou Bateria, s vysoce svítivou 1W diodou druhé generace.

Připraveno ve spolupráci s Bateria Slaný CZ,s.r.o.

Autor: komerční prezentace, text a foto: Bateria Slaný CZ,s.r.o.

Klíčová slova:


Související články

Víte kam se starými bateriemi? 1  fotek

Víte kam se starými bateriemi?

Boxy pro zpětný odběr použitých baterií by měly být k dispozici všude tam, kde jsou baterie k dostání, tedy nejen ve specializovaných prodejnách, ale ...


Baterka a trocha historie 11  fotek

Baterka a trocha historie

V domácnosti vybavené moderními elektrickými spotřebiči působí klasická baterka jako anachronismus – i přesto, že její žárovka je údajně kryptonová ne ...


Jak si správně vybrat akumulátory 6  fotek

Jak si správně vybrat akumulátory

Jistě se Vám už několikrát stalo, že jste vložili do fotoaparátu své NiMh AA / AAA akumulátory, které jste nedávno plně nabité uložili do šuplíku a fo ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 2.2.2016 03:35 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 7.11.2015 12:17 Mil Plam
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 1.10.2015 16:37 Mirek Sýkora
0
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 4.6.2015 09:16 Zuzana Dvořáková
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.5.2015 10:06 JOSEF KÁDNER
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 29.5.2015 21:35 JOSEF KÁDNER
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 23.4.2015 20:53 Milos novy
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×