Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Klasické baterie versus akumulátory

Klasické baterie versus akumulátory

V každé domácnosti se najde množství přístrojů, které pro svůj provoz vyžadují pravidelnou krmi v podobě baterií. Tyto malé zásobárny energie prošly od svého vývoje celou řadou změn. V posledních letech si na oblibě získávají především akumulátory. Jak je to doopravdy v boji baterie vs. akumulátory?

reklama

Pokud váháte, zda si pořídit sadu akumulátorů s nabíječkou či si raději znovu koupit sadu obyčejných baterek u pokladny v obchodě, měli byste zvážit, jak často je budete používat. V případě jednorázového použití se vám jednoznačně vyplatí obyčejné. Jestli jste si právě zakoupili kupříkladu digitální fotoaparát, pak vám budou více vyhovovat akumulátory.

V čem se liší?

Primární články a baterie (zinkochloridové či alkalické) jsou po sestavení schopné okamžitě dodávat energii, a to až do vyčerpání chemických surovin. To, že se článek nedá po použití dobít, způsobuje spotřebování materiálu jeho elektrod, což je nevratný proces.

Oproti tomu akumulátor není schopen po sestavení okamžitě dodávat energii. Před použitím musí být nejprve nabit (provádí se většinou ihned po vyrobení). Akumulátor je schopen vázat energii, kterou mu dodáme při nabíjení a postupně ji podle potřeby opět vydávat. Při výdeji energie dochází opět k přeměně aktivního materiálu na původní složení.

Poznejte svůj akumulátor

Podle chemického složení můžeme akumulátory rozdělit do kategorií nikl-kadmiové, nikl-metalhydridové, dále akumulátory lithium-ionové a lithium-polymerové. Možná ve vás tento výčet probudil vzpomínku na již pozapomenuté utrpení v hodinách chemie v době vaší školní docházky, nicméně není to tak složité a povědomost o tom, co si vlastně člověk kupuje se každopádně vyplatí.

Akumulátory nikl-kadmiové – (Ni-Cd)

U těchto akumulátorů je elektrolyt vázán v separátoru a elektrodách. Výhodou těchto akumulátorů je jejich schopnost funkce i v extrémních klimatických podmínkách (od –40 °C do +70 °C). V současné době jsou používány pro jejich nízkou pořizovací cenu a možnost velké proudové zatížitelnosti, případně pro použití v extrémních klimatických podmínkách. Nevýhodou je, že obsahují těžké kovy. Naopak výhodou oproti akumulátorům bez kadmia je, že tyto akumulátory je možné skladovat ve vybitém stavu bez újmy na elektrických vlastnostech cca 10 let (v některých případech i déle).

Použití: zdravotnické přístroje, svítilny, měřící přístroje, starší typy videokamer, akumulátorové nářadí, záložní zdroje osvětlení a výstražných signalizačních zařízení…

Akumulátory nikl-metalhydridové - (Ni-MH)

Jsou velmi podobné již zmíněným nikl-kadmiovým. Kvůli jinému chemickému složení mají ale pochopitelně tyto akumulátory některé vlastnosti rozdílné od svých předchůdců. Pochlubit se mohou hlavně vyšší kapacitou při zachování stejné velikosti článků. Horší je to s jejich použitelností v mezních klimatických podmínkách. Funkčnost je zaručena při teplotách od –10 °C do +40 °C. U většiny typů těchto akumulátorů je omezená také možnost vysokých vybíjecích proudů na zhruba dvoj až trojnásobek kapacity.
Skladování tohoto typu akumulátorů je možné pouze v nabitém stavu, musí se také po 6 měsících dobíjet. Pokud se tato údržba zanedbá, dojde vlivem chemických reakcí k znehodnocení elektrod akumulátoru a k nevratné ztrátě kapacity.

Použití: zdravotnické přístroje, svítilny, měřící přístroje, videokamery, akumulátorové nářadí, motokola, čtečky čárových kódů, vysílačky a starší mobilní telefony, přenosné počítače, CD přehrávače, fotoaparáty, hračky...

Akumulátory lithium-ionové (Li-Ion) a lithium-polymerové(Li-Pol)

V posledních letech se prosazují stále více.
Oproti již jmenovaným nikl-kadmiovým či nikl-meltalhydridovým akumulátorům, které mají jmenovité napětí 1,2 V, mají tyto akumulátory jmenovité napětí 3,6 V, a to při stejné velikosti článků.

Nevýhodou těchto akumulátorů je nutnost elektronické ochrany jednotlivých článků při nabíjení a vybíjení – nesmí být překročeno konečné napětí při nabíjení ani vybití pod přesně stanovenou mez. Toto je zajištěno ochrannými obvody, které je ideální umístit na každém jednotlivém článku. Modernější typy těchto akumulátorů jsou již schopny při své vysoké kapacitě dodat i velké vybíjecí proudy (řádově 5 A až 8 A).
Provozní podmínky těchto akumulátorů jsou při teplotách od –20 °C do +60 °C. Při skladování je nutné tyto články zhruba po 6 měsících nabít, aby vlastním samovybíjením nedošlo k vybití pod stanovenou mez.

Použití: videokamery, mobilní telefony, CD přehrávače, fotoaparáty, přenosné počítače.

Připraveno ve spolupráci s firmou Bateria Slaný CZ,s.r.o.

Autor: Bateria Slaný, PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

AKU řetězová pila se uplatní na každé zahradě 5  fotek

AKU řetězová pila se uplatní na každé zahradě

AKU řetězová pila je nejmodernější možností, jak si poradit s prořezávkou stromů, přípravou palivového dřeva nebo prací v dílně při řezbářské činno ...


Vítězí menší a silnější 16  fotek

Vítězí menší a silnější

Při pohledu na vývoj světelných zdrojů je nápadné tempo, jakým se zmenšují jejich rozměry a zvyšuje se účinnost. Dnešní zdroje osvětlení se s jejich p ...


Přenosný startovací zdroj s kompresorem 23  fotek

Přenosný startovací zdroj s kompresorem

Samozřejmě, že zánovní ford na fotkách nebude potřebovat pomoct se startováním tak často, jako starší auto, ale nikdy neříkej nikdy. Každá baterie se ...


Jak si správně vybrat akumulátory 6  fotek

Jak si správně vybrat akumulátory

Jistě se Vám už několikrát stalo, že jste vložili do fotoaparátu své NiMh AA / AAA akumulátory, které jste nedávno plně nabité uložili do šuplíku a ...


Baterka a trocha historie 11  fotek

Baterka a trocha historie

V domácnosti vybavené moderními elektrickými spotřebiči působí klasická baterka jako anachronismus – i přesto, že její žárovka je údajně kryptonová ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×