Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Plovoucí podlaha, 1. díl – Pokládka

Plovoucí podlaha, 1. díl – Pokládka
Rychle a kvalitně, bez lepidla a popruhových stahováků položitelné – takové jsou dnešní plovoucí podlahy. Jsou zákazníkovi ušity přímo na míru, a kdo chce, může si je položit sám. Ušetří čas a peníze. V případě změny bydliště nebo vkusu si je s trochou nadsázky prostě rozeberete a vezmete s sebou. V našich domácnostech si našly své místo. K jejich nesporným výhodám patří dobré izolační vlastnosti a příjemný pocit při chůzi naboso. Takže se jen musíme rozhodnout, zda pokládku zvládneme sami, nebo ji raději přenecháme odborníkovi.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Podkladovou folii mirelon, lemovací a přechodové lišty, akrylový podlahový tmel ve shodném barevném tónu s podlahou a tekuté hřebíky (montážní lepidlo) k připevnění lemovacích lišt.

Nářadí

Elektrickou vrtačku, metr, přesný úhelník, dotahovací hák, ostrou kotoučovou nebo přímočarou pilku a klínky.

Laminátové plovoucí podlahy jsou moderní, snadno udržovatelné, v mnoha dezénech dřeva i v pastelových barvách, ale především rozebíratelné, spojované nasucho zámky vyfrézovanými do hran lamel. Díky moderním zámkovým systémům je možné podlahu položit snadno svépomocí bez speciálního nářadí, což ušetří čas i peníze.

Vhodné jsou i pro alergiky, protože nezachycují prach.

Postup

 1. Nejdůležitější je samotný podklad, na který bude podlaha položena. Musí být dokonale rovný, suchý, zbavený prachu a nečistot a v případě potřeby napenetrovaný. Penetrace se prodává už naředěná nebo si ji ve správném poměru s vodou podle návodu zředíme sami. Maximální nerovnost na metr může být cca 2 mm. Pro srovnání podkladu použijeme kvalitní samonivelační stěrku.

 2. Celou plochu před samotnou pokládkou ještě jednou překontrolujeme a zameteme nebo pečlivě vyluxujeme. I drobný zapomenutý kamínek by nám mohl vadit.

 3. Jako podkladní vrstva pod plovoucí podlahy se používá tenká pěnová folie mirelon. Ta dorovnává mírné nerovnosti, odvádí vlhko zpod podlahy, tlumí kročejový hluk a pruží, čímž změkčuje chůzi po podlaze. Mirelon pokládáme v pruzích a na sraz, ne přes sebe.

 4. Pokládka plovoucí podlahy začíná většinou v prázdné místnosti zleva doprava. Je-li třeba přesné napojení na dlažbu, je možné začít u dlažby a pokračovat dále do místnosti směrem k protilehlé stěně. U atypických půdorysů místností si pokládku vždy nejprve dobře promyslíme.

 5. Lamely v první řadě do sebe napojíme přes zámek na kratší straně. Lamelu stačí pouze mírně nadzdvihnout, nasadit do zámku a položit, nebo doklepnout paličkou či kladívkem. Záleží na systému spojení lamel. Tím se chytrý zámek sám a bez lepidla pevně spojí. Takto vyskládáme celou první řadu.

 6. Plovoucí podlaha není kotvená ani k podlaze ani ke stěnám, odtud její název. Jakoby volně plave na podkladu a není pevně svázána se žádnou stěnou ani podlahou. Nepokládá se proto přímo ke stěně, ale asi 7–10 mm od ní. Vložíme tady mezi stěnu a podlahu malé plastové nebo dřevěné klínky, které nám správnou vůli zajistí. Dilatace je rezervou pro případné drobné objemové změny, které by se při pevném ukotvené podlahy ke stěnám mohly projevovat vyboulením.

 7. Délku zbývající lamely v řadě je třeba přesně naměřit. Můžeme použít metr, nebo samotnou lamelu, kterou ale zrcadlově otočíme, abychom neodřízli drážky. Nesmíme zapomenout odečíst malou rezervou pro potřebnou dilataci okolo stěn.

 8. Podle úhelníku pak správnou délku přeneseme na lamelu. Narýsujeme si kolmici a podle ní pilou lamelu přesně zkrátíme. Použít můžeme pilu elektrickou nebo ostrou ruční.

 9. Při pokládce plovoucí podlahy je nejdůležitější „pořádně si založit“. První dvě až tři řady jsou pro dobrý základ nejdůležitější, pak už jen přidáváme řadu za řadou.

 10. Plovoucí podlaha musí být svázána podobně jako cihly. Druhou řadu tedy začínáme poloviční délkou lamely. Podle úhelníku si narýsujeme kolmici a podle ní pilou lamelu přesně zkrátíme. Není-li možné dodržet polovinu délky lamely, je nutný odstup alespoň 30 a více cm od kratšího spoje v předchozí řadě.

 11. Zámek po delší straně lamely také pouze nasadíme v mírném náklonu do předchozí řady a zacvakneme. Abychom lamelu a její drážku při doklepávání nepoškodili, použijeme jako podložku pod kladívko rovné tvrdé dřevo či plast. Nebo odřezek předchozí lamely.

 12. Při výrazné kresbě dřeva nebo vzoru plovoucí podlahy je vhodné vybalit všechny lamely a nahrubo si je vyskládat na podlahu tak, aby se vzor pravidelně nebo nahodile opakoval, podle toho, jak nám vyhovuje. Plovoucí podlahu v případě potřeby můžeme skládat schodovitě. Lépe tak odhadneme krátké díly k dokončení řady a začátku řady nové.

 13. Správně naměřenou a uříznutou lamelu dokončující řadu je potřeba pevně dotáhnout. K tomu nám poslouží speciální hák, který snadno vsuneme do spáry na konci řady. Hák je opatřen výstupkem pro kladívko. I po dorovnání řady ke kratší nebo delší straně lamely musí zůstat u stěny dilatační spára stejně jako po celém obvodu.

 14. Poslední řada lamel při pokládce většinou nevyjde v celé šířce lamely. Proto je nutné ji přesně naměřit a oříznout podél. Často se také projeví zužovaní stěn místnosti a každá lamela v poslední řadě je pak jinak konická.

 15. Jednu po druhé tedy postupně měříme a pokládáme až k samotné poslední lamele. Tu bude nutné zkrátit nejen podél, ale i napříč. I zde však nezapomeneme počítat s nutnou dilatací kolem celé podlahy.

 16. I při pokládce poslední lamely využijeme dotahovací hák.

Pepův tip

Položením poslední lamely je podlaha položena. Zbývá ji dokončit přechodovými a obvodovými lištami a začistit akrylovým nebo opravným tmelem – což si povíme v dalším dílu.

Při nákupu lamel podlahy počítáme s prořezem a koupíme cca o 10 % více (podle složitosti půdorysu místnosti).

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Podlaha – jak upravit betonový podklad 6  fotek

Podlaha – jak upravit betonový podklad

S nárůstem obliby laminátových a vícevrstvých dřevěných podlah vzrostl i počet kutilů a odvážlivců, kteří se rozhodli svépomocí řešit renovaci nebo mo ...


Jaký materiál na podlahu zvolit? Dřevěnou plovoucí podlahu 5  fotek

Jaký materiál na podlahu zvolit? Dřevěnou plovoucí podlahu

Ať stavíte nebo rekonstruujete, dříve nebo později budete muset řešit otázku, z jakého materiálu podlahu pořídíte. V první řadě je důležité si uvěd ...


Dřevěné podlahy 6  fotek

Dřevěné podlahy

Předkládáme vám stručný přehled dřevěných podlah, který by vám měl ulehčit orientaci v tomto poměrně rozsáhlém sortimentu. Nejdůležitější členění je d ...


Výběr a stavba podlahové krytiny 5  fotek

Výběr a stavba podlahové krytiny

Podlahová krytina nás ovlivňuje více, než si můžeme myslet. Vhodně vybraný design spolu s dobře zvoleným typem a ještě se správně provedenou poklád ...


GUTTADRYTEK – tvarovky pro trvalé odvětrání podlahové konstrukce 5  fotek

GUTTADRYTEK – tvarovky pro trvalé odvětrání podlahové konstrukce

Především při rekonstrukcích starších staveb se stává, že je potřeba provést i opravu nebo výměnu podlahy. V té staré většinou najdete navezenou škvár ...


Výběr vhodné podlahy do kuchyně nám zpříjemní vaření a usnadní úklid 7  fotek

Výběr vhodné podlahy do kuchyně nám zpříjemní vaření a usnadní úklid

Podlaha v kuchyni je bezpochyby nejvíce zatíženým místem v domácnosti. Má vysoké nároky na odolnost i údržbu. Rozlitá voda, rajčatová omáčka, rozbi ...


Vícevrstvé dřevěné podlahy - stabilita a šetrnost 6  fotek

Vícevrstvé dřevěné podlahy - stabilita a šetrnost

Vzpomeneme-li si na moudra a rady našich maminek, babiček a prababiček, určitě mezi ně můžeme zařadit také starou známou pravdu, že nohy v teple jsou ...


Nuda v bytě – vyměňte podlahu 6  fotek

Nuda v bytě – vyměňte podlahu

Máte za sebou velký úklid, ale nejste s vizáží vašeho domova spokojeni. Slunce, které pere do oken, totiž odhaluje největší nedostatky na podlaze, jej ...


Litou podlahu snadno, rychle a už bez rizika 4  fotek

Litou podlahu snadno, rychle a už bez rizika

Dosáhnout toho, aby i v novostavbě byly všechny plochy dokonale rovné, je těžké. Vodováha a všelijaká laserová měřítka nám zpravidla prozradí neček ...


Podlahové krytiny – 2. díl 25  fotek

Podlahové krytiny – 2. díl

Nehodí-li se nám do interiéru dřevěná nebo laminátová podlaha, můžeme volit mezi dlažbou, linem, korkem nebo kobercem. Každá podlahová krytina má svá ...


Podlahové krytiny – 1. díl 30  fotek

Podlahové krytiny – 1. díl

Jakou podlahovou krytinu a podle jakých kriterií volit? To je otázka, která při renovaci, rekonstrukci nebo koupi nového bytu zaměstná hlavy mnohým z ...


Co dělat proti poškrábání podlahy? 3  fotek

Co dělat proti poškrábání podlahy?

Máte novou podlahu a bojíte se, že si ji poškrábete nožkami od židle nebo stolku?


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Soutěž o novou podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jana
0
Renovace kamínkového koberce Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 divi
0
Zápach z podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eliška
0
Podlaha ze starých prken Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavla Tvrdikova
0
Skladba podlahy - OSB vs DTD Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Václav
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×