Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Plovoucí podlaha, 2. díl – Pokládka

Plovoucí podlaha, 2. díl – Pokládka
Pokládku plovoucí podlahy můžete zvládnout i sami, není se čeho bát. Dokončovací práce zvládnete také, jen je třeba dodržet některé důležité zásady.
reklama

Podlahy v místnostech kopírují nejrůznější výklenky, ve starších stavbách i nerovnosti půdorysu, někde se také musíte vyhnout trubkám topení, zakrýt instalace a na závěr zvolit vodné dokončovací lišty. Poradíme vám, jak na to.

Postup

 1. Pokud potřebujeme položit podlahu okolo trubek topení či složitějšího nepravidelného rohu, nebo ji dokončit okolo zárubní či nik ve stěnách, je vhodné pro snadnější a přesnější práci si vyrobit nejprve šablonu z tvrdého kartonu. Použít můžeme také tvarovou šablonu, kterou přiložíme, a ona nám požadovaný tvar okopíruje. Rozteč trubek přesně přeneseme na krajovou lamelu. Označujeme si středové osy trubek.

 2. Přesný průměr trubek si změříme nejlépe posuvným měřítkem. Tak zjistíme, jaký průměr vrtáku bude nutné pro průchod trubek použít.

 3. Do odpovídající vzdálenosti na naměřené ose (měřeno od stěny nebo předposlední řady lamel) vyvrtáme vrtákem vhodného průměru dva otvory. Vrták může být o něco málo větší. V případě průchodu větší trubky můžeme použít vykružovací pilku.

 4. V půlce vyvrtaných otvorů narýsujeme osu, kterou prořízneme. Směrem ke kraji lamely výřez rozšíříme do pravidelného lichoběžníku.

 5. Požadovaný tvar je přesně vidět. Nejsme-li si jisti, můžeme si nejprve zapasování průchozích trubek vyzkoušet na zbytku lamely.

 6. Pakliže jsme pracovali přesně a s ostrou pilkou, nebude spoj téměř vidět. Klínovitý tvar výřezu se do sebe přesně zapasuje. Drobná spára jde ještě vyplnit opravným tmelem ve shodné barvě podlahy.

 7. Po dokončení pokládky je potřeba podlahu olištovat. Schováme tak dilatační spáru u zdi, která je zapotřebí pro objemové změny podlahy. Podlahové lišty v sobě mají po celé délce vyfrézované vybrání, kterým je možné vést kabely od televize, zvonek nebo počítačové připojení. Tam, kde se rozhodneme kabel z lišty vyvést, je třeba vyříznou pilou malou drážku o potřebné velikosti. Do té instalační kabel přesně zapadne a nebude lištu odtlačovat od stěny.

 8. Na přesné zkrácení podlahových lišt slouží elektrická nebo ruční pokosová pila s možností nastavení potřebného úhlu. Vystačíme si však i s dřevěným pokosníkem a kvalitní ostrou ruční pilkou.

 9. Lišty se na stěnu můžou lepit montážním lepidlem (tekuté hřebíky), nebo připevňovat šrouby do hmoždinek. A to buď přímo do lišt nebo do plastových úchytek připevněných na stěnu, na které je možné lištu nacvaknout. To však neplatí pro všechny typy dokončovacích lišt.

 10. Pro spoje dvou navazujících, někdy i nestejně vysokých podlah, nebo místo prahů, slouží přechodové lišty. Ty zároveň mají i funkci dilatační spáry, aby podlaha, probíhající dvěma sousedícími místnostmi, nebyla vcelku. Před připevněním přechodové lišty nejprve odřízneme přečnívající podkladovou folii mirelon.

 11. Přechodovou lištu si nejprve položíme podél spáry a označíme si místo rohového spoje.

 12. V pokosnici pak pilkou na kov rohový spoj přesně uřízneme. Drobné otřepy po řezu odstraníme jemným pilníkem na kov nebo smirkovým papírem na špalíčku.

 13. Přes otvory v přechodové liště označíme, kde bude nutné vrtat otvory pro hmoždinky. Do vyvrtaných otvorů, které vyluxujeme od prachu, vložíme hmoždinky.

 14. Položíme lištu a malými šroubky ji pevně přichytíme přes hmoždinky k podlaze. Použít můžeme akumulátorovou vrtačku s vhodně nastavitelným momentem utahování.

 15. Nakonec celé pokládky plovoucí podlahy drobnou spáru mezi dokončovací podlahovou lištou a zdí vyplníme akrylovým tmelem. Ten po nanesení uhladíme prstem namočeným ve vodě.

Pepův tip

Zámková plovoucí podlaha se pokládá několikanásobně rychleji než klasická lepená podlaha. Odpadá práce s lepidlem a popruhovými stahováky a prostoje při schnutí lepidla. Zároveň je ihned pochozí a místnost tím pádem nastěhovatelná.

Pro dlouhou životnost podlahy dbáme na to, aby se na ni nedostaly kamínky, nebo malé drobné nečistoty, které by ji mohly poškodit. Jako kvalitní prevence a tzv. čisticí zóna může posloužit nová kvalitní rohožka před vstupními dveřmi.

POZOR
Lemovací lišty nikdy nepřipevňujeme k podlaze, ale pouze ke stěně, jinak by se porušila celá technologie pokládky plovoucí podlahy.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Podlaha – jak upravit betonový podklad 6  fotek

Podlaha – jak upravit betonový podklad

S nárůstem obliby laminátových a vícevrstvých dřevěných podlah vzrostl i počet kutilů a odvážlivců, kteří se rozhodli svépomocí řešit renovaci nebo mo ...


Litou podlahu snadno, rychle a už bez rizika 4  fotek

Litou podlahu snadno, rychle a už bez rizika

Dosáhnout toho, aby i v novostavbě byly všechny plochy dokonale rovné, je těžké. Vodováha a všelijaká laserová měřítka nám zpravidla prozradí neček ...


Jaký materiál na podlahu zvolit? Dřevěnou plovoucí podlahu 5  fotek

Jaký materiál na podlahu zvolit? Dřevěnou plovoucí podlahu

Ať stavíte nebo rekonstruujete, dříve nebo později budete muset řešit otázku, z jakého materiálu podlahu pořídíte. V první řadě je důležité si uvěd ...


Nuda v bytě – vyměňte podlahu 6  fotek

Nuda v bytě – vyměňte podlahu

Máte za sebou velký úklid, ale nejste s vizáží vašeho domova spokojeni. Slunce, které pere do oken, totiž odhaluje největší nedostatky na podlaze, jej ...


Výběr a stavba podlahové krytiny 5  fotek

Výběr a stavba podlahové krytiny

Podlahová krytina nás ovlivňuje více, než si můžeme myslet. Vhodně vybraný design spolu s dobře zvoleným typem a ještě se správně provedenou poklád ...


Vícevrstvé dřevěné podlahy - stabilita a šetrnost 6  fotek

Vícevrstvé dřevěné podlahy - stabilita a šetrnost

Vzpomeneme-li si na moudra a rady našich maminek, babiček a prababiček, určitě mezi ně můžeme zařadit také starou známou pravdu, že nohy v teple jsou ...


Podlaha v garáži Sikafloor

Podlahy patří k nejvíce namáhaným částem objektu. Proto musí vykazovat vysokou odolnost vůči mechanickému a chemickému namáhání, a to bez negativního ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Vrzající dřevěná podlaha Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lenka
0
Co zvolit na asfaltovou izolaci Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Michal
0
Skladba podlahy - OSB vs DTD Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Václav
0
Podlaha ze starých prken Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavla Tvrdikova
0
Zápach z podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eliška
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×