Právě soutěžíme o:
poukazy na nákup u Transformu poukazy na nákup u Transformu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Počítač ve skříni – výroba - 1. díl

Počítač ve skříni – výroba - 1. díl
Rohový stůl pro počítač, řešený jako skřínka s dvířky, šetří místo a využívá rohové zákoutí místnosti. Stůl v rohu svojí hloubkou také méně naruší celý pokoj (na rozdíl od stolu u rovné stěny). Počítač a tiskárna jsou umístěny ve spodní části rohové skříňky. Po zasunutí klávesnice stačí zavřít dvířka a vše je uklizeno, na stole zůstanou jen pracovní drobnosti a monitor.
reklama

Jako materiál na výrobu stolu jsme použili lamino o tl. 18 mm. Použít však můžeme i MDF desku, nebo spárovku. Materiály se cenově liší, dražší je spárovka. Záleží však také na tom v jakém interiéru bude skříň umístěna, aby s ním ladila.

Pro snadnou výrobu a montáž je skříňka spojena nábytkovými šrouby, takzvanými „konfirmáty“. Ty umožní díly skříňky vyrobit a pak snadno a pevně spojit v hotový pracovní stůl.
Boky skřínky musí být vždy o něco širší než dvířka, aby bylo možné dvířka na ně vyklopit.
Nožičky z hranolků je možné v případě potřeby nahradit vyššími otočnými kolečky s brzdou.

Nákres – nářezový plán

Všechny díly materiálu vybraného na výrobu stolu si necháme nařezat v dřevoprodejně nebo v hobby obchodě na přesný rozměr. Vhodné je připravit si tzv. „nářezový plán“ a na papír ve zmenšeném poměru uspořádat jednotlivé díly skříně tak, aby byl prořez materiálu co nejmenší a stejně veliké a široké díly na sebe navazovaly. Při použití spárovky nebo lamina s dřevěným desénem musíme také dát pozor, aby kresba let probíhala ve stejném směru (tedy ne jednou horizontálně a jednou vertikálně).

Postup

 1. Všechny připravené díly a jejich pohledové hrany nejprve opatříme nažehlovací páskou.
  Jedná se hlavně o poličky a korpus skříně. Dvířka a přední hrany budou opatřeny dřevěnými lištami.

 2. Přesah pásky zarovnáme ořezávacím přípravkem. Pomoci si můžeme ale i dlátkem nebo řezákem. Na čisto pak hrany zabrousíme jemnějším smirkovým papírem na špalíčku nebo brusnou houbičkou.

 3. Na připravené boky skříně si rozměříme místa pro spojovací vruty. Na celou výšku korpusu použijeme čtyři. Vhodným vrtákem si pak předvrtáme nejprve průchozí otvory do plochy dílů.

 4. Po přiložení k dalšímu navazujícímu dílu předvrtáme otvory i do jeho hran. Pro spojování používáme nábytkové rozebíratelné vruty – „konfirmáty“ – vhodné do deskových materiálů a lamina.

 5. Takto si sešroubujeme vždy dva a dva svislé boky, které tvoří základ korpusu skříňky. Pozor, šířky vloženého rohu se však liší o tl. materiálu, jeden je 25 cm a druhý 23,2 cm. Jejich venkovní rozměr je pak shodný.

 6. Dvojice pak spojíme v jeden celek. Tak je základní tvar korpusu dán. Zadní roh stolu je vlomený obráceně dovnitř. Tím nám vytváří důležitý prostor pro boky vestavěné knihovničky.

 7. Nyní si připravíme dno a horní stolovou desku skříňky. Ze spodní části stolové desky bude připevněna podvěšená výsuvná klávesnice. Její šířku změříme i spolu s pojezdy a boky výsuvu.

 8. Důležitá je ale i hloubka výsuvné desky a pojezdů. Ta nesmí zasahovat do otočeného vnitřního rohu skříňky. Další rozměry, které nesmíme zapomenout zohlednit, jsou i výška, šířka a hloubka naší klávesnice.

 9. Pro kvalitní fungování jsme použili ložiskový plnovýsuv o délce 50 cm od firmy Hettich. Ten je dvojitý a je možné ho vysunout o celou délku. Malými vruty ho připevníme k pomocným bokům.

 10. Výsuv připevníme ze spodní strany stolové desky malými plastovými úhelníky cca 3 cm od přední hrany.Tak zachováme místo pro zavírání dvířek schovaných pod horní desku.

 11. Klávesnici přichytíme na čtyřech místech. Po připevnění vrutů úhelníčky zavřeme. Používáme vruty 4×16 mm, které jsou tak dlouhé, aby neprošly deskou skrz. Tím je horní deska připravena.

 12. Na svislou část korpusu si také připevníme tyto plastové úhelníky – a to především na vnitřní roh. Kvůli klávesnici bychom se pak k připevnění úhelníčků na boky při spojování horní desky s vrtačkou nedostali.

 13. Na spodní díl tvořící dno skříňky budou připevněny 15 cm vysoké dřevěné nožičky. Rozmístíme je tak, aby dobře roznášely váhu skříňky. Mezi předními necháme místo pro nohy.

 14. Nožičky jsou vyrobeny z dřevěného hranolku 8×8 cm, který je namořen do stejného odstínu jaký budou mít i lemovací lišty. Každou nožičku připevníme dvěma dlouhými vruty 4×70 mm.

 15. Horní stolovou desku s připevněným výsuvem položíme obráceně na pracovní kozy. Na ni pak přesně položíme korpus skřínky. Pomocí úhelníčků a malých šroubků pak obě části skříňky spojíme.

 16. Na skřínku položíme dno s připevněnými nožičkami. Zadní nožičky, lemující vlomený roh, jsou užší a jejich profil je 3×12 cm. Pomocí konfirmátů pak spodní díl pevně přišroubujeme ke skřínce.

 17. Především zadní nožičky musí být umístěny kousek od kraje, aby bylo možné za nimi vést podlahové lišty. Korpus skřínky bez dvířek je tak hotový. Skřínku umístíme do rohu a vyzkoušíme správnou funkci pojezdu.

 18. Aby bylo možné snadno propojit počítač a tiskárnu s monitorem nebo vést přívod k lampičce, vyřízneme v horní desce vykružovací pilkou dva otvory pro průchod kabelů. Nezapomeneme na otočený vnitřní roh, který míjíme.

Pepův tipZáklad pracovního zákoutí je hotov. V dalším díle přijdou na řadu dvířka, která skryjí výsuv s klávesnicí i další obsah stolku.
Autor: P. Zeman (text a foto), P. Zeman, T. Chlupáček (návrh, realizace)

Klíčová slova:


Související články

Počítač ve skříni – 2. díl 18  fotek

Počítač ve skříni – 2. díl

Po skončení práce je příjemné ukrýt pracovní zákoutí v rohové skřínce za dvířky. Do skřínky atypického půdorysu je pro úplné otevření potřeba použít p ...


Počítač ve skříni – 3. díl 17  fotek

Počítač ve skříni – 3. díl

Pokud se nám líbila výroba rohové skříňky pro počítač, ale máme příliš mnoho dokumentů nebo chceme-li celý pracovní prostor umístit do skříně za dvířk ...


Domácí pracovna nebo zázemí pro školáky – 2. díl 17  fotek

Domácí pracovna nebo zázemí pro školáky – 2. díl

Jak už jsme předeslali, stejnými pravidly jako při zařizování pracovny pro dospělého bychom se měli řídit při vybavování studentského pokoje. Vyplatí ...


Počítačová minipracovna 18  fotek

Počítačová minipracovna

Knihovnička, pracovní stolek i domácí pracovna v jednom na necelém jednom metru čtverečním. A k tomu ještě televizní zákoutí a skříňka na video. Ideál ...


Stůl pod počítač 18  fotek

Stůl pod počítač

Počítače nám vstoupily do bytů jako užiteční pomocníci. Potřebují však prostor. Dříve se muselo najít místo pro objemné monitory. Poté je vystřídaly p ...


Máme home office aneb jak to vypadá, když pracujeme z domova 4  fotek

Máme home office aneb jak to vypadá, když pracujeme z domova

Pracovat z domova je velké lákadlo. Má to své světlé, ale i stinné stránky. Vše je potřeba dobře rozmyslet a zorganizovat byt, nejlépe za pomoci ar ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
0
do loznice Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 enigma
0
Stavba palandy Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×