Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Průvlaky a průchodky

Průvlaky a průchodky
Průchodky a větrací mřížky jsou užiteční pomocníci, jimiž elegantně zakryjeme nebo orámujeme průchozí otvory v pracovních stolech, kuchyňských deskách, ale i v parapetech nebo dveřích.
reklama

Umožní nám provléknout kabely a instalace tam, kde je potřebujeme, pustí teplo nad hluboký parapet nebo vzduch do koupelny či ke kotli.
Výhodou průvlaků pro kabely stejně jako větracích mřížek je to, že je můžeme dodatečně aplikovat do většiny běžného nábytku.

Průchodky a průvlaky

V případě průchodek a průvlaků pro kabely se jedná o krytky pohledové pouze z jedné části. Nemívají protikus. Používají se nejvíce do pracovních počítačových stolů jako průchod pro kabely a veškeré instalace periferií. Kruhové průchodky se prodávají v několika barevných odstínech tak, aby co nejlépe splynuly s materiálem, do kterého je použijeme. Nejběžněji jsou používány tyto barvy: bílá, šedá, stříbrná a černá. Ty jsou pak doplněny několika odstíny hnědé. Velikost průměru je také různá. Při koupi je nutné si uvědomit, kolik kabelů a instalací stolovou průchodkou povedeme. Její průměr však také určuje typ zakončení kabelu, který chceme otvorem provléci, samotný kabel je tenký, jeho konec však může být rovný nebo zahnutý zalitý v izolačním materiálu. Největší bývá u prodlužovacích kabelů zakončených více zásuvkami. Průchodkou, kterou zakoupíme, musí projít především tento konec.
Po zapojení všech kabelů se vsadí do průchodky vnitřní krytka s vybráním pro samotné kabely.

Větrací mřížky

Mnoho pracovních stolů a především parapetů je umístěných příliš blízko topení nebo vede přímo nad ním. Aby nebyl materiál teplotně příliš namáhán a teplo bylo odváděno, je vhodné použít větrací mřížky. Především u hlubších parapetů nebo krytů topení se může masivní dřevěný materiál, který nebyl dostatečně vyschlý, kroutit a praskat. Je-li nad topením stolová deska nebo je stůl přisunut příliš blízko ke zdroji tepla, jde nám vinou špatné cirkulace teplo z pod stolu přímo do obličeje a jsme unavení. Zbytek místnosti se pak může vyhřívat nedostatečně a nerovnoměrně. Přesně v takovýchto případech je použití větrací mřížky vhodné.

Mřížky mohou být vyrobeny z plastu, kovu, hliníku i masivního dřeva. Tím je nejčastěji dub a buk. Plastové se vyrábějí v podobných odstínech a barvách jako průchodky na kabely. Hliníkové jsou neupravené nebo v povrchové úpravě bronz či zlato. Dřevěné větrací mřížky jsou bez povrchové úpravy a je možné si je domořit do libovolného odstínu, který nám s naším nábytkem bude co nejlépe ladit. Tenké hliníkové působí decentně a hodí se k většině materiálů. Nad plochu, do které jsou zapuštěny, vystupují pouze cca 2 mm, jejich povrch je rovný a není řešen mřížkou jako u plastových a především dřevěných mřížek, ale elegantními výseky většinou v typu oválu.
Tvar mřížek může být obdélníkový nebo kulatý, ten se hodí například do dveří. Tam se používá několik kulatých větracích otvorů nebo jeden podlouhlý. Obojí je daleko elegantnější než dveře, které jsou kvůli větrání příliš podříznuté a o 5 cm kratší.

Jak na to – zapuštění do materiálu

Průchodky a mřížky jsou řešeny tak, že v materiálu drží za malý lem. Ten určuje také hloubku jejich zapuštění do materiálu. Zároveň lem šikovně překryje mírně oštípané hrany řezu. Při vyřezávání otvorů pro kabelové průvlaky je především důležité znát při použití vykružovací pilky přesný průměr průvlaku a zvolit odpovídající pilku. Vhodnou velikost výřezu můžeme vyzkoušet například na odřezku sololitu.

Dvakrát měř a jednou řež

Mřížky nejlépe zapustíme do materiálu pomocí přímočaré pilky s ostrým plátkem. Při měření a orýsování pomocí úhelníku na materiál nesmíme zapomenout odečíst šířku límce. Při zapouštění více mřížek si můžeme vyrobit šablonku z tvrdšího papíru.
U některých typů mají průvlaky a mřížky vnější stěnu, která přijde do styku s materiálem, do nějž je zapuštěna, opatřenu vroubky nebo mírným žebrováním. Při přesně vyvrtaném nebo vyříznutém otvoru pak stačí průvlak pouze pevně vsunout do otvoru. Naopak při mírné nebo větší vůli, kdy by hrozilo samovolné vypadnutí krytky, můžeme volný díl usadit do transparentního silikonu, který naneseme z vnitřní strany lemu.

Kde všude nám průvlaky a mřížky poslouží?

V hifi skříňce, na pracovním stole s počítačem, v kuchyňské pracovní desce, ale i ve zvýšeném soklu nebo v hlubokém parapetu umístěném nad topením.
Své místo najdou i v koupelně pro odvod vlhkých par nebo ve dveřích do špajzu. Mohou zajistit dostatečný přívod vzduchu k troubě k lednici nebo kotli.
Jejich šířek, délek i průměrů je celá řada. Pokud si v široké nabídce přesto nevybereme, můžeme je kombinovat, napojovat za sebou do délky nebo použít více mřížek v sestavě vedle sebe. Jejich cena se liší podle velikosti a použitého materiálu. U průchodek je to okolo 30–40 Kč. U mřížek od 50 Kč až po několik set.

Kotel potřebuje vzduch

Použití větracích mřížek je nezbytné například také v případě, kdy je nutné prostor nebo místnost uzavřít dveřmi, ale zároveň zajistit dostatečné provětrávání místnosti a přívod vzduchu. To se netýká například jenom prostor, ve kterých uskladňujeme potraviny. Z bezpečnostního hlediska je to nutné především u místností, kde jsou umístěny plynové kotle, není-li jim přívod vzduchu zajištěn jinak (např. okýnkem nebo přímým nasáváním zvenku).

Neseženeme-li větrací mřížku nebo průvlak v požadované barvě, můžeme si je do požadovaného odstínu upravit pomocí barvy ve spreji.

Příliš volnou průchodku ve vyvrtaném otvoru snadno utěsníme omotáním několika vrstev izolepy nebo papírové pásky.

Tip

Potřebujeme-li větrací mřížku zakrátit, protože jsme nesehnali odpovídající rozměr, poslouží nám ostrá pilka na železo. Abychom zachovali lemy na krajích, vyřezáváme při krácení mřížky prostřední část v požadovaném rozměru.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Větrací mřížky 5  fotek

Větrací mřížky

Větrací mřížky slouží k odvětrávání prostoru, volnému průchodu tepla i k odvětrání dvojitých stěn od vlhkosti. Bývají vyrobené z plastu nebo kovu a ma ...


Postup instalace mřížky 9  fotek

Postup instalace mřížky

Průvlaky a průchodky obdélníkové, čtvercové i kulaté najdeme jak na pracovních nebo kuchyňských stolech tak ve dveřích do koupelen, spíží i malých tec ...


Jak správně větrat 5  fotek

Jak správně větrat

Pokud jste utěsnili mezery v oknech a dveřích a těšíte se v bytě na příjemné klima, ještě nemusíte mít vyhráno. Interiér totiž větrat musí. Avšak i př ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
0
do loznice Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 enigma
0
Stavba palandy Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×