Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pracovní stůl pro dva školáky

Pracovní stůl pro dva školáky
Dvěma děvčatům začaly být jejich stolky malé poté, co i ta mladší nastoupila do školy. Bylo potřeba vytvořit dvě plnohodnotná pracovní místa i s prostorem pro počítač a dostatečným místem v knihovničkách vedle stolu.
reklama

Protože v panelákovém pokojíku není místa nazbyt, dostatečný a přitom vhodně osvětlený prostor pro pracovní plochu je pouze pod oknem.

Celý stůl je vyroben z bukového lamina a opatřen hranovou páskou, jednotlivé díly jsme si nechali nařezat v baumarketu. Deska stolu je složena ze dvou dílů, aby se s ní dalo při montáži dobře manipulovat. Na pravé straně stolové desky pak zůstane malá spára, která umožní spojit desku na dřevěné kolíčky.
Klávesnice počítače je na samostatné desce na pojezdu, takže pokud se počítač nepoužívá, klávesice nepřekáží na pracovní ploše.

Postup

 1. Původní dva samostatné stolky začaly být dvěma dívkám s přibývajícím množstvím učebnic, pomůcek a také s potřebou počítače malé. Rodiče se tedy rozhodli nechat jim vyrobit stoly na míru a využít celý prostor pod oknem.

 2. Základ stolu tvoří úzká skříňka, která slouží jako střední podpěrná noha stolu a zároveň je prostorem, kde bude umístěn počítač. Skříňka není opatřena zády, aby byl počítač dobře odvětrán a bylo umožněno jeho snadné zapojení.

 3. Stolová deska je složena ze dvou částí. Levá má tvar písmene L a přesně dosedá k boční knihovničce. Desku položíme na půlku nohy (skříňky na počítač) a vyrovnáme pomocí vodováhy do roviny.

 4. Pod spodní stranou stolové desky si na stěně označíme místo, kde budeme připevňovat kovové úhelníky, které budou levou část stolu podepírat. Ještě jednou zkontrolujeme rovinu podle vodováhy.

 5. Vrtačkou s příklepem určenou k vrtání do panelu (nejlépe s SDS uchycením vrtáků) pak vyvrtáme otvory pro vsazení hmoždinek. Použijeme hloubkový doraz nebo označíme vrták tak, abychom stěnu neprovrtali skrz.

 6. Do vyvrtaných otvorů vsadíme hmoždinky a připevníme malé kovové úhelníčky. Levá část stolu je bez nohy, úhelníky na její držení postačí. Obě části stolové desky vzájemně spojíme na kolíčky vyvrtané do hrany desky.

 7. Pravá část stolu vede nad topením a proto zde vyřízneme otvor pro větrací mřížku. Nejprve její vzdálenost a umístění přesně přeneseme na desku (podle topení). Potom přímočarou pilkou vyřízneme otvor pro zapuštění.

 8. Stejně tak je nutné přesně vyměřit a pak do desky vyříznout i průchod pro svislé vedení přívodu vody k radiátorům, které překáží ve většině panelových bytů. Kvůli tomu bylo nutné zakrátit i nový hlubší parapet.

 9. Pravá část stolové desky je tak připravená. Nasadíme kolíčky na vyvrtané otvory v hraně desky a obě části k sobě pevně přitáhneme. Přes středovou nohu je pak přišroubujeme, abychom zamezili rozestupování desek.

 10. Pravá část stolu je opatřena boční nohou. Kvůli zachování přístupu k zásuvkám není deska tvořící tuto nohu přisunutá přímo ke stěně. Vrchní deska pokračuje téměř ke zdi, zůstane jen malá rezerva, kterou jsme si nechali kvůli spojovacím kolíčkům.

 11. Jednoduchý stůl je tak hotový. Levou část pevně stáhneme delšími vruty se zápustnou hlavou ke knihovničce, na kterou je posazena. Otvory pro hlavy šroubů předem zahloubíme.

 12. Do rohu stolové desky, ve kterém bude stát monitor počítače, vyvrtáme vykružovací pilkou otvor pro propojovací kabely. Pilka by měla odpovídat průměru plastové průchodky, kterou pak do otvoru vsadíme.

 13. Abychom šetřili místo na stole, vyrobíme si jednoduchý podvěs, na kterém bude uložena klávesnice k počítači. Nízký otevřený díl ve tvaru U sešroubujeme z proužků a opatříme vhodnými zásuvkovými pojezdy.

 14. Podvěs musí být tak široký, aby se na něj pohodlně vešla klávesnice i s malou rezervou do šířky i hloubky. Z venkovní strany si připevníme malé plastové uhelníčky pro zavěšení výsuvu pod stůl.

 15. Po zasunutí musí být nad klávesnicí asi 1 cm místa. Tomu musíme uzpůsobit hloubku podvěsu. Přes plastové úhelníčky připevníme malými šroubky podvěs ke spodní straně stolu.

 16. Při připevňování výsuvu na klávesnici použijeme vhodně dlouhé šroubky abychom neprošli stolovou deskou. Po připevnění vložíme do boků desku s kolejničkami.

 17. Pro ušetření cenného místa na pracovním stole je vhodná podvěšená klávesnice, monitor se posouvá podle potřeby do čela stolu, ale když je potřeba psát úkoly, odune se na straru, aby nestínil. Úsporné tiskárně stačí místo na hlubším parapetu.

Pepův tipStolová střední noha tvořená úzkou skřínkou je plně využita. Skrývá v sobě nejen počítač, ale zbylo místo i na pár cédéček nebo časopisů. Noha zároveň celý prostor rozděluje na dva stoly a tedy i oddělená pracovní místa.
Autor: PePa (text a foto)

Související články

Tak už jsou tu zas – zápisy a pololetní vysvědčení 3  fotek

Tak už jsou tu zas – zápisy a pololetní vysvědčení

Je jen chvíli po Vánocích a začaly zápisy do prvních tříd a hned za nimi se blíží pololetní vysvědčení. Prvňáčci se většinou těší, nebo jsou alespoň z ...


Okřídlený stůl 17  fotek

Okřídlený stůl

Povyrostly vaše děti už natolik, že jim dětský stůl začal být těsný a jako studentský už nestačí? Potřebujete plochu stolu zvětšit tak, aby se na něj ...


Jak vybrat správný pracovní stůl 5  fotek

Jak vybrat správný pracovní stůl

Psací stůl je důležitou součástí pracoven, domácích kanceláří i pokojů studentů a školáků, zkrátka všude tam, kde potřebujete psát, kreslit, rýsova ...


Jak vybrat stůl do jídelny 5  fotek

Jak vybrat stůl do jídelny

Stůl do jídelny by měl být velký a bytelný. Vždy je lépe, když je pro více lidí, než kolik tvoří vaše rodina. Nejde jen o to, aby si měla návštěva ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
0
do loznice Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 enigma
0
Stavba palandy Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×