Právě soutěžíme o:
nářadí do dílny nářadí do dílny
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl
V malém pokoji bylo potřeba vytvořit místo na ukládání sportovních i hobby potřeb mladé rodiny. Zároveň se majitelé rozhodli, že si vyrobí knihovnu na míru od podlahy až ke stropu. Prvním krokem byla výměna klasických otvíracích dveří za posuvné a připevnění úložných polic na stěnu. Pak následovala výroba knihovny.
reklama

Mechanismus posuvných podvěšených dveří se skládá z horní vodicí lišty, kolečkových ložiskových závěsů a dorazů. Ve spodní části na podlaze přidržuje dveře plastový vodicí trn.
Výhodou podvěšených dveří je, že není poškozena podlaha ani není nutné spodní vedení vyjma trnu. Při výběru kování musíme brát ohled na váhu dveří a únosnost stěny, do které horní vodicí lištu kotvíme.

Postup

 1. Klasické otvírací dveře v malé místnosti mají být vyměněny za posuvné. Aby výměna nebyla finančně náročná, použijeme stávající dveře, které podvěsíme do vodicí lišty.

 2. Pomocí vodováhy si na stěně určíme linku, na kterou přivrtáme úhelníčky pro připevnění vodicí lišty.

 3. Dveře vysadíme ze závěsů a odmontujeme z nich panty. Na vyšroubování pantů z dveřního křídla použijeme kovovou tyčku nebo silný šroubovák, kterým pant ze dveří jednoduše vytočíme.

 4. Ze zárubní panty odstraníme tak, že vyšroubujeme šroub, který je drží a pak je vytáhneme z rámu. Pokud by nebylo možné pant vyšroubovat, musíme jej odříznout úhlovou bruskou.

 5. Otvor po pantech je vhodné zatmelit tmelem na kov a přetřít barvou.

 6. Hliníkovou vodicí lištu si nejprve zakrátíme pilkou na kov na požadovanou délku.Ta odpovídá dvojí šířce dveří a malé rezervě. Vodicí lištu pak připevníme na stěnu pomocí kovových úhelníčků.

 7. Důležité je vhodné odsazení od stěny kvůli bezproblémovému posunu dveří. Odsazení proto určuje tloušťka dveří. Do připevněné vodicí lišty nejprve vsuneme zadní dorazový díl.

 8. Potom do lišty vsuneme dva kolečkové závěsy a nakonec přední dorazový díl. Ten je zrcadlově otočen proti zadnímu dorazu.

 9. Na horní hranu dveří připevníme závěsné kovové úchyty pomocí přiložených šroubů. Přiděláme je cca 10 cm od obou okrajů dveří.

 10. Potom dveře nasadíme. Trny v kolečkových pojezdech v horní liště zapadnou do protikusů v horní hraně dveří.

 11. Matičkou a plochým klíčem si pak výšku dveří od země přesně nastavíme. Kontramatkou dveře ve správné poloze pevně zafixujeme (ukázka na rozmontovaném závěsu).
  Teprve nyní nastavíme a zaaretujeme přední a zadní doraz dveří tak jak potřebujeme. To se děje přímo v horní vodicí liště opět pomocí plochého klíče.

 12. Police: Zakoupíme kovové úhelníky hluboké 30 cm, které připevníme na stěnu. Nejprve si ale pomocí vodováhy pečlivě označíme na stěnu místa, kde budeme vrtat otvory pro hmoždinky. Vyvrtáme díry na hmoždinky a připevníme úhelníky.

 13. Jednotlivé police usadíme na úhelníky a přišroubujeme je k nim zespoda pomocí malých vrutů do dřeva, aby se police při manipulaci s věcmi neposouvaly. Volíme takovou velikost vrutů, aby neprošly skrz materiál police.

 14. Police uděláme tak široké, aby bylo možné dobře zavřít posuvné dveře a případně abychom mohli i celý policový úložný prostor uzavřít dvířky, takže si necháme malou rezervu směrem ke dveřím. V rohu dosahují police až ke zdi.

  Úložný prostor je hotov. V dalším díle si ukážeme, jak před stěnu postavíme knihovnu na míru, za kterou se schovají úložné police.

Pepův tip

Do spodní části dveří vyfrézujeme horní stopkovou frézkou tenkou drážku pro vodicí trn, aby dveře „neplandaly“.

Pokud by nám vadilo, že dveře nedoléhají na těsno, je potřeba do „falců“ přibít malými hřebíčky tenké lišty, které jej vyplní. Přidat můžeme i kartáčky na oboustranné lepicí pásce tak, jako se používají u posuvných dveří vestavných skříní.

Lišty mohou falc i částečně přesahovat, takže vytvoří jakýsi rám. S tímto rámem však musíme počítat předem při zavěšování dveří, aby pak dveře nedrhly. Drážku na spodní vodicí trn musíme vyfrézovat také až do nového rámu.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Věčný problém – nedostatek místa 3  fotek

Věčný problém – nedostatek místa

Většina z nás má buďto málo místa na ukládání, nebo spoustu nepotřebných věcí. A tak se pereme s nedostatkem místa. Když v bytě není komora, dají se ú ...


Soutěž o knihy z Grady 7  fotek

Soutěž o knihy z Grady

K dlouhým zimním večerům patří bezesporu dobrá knížka. Při čtení jednoho druhu literatury si můžete odpočinout, další kniha vás může vzdělat. Zálež ...


Knihovna a úložný prostor v malém pokoji – 2. díl 22  fotek

Knihovna a úložný prostor v malém pokoji – 2. díl

Knihovna je vyrobena z borového masivu a spárovky, ale stejně tak ji můžeme vyrobit z lamina nebo odýhovaného materiálu. Záleží na tom, co se nám hodí ...


Knihovna se stolkem 18  fotek

Knihovna se stolkem

Místo za dveřmi v panelovém bytě bylo ideální k vestavbě malé knihovny. Její hloubka je taková, aby se do ní pohodlně vešly nejen knihy, ale i veliké ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
0
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 21.7.2019 13:58 Pavel Karas
6
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 27.4.2019 22:03 Def Ender
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
0
Nefunkční přepad vany Koupelny
Poslední příspěvek: 26.9.2018 13:58 Pavel
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
6
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 27.4.2019 22:03 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Jak odstranit lak Koupelny
Poslední příspěvek: 9.10.2016 07:25 Tig
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
FeelWood masivní podlaha do koupelny Koupelny
Poslední příspěvek: 10.10.2016 12:31 Jakub
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×