Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Výroba šatny - 2. díl

Výroba šatny - 2. díl
Abychom šatnu dokončili, zbývá vsadit posuvné dveře. Při skladebné konstrukci šatny bychom mohli vsadit i lehký rám a do něj otvírací dveře. Přišli bychom ale o cenné místo v prostoru šatny. Proto zvolíme dveře posuvné, pohybující se ve vodící liště. Plocha dveří se výborně hodí jako podklad pro zrcadlo.
reklama

Zrcadlo můžeme koupit v obchodě nebo nechat nařezat u sklenáře. Důležité je nechat strhnout hrany. Je možné použít zrcadlo v kuse, ale se zrcadlem skládaným z kusů se bude lépe manipulovat a je možné vytvořit na dveřích různé obrazce. Na přilepení zrcadla použijeme silnější oboustrannou lepicí pásku na pěnovém podkladu, u zrcadel prodávaných jako skládačka bývá přibalena.

Postup

 1. Na obě svislé hrany, kam budou posuvné dveře doléhat, připevníme těsnící kartáčky. Jsou opatřeny oboustrannou páskou, takže není třeba žádné lepidlo. Kartáčky vyplní drobnou mezeru, která je nutná jako rezerva pro pohodlné posouvání dveří a zamezí pronikání prachu do šatny.

 2. Na podlahu mezi vstup je zapotřebí připevnit lištu s vodící pojezdovou kolejničkou. Lišta je dvakrát delší než šířka dveří a bude vsunuta mezi volná záda knihovny a bok šatny kam budou dveře zajíždět.

 3. Bylo by škoda do nové plovoucí podlahy vrtat. Vodící lištu proto postačí připevnit kvalitní oboustrannou páskou. Tu naneseme zespodu na lištu se zapuštěnou kolejničkou. Po jejím přilepení odstraníme krycí folií.

 4. Lištu s páskou vsuneme do připravené spáry mezi knihovnu a šatnu a dorazíme ji ke hranám skříní ve vchodu. Pořádně ji přitiskneme a zatížíme, aby páska dobře k podkladu přilnula.

 5. Aby dveře dobře a snadno pojížděly, opatříme je kvalitním pojezdovým nebo závěsným posuvným kováním. Při rozhodování mezi jednotlivými systémy je nejdůležitější váha dveří a nosnost kování. Vždy raději volíme kování o něco nosnější.

 6. Podle návodu kování vyvrtáme a zapustíme do zadní strany posuvných dveří. Musí o něco přesahovat tak, aby kolečko dosáhlo na pojížděcí lištu. Nikdy nevrtáme z ruky. Nejvhodnější je stojanová vrtačka s nastaveným hloubkovým dorazem. Pracujeme-li s kováním poprvé, vyzkoušíme si vše raději na odřezku.

 7. Kování Unipos, které jsme použili, se skládá z vodící lišty, spodního pojezdového dílu a horního vodícího. Pro vytvoření drážky na vodící lištu můžeme použít ruční frézku, nebo provést více řezů vedle sebe na spuštěné stolní pile s přesným bočním pravítkem. Horní díl připevníme nade dveře přivrtáním přes zadní stěnu knihovničky.

 8. Dveře nasadíme a vyzkoušíme jejich funkčnost. Spodní excentrický díl pojezdu je možné pootočením seřídit do plusu nebo mínusu a chod dveří tak přesně přizpůsobit, aby se posouvaly hladce a nikde nedrhly. Tím je korpus šatny vlastně hotov. Zbývá nám posuvné dveře polepit zrcadlovými dlaždicemi.

 9. Vyzkoušené dveře vysadíme a položíme je na pracovní kozy. Nejprve si na plochu posuvných dveří přesně rozměříme, kde bude zrcadlo ležet. A to tak, aby na obou delších bocích bylo stejně daleko od kraje. Pomoci si můžeme přichycením latě, podle které budeme zrcadla lepit.

 10. Zrcadlové čtverce jsou přilepeny přiloženými polštářky s oboustrannou páskou. Ta je nanesena na měkkém pěnovém podkladu, aby byla zrcadla kousek nad povrchem. Sundáme první krycí vrstvu a nalepíme polštářky ze spodní strany do rohů zrcadla. Pak sundáme druhou krycí vrstvu.

 11. Zrcadlo mírně nadzvedneme a dosadíme k předchozímu zrcadlu. Kontrolujeme vždy svislou i kolmou spáru. Zrcadlo položíme a mírně přitlačíme v rozích. Pracujeme v klidu a přesně. Přilepené zrcadlo jde odstranit velmi těžko a při odstraňování hrozí jeho prasknutí.

 12. U sklenáře si necháme vyvrtat do zrcadel otvory pro úchyt. Měly by být o trochu větší než průměr šroubu madla. Přiložíme zrcadlo na dveře a provrtáme jím jako šablonou otvory pro šrouby úchytu.

 13. Před samotným připevněním madla podložíme zrcadlo ze zadní strany tak, aby se dotahováním šroubů neprohnulo a neprasklo. Pro dotahování šroubů nepoužíváme v žádném případě elektrickou nebo akumulátorovou vrtačku. Největší cit pro dotažení budeme mít v ručním šroubováku.

 14. Nakonec zkrátíme původní podlahovou lištu, kterou jsme před stavbou šatny odstranili. Krátíme ji od toho rohu, kde začínala směrem k šatně. Na kolmý řez využijeme přesnou pokosnici.

 15. Pokud jsme pracovali přesně, podaří se nám zkrácenou lištu připevnit do původních hmoždinek. Není proto nutné vrtat pro její připevnění nové otvory. Krátký kousek dokončovací lišty je možné připevnit tavnou pistolí.

 16. Z vnitřní strany šatny nakonec připevníme lištu, která uzavře malou dilataci mezi stropem a šatnou. Tím uzavřeme poslední vstup prachu do šatny. Hlavičky vrutů, které jsou vidět, opatříme plastovými krytkami v barvě použitého materiálu.

Pepův tipOsvětlení šatny zajistíme zářivkami připevněnými přímo do polic, lampičkami na skřipcích, které si umístíme tam, kam potřebujeme. Nebo, je-li to možné, využijeme stávající stropní osvětlení.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Skříně svépomocí aneb truhlářem za víkend 34  fotek

Skříně svépomocí aneb truhlářem za víkend

Jsme-li zruční, zvládneme si skříň zrenovovat nebo vyrobit celou novou sami. Ve větších dřevoobchodech je možné nechat si nařezat materiál podle připr ...


Šatna - 1. díl 22  fotek

Šatna - 1. díl

Velká prostorná šatna je jistě snem mnoha z nás. Ale kde na ni vzít prostor, když byt nejde nafouknout a při stavbě nebo projektu s ní nikdo nepočítal ...


Šatny a šatní skříně 5  fotek

Šatny a šatní skříně

Velká šatna – to je sen, ale málokomu bytové podmínky dovolí vyčlenit pro tento účel celou místnost. Dříve tak běžné komory bývají velmi malé a taktak ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Jak odstranit lak Koupelny
Poslední příspěvek: 9.10.2016 07:25 Tig
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
Pojezd sprchového koutu Koupelny
Poslední příspěvek: 8.11.2016 10:00 Lucie
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×