Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Skříňka na domácí chemii

Skříňka na domácí chemii
Malá úzká předsíň v panelovém bytě s nevzhlednými zásuvkami si přímo říká o smysluplné využití. I do takto malého prostoru lze vymyslet užitečnou úložnou poličku, která odlehčí například policím na WC nebo v koupelně.
reklama

Předsíňová polička schová vše potřebné z domácích saponátů a čisticích prostředků. Posuvná dvířka ze sololitu nezaberou při otevírání v úzké předsíni žádné místo.

Postup

 1. Polička je vyrobena z proužků lamina s dezénem olše. Materiál nakoupíme a necháme nařezat v baumarketu. Na její výrobu můžeme použít i prkénka nebo zakoupenou spárovku. V případě lamina si nezapomeneme koupit patřičné množství nažehlovací pásky na hrany a také sololit na záda skříňky.

 2. Dno a půdu poličky přišroubujeme k bokům vruty do dřevotřísky 4×50 mm s křížovou zápustnou hlavou. A to tak, aby vruty nebyly na bocích skříňky viditelné. Otvory pro vruty si předvrtáme. Větším vrtákem nebo hvězdičkovým záhlubníkem vytvoříme zapuštění pro hlavičku šroubu.

 3. Základem naší poličky je korpus 100×80 cm o hloubce 20 cm, přičemž 80 cm je výška a 20 cm je hloubka, která bude pro uložení saponátů dostatečná. Hlubší polička by v úzké předsíni překážela. Boky poličky budou vložené mezi dno a půdu budoucí skříňky.

 4. Polička bude mít střední vloženou příčku. Ta umožní lépe využít vnitřní prostor skříňky a rozdělí ji na dvě oddělené části. Změříme střed dna a půdy a vyznačíme jej pomocí úhelníku tužkou na materiál. Měříme pečlivě, potřebujeme přesný střed příčky kvůli šířce poliček.

 5. Vložená středová příčka musí být o 2 cm méně hluboká než boky. Příčku budeme připevňovat zároveň od zadní stěny poličky. Otvory pro vruty na její připevnění předvrtáme stejně jako jsme to udělali při spojování korpusu. Při vrtání kontrolujeme kolmost vrtání.

 6. Jako pomůcku si při připevňování středového dílu můžeme položit do skříňky ze stran příčky poličky. Ty udrží středový díl přesně uprostřed. Při vrtání se snažíme vést vrtačku co nejvíce kolmo. Pro šrouby vytvoříme zahloubení.

 7. Hotovou skříňku opatříme bílými sololitovými zády. Při jejich připevňování nezapomeneme kontrolovat pravoúhlost skříňky přeměřením úhlopříček. K přichycení zad používáme kratší, asi 2 až 2,5 cm dlouhé hřebíčky se širší hlavou nebo malé šroubky do dřeva.

 8. Sololitová záda jsou připevněna jenom na pravé polovině skříňky. Levá část zůstane celá bez zadní stěny. Zůstane tak zachován přístup k jediné zásuvce v předsíni. Tu skříňka zároveň schová stejně jako nehezkou přívodní lištu pro elektriku, která k ní vede.

 9. Menší hloubka střední příčky nám vytvoří prostor pro vložení plastové kolejničky používané na skleněná posuvná dvířka. Prodává se v délkách 120 a více cm. Připevníme ji oboustrannou lepicí páskou nebo malými vruty. Před přilepením plochu očistíme a odmastíme, aby páska dobře přilnula.

 10. Přesně ji zkrátíme pilkou nebo plátkem pilky na kov. Vhodné je použití pokosnice, kde bude lišta zkrácena přesně kolmo. Mírně otřepený konec začistíme smirkovým papírem. Lištu připevníme i na boční svislé stěny. Dvířka tak budou při zavření lépe těsnit a nebudou se prohýbat.

 11. Nyní můžeme do poličky vyvrtat podpěrky pod police. Nejsme-li si jisti co budeme přesně do skříňky ukládat, vyvrtáme více otvorů v pravidelných, asi 5cm vzdálenostech. Tak budeme moci výšku poliček libovolně dle potřeby měnit podle toho, co do ní budeme ukládat.

 12. Polička je hotová a zbývá opatřit ji sololitovými dvířky. Ta jsou provedena ve stejném dezenu jako celý korpus skříňky. Jsou o 1–2 cm širší než je vnitřní polovina šířky skříňky. Dvířka mírně prohneme a na zkoušku vložíme. Drhnou-li, lehce je zakrátíme nebo zabrousíme smirkovým papírem.

 13. Pod poličku vyrobíme z odřezků stejného materiálu malý soklík asi 6 cm vysoký. Spojíme ho na vruty stejně jako korpus poličky. Pod poličku se tak nebude dostávat prach a bude mít vzhled shodný s ostatním nábytkem v předsíni. Viditelné hrany rovněž opatříme nažehlovací páskou.

 14. Soklík je méně hluboký než polička. Za ním tak vznikne prostor na procházející lemovací lištu a elektroinstalaci. Zároveň je o 0,5 cm vyšší než lemovací lišta, aby bylo možné skříňku přisunout až ke stěně. Pistolí na tavné lepidlo soklík připevníme. Použít můžeme i malé úhelníčky.

 15. Na hotovou skříňku připevníme horní desku. Ta je o něco větší a bude tak vytvářet malou římsu. Svěrkou desku přichytíme k poličce. Zkontrolujeme shodný přesah dopředu a na obou stranách. Zespodu pak desku přišroubujeme. Pozor na vhodnou délku vrutů, abychom neprošli skrz.

 16. Levou stranou skříňky prochází elektrická zásuvka a její přívod. Tato část skříňky proto nemá záda. Plastový kryt elektrických kabelů zasahuje do poličky ve skříňce. Jeho přesah obkreslíme na poličku. Pomocí kmitací pilky pak vybrání s malou rezervou vyřízneme.

 17. Po připevnění skříňky na soklík a ke stěně nasadíme dvířka skříňky. Pro malou předsíň a úzké prostory jsou jednoduchá posuvná dvířka ideálním řešením. Do dvířek připevníme úchyt a nasadíme je do lišt. Nejprve do horní hlubší a pak je spustíme do spodní vodicí.

 18. Sololitová dvířka nejsou široká přesně napůl šířky skříňky. K této šířce připočteme ještě asi 2–3 cm na středové překrývání dvířek. Místo úchytu může postačit pouze větší kruhový otvor.

Pepův tipPozor, pokud máte doma malé děti, ukládejte domácí chemii tak, aby se k ní v žádném případě nemohly dostat.

Skříňku se sololitovými dvířky využijete třeba na uložení zásob toaletního papíru, na přezůvky pro návštěvy nebo na plenky.
Autor: PePa (text a foto)

Související články

Vestavěné skříně vyřeší vaše problémy s místem 8  fotek

Vestavěné skříně vyřeší vaše problémy s místem

Asi také znáte jen málo lidí, kteří vám řeknou: mám dost místa na všechny naše věci. Pokud ano, většinou bydlí v rodinných domcích a mají dostatečné p ...


Skříňka do koupelny 18  fotek

Skříňka do koupelny

Nesehnali jste koupelnovou skříňku na míru, nelíbí se vám ty prodávané, nebo chcete ušetřit? Pak stačí přiložit ruku k dílu a za den je hotová skříňka ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×