Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Skříňka na hračky v malém prostoru

Skříňka na hračky v malém prostoru
Dítě a pořádek, dvě slova, která většinou nejdou moc dohromady. Nejvhodnější pro dítě je jednoduchý plastový nebo dřevěný box či krabice, kam se vše pohodlně vejde, a když jich je více a jsou barevné, lze udržet pořádek ve hračkách a pokojíčku daleko lépe.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Materiál je smrková spárovka silná 18 mm.Rozměry přizpůsobíme volnému místu, které na skříňku máme k dispozici, při nákupu materiálu nezapomeňme počítat s určitým prořezem.

Hračky ve skřínce jsou uloženy v patrech nad sebou a skřínka má ještě horní odkládací plochu, kterou je možné využít na další hračky, knížky nebo vystavení dětských výrobků.

Postup

 1. Nařežeme jednotlivé díly na skříňky. Nejprve pomocí přímočaré pilky zakulatíme rohy boků budoucí skříňky. Používáme jemnou ostrou pilku, abychom materiál nevytrhávali. Radius si obkreslíme podle hrníčku nebo větší pokličky. O zakulacený roh se dítě neporaní.

 2. Přímočará pilka může mírně podřezávat, kolmost řezu dorovnáme pomocí pásové brusky. Tou zaoblení rovněž začistíme do hladka. Používáme smirkový papír hrubosti 120-150. Nemáme-li brusku, postačí brusný papír na špalíčku.

 3. Po připravení všech dílů a vyvrtání a vložení spojovacích kolíčků můžeme skříňku začít kompletovat. Do otvorů pro spojení naneseme lepidlo. Horní polička má připevněný 8 cm široký lem.

 4. Svěrkami pak korpus skříňky stáhneme. Stejně tak postupujeme u druhé užší skřínky. U širší skříňky je horní police vložena o 8 cm níže. Spolu se zakulacenými rohy a zadním lemem vytváří na horní části skříňky malé zábradlíčko.

 5. Po zaschnutí lepidla svěrky povolíme. Na skříňky připevníme záda ze sololitu. Použijeme 20-25 mm dlouhé hřebíčky se širší hlavou. Skříňky opatříme malými otočnými kolečky. Výhodné je použít dvě bržděná a dvě bez brzd, aby skříňka sama necestovala.

 6. Plastové vodící lišty ve tvaru písmene U připevníme na vnitřní boky skříňky. Nejprve si jejich rozvržení rozměříme a označíme. Vhodné je, aby boxy neseděly přímo nad sebou, přečnívající hračky, při troše vůle asi 5 cm, pak již nebudou vadit.

 7. Pomocí úhelníku si na dvířka skříňky rozměříme, kde budou připevněny panty. Ostrou špičkou nebo hřebíčkem si střed vrtání můžeme orazit. Vrták tak bude lépe veden a nesklouzne nám po materiálu, který by mohl poškodit.

 8. Speciálním vidiovým vrtákem o průměru 35 mm vyvrtáme otvory pro zapuštění misek pantů. Nemáme-li tento drahý vrták, můžeme poprosit o vyvrtání v nejbližší truhlárně nebo použít jiný systém kování, například piánový pant.

 9. Malými vruty s křížovou zápustnou hlavou připevníme panty do vyvrtaných otvorů. Používáme vruty 3-4x16mm, abychom neprošli materiálem skrz. Výložná část pantu musí být kolmo k hraně dvířek.

 10. Protože se jedná o skříňku pro dítě, můžeme jako úchyt zvolit nejjednodušší a nejpraktičtější nápad. Pomocí vykružovací pilky vhodného průměru cca 5 cm, vyvrtáme 2 cm od okraje dvířek otvor. Ten nám úchyt spolehlivě nahradí.

 11. Horní frézou s vhodnou frézkou pak hrany otvoru z obou stran do hladka zakulatíme. Takovýto úchyt je praktický, nemusíme jej kupovat a nikdy se nepovolí. Také nepřečnívá od dvířek do prostoru a ani při divočejších dětských hrách nehrozí, že se o něj dítě poraní.

 12. Při rozměřování výšky pantu na dvířkách a vodících lišt na bocích skříňky je důležité, aby nebyly vzájemně v zákrytu a neblokovaly se. Lišta by měla být asi 2-3 cm nad horním pantem. Panty dvířek je možné výškově i stranově seštelovat.

 13. Po připevnění dvířek vyzkoušíme, jak jdou kontejnerky vysunovat. Ne všechny výlisky lišt a boxů bývají stejné, mají-li velkou vůli a hrozilo by jejich propadnutí, můžeme pod lišty vložit malé podložky.

 14. Po vyfrézování do hladka vnitřek ještě vybrousíme jemným smirkovým papírem, aby v něm nezůstaly otřepy a třísky. Dětská ručka už netrpělivě zkouší nehotovou skříňku. Otvor by měl být dostatečně velký a pohodlný. Hotovou skříňku je potřeba povrchově upravit. Použít můžeme bezbarvý lak nebo barevné mořidlo.

Pepův tip

Plastové kontejnerky a vodící U lišty je možno koupit v IKEA. Nahradit je možno i jinými plastovými boxy se širším lemem, který může pojíždět po lištičce připevněné na bok skříňky.

Rozměry skříněk jsou dány hloubkou kontejnerku a jejich počtem nad sebou. K vnitřní šířce skříněk nesmíme zapomenout připočíst sílu vodících lišt.

Jednotlivé kontejnerky jdou polepit nebo pokreslit obrázky jednoduše vyjadřujícími, co v nich má být uloženo.
Autor: PePa (text a foto)

Související články

Nenechte si ujít podzimní veletrhy pro děti v PVA EXPO v Praze Letňanech 8  fotek

Nenechte si ujít podzimní veletrhy pro děti v PVA EXPO v Praze Letňanech

Máte doma miminko nebo už odrostlejší děťátko? Zajímáte se o trendy a novinky na trhu s dětskými produkty nebo hledáte inspiraci na inovativní výro ...


Tip od čtenářky - skřínky v podkroví 12  fotek

Tip od čtenářky - skřínky v podkroví

Bydlíte v podkroví, máte podkrovní pokojík v domku nebo na chalupě a hodil by se vám kousek úložného prostoru? Podívejte se na tip od naší čtenářky, t ...


Sklopný koš na prádlo 21  fotek

Sklopný koš na prádlo

Do malé koupelny i do většího prostoru užijeme skládací koš na prádlo, který se, když jej nepoužíváme, dá složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. A ...


Přebalovací stolek 19  fotek

Přebalovací stolek

Přebalovací stolek s úložnými policemi a navíc se zásuvkou je vedle postýlky jedním z nejdůležitějších kousků nábytku, který potřebujeme pro miminko. ...


Stolek do dětského pokoje 16  fotek

Stolek do dětského pokoje

Také jste zakoupili sestavu nábytku a v obchodě k ní zrovna nemají stoleček podle vašich představ? Zkuste si jej vyrobit. Náš stolek není náročný na m ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×