Právě soutěžíme o:
balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stolička s výklopným stupínkem

Stolička s výklopným stupínkem
Znáte to také, horní police v knihovně, šatně nebo spíži, nástavce nad skříněmi nebo snížený podhled jsou užitečné prostory, jak se ale do nich bezpečně dostat? Balancování na židli není zrovna pohodlné a když už se povede dosáhnout na potřebné věci, je tu problém dostat se s nimi zas pohodlně dolů. V těchto případech bude vyšší stolička s výklopným schůdkem k nezaplacení.
reklama

Vyrobit si ji můžete přesně podle našeho návodu nebo si její rozměry upravit podle svých potřeb.

Stolička je vyrobena ze smrkové spárovky o síle 2 cm, použít lze i borovou spárovku, MDF materiál nebo silnější překližku.

Postup

 1. Na dva nosné boky stoličky budeme potřebovat smrkovou spárovku o rozměrech 36 x 54 cm a síle 2 cm. Na horní okraje spárovky si označíme 7 cm a spárovku našikmo uřízneme po delší hraně doztracena. Tím je dán tvar stoličky, která má dostatečně širokou základnu.

 2. Na spodním širším okraji boků vyřízneme podle šablonky elegantní vybrání. Jeho funkce není pouze estetická, na nerovné podlaze by se stolička s rovnou podstavou mohla houpat, vybráním vzniklé nožky zaručí i na nerovné podlaze vyšší stabilitu.

 3. Do boku je nutno vyvrtat otvory pro vsazení dvou silnějších dřevěných kulatinek průměru 12–15 mm. Jedna kulatina bude tvořit osu při sklápění schůdků, druhá doraz, když bude schůdek složený ve stoličce. Otvor pro kulatinku vrtáme do 2/3 hloubky materiálu boku.

 4. Šířku stoličky nám určují 4 příčky, vyrobené ze stejného materiálu jako boky. Jejich rozměry jsou 35 x 8 cm. Do hran příček vyvrtáme otvory a vlepíme disperzním lepidlem dřevěné spojovací kolíčky. Podle kresby vyvrtáme otvory pro vsazení příček do boků stoličky.

 5. Pozor, jedna horní příčka je vložena naplocho, aby nepřekážela sklápění stupínku. Sesazení stoličky si vyzkoušíme nejprve nasucho bez lepidla, v pokosnici ostrou čepovací pilkou zkrátíme kulatinky na potřebnou délku. Jejich kraje strhneme smirkovým papírem.

 6. Díly na stoličku jsou hotové, zbývá připravit stupínek. Na jeho výrobu použijeme část odřezků, které nám zbyly po seříznutí zkosení bočnice – materiál tak využijeme beze zbytků. Z širší části klínu si odřízneme 21 cm. Bok stupínku vyrobíme z nového materiálu o stejné síle.

 7. Bok stupínku o výšce 23 cm a horní šířce 15 cm přiložíme k boku stoličky a omalujeme zkosení podle stoličky. Klín na užším konci provrtáme skrz pro navléknutí schůdku na kulatinku. Používáme-li nastavitelný vrták, přidáme mírnou vůli nebo otvor zvětšíme smirkem.

 8. Klín spojíme s bokem schůdku z vnitřní strany šroubky se zápustnou hlavou, boky schůdku vzájemně příčkou 27 x 8 cm, vsazenou do středu boků výklopného schůdku. Příčku schůdku spojíme šrouby: otvory pro ně před spojením předvrtáme, hlavy zapustíme.

 9. Díly na celou nosnou konstrukci stoličky jsou hotovy, případné nerovnosti nebo vady dřeva je možné vytmelit. Všechny díly dohladka obrousíme smirkovým papírem na špalíčku. Stoličku si zkusíme sestavit „nasucho“ bez lepidla, abychom zjistili případné chyby.

 10. Do jednoho boku stoličky vlepíme kulatinky i příčky, navlékneme na vnější kulatinku stupínek a druhý bok sesadíme nejdříve nasucho, abychom mohli vyzkoušet, zda se schůdek volně zaklápí dovnitř a jeho boky nikde nedřou o bok stoličky.

 11. Když jsme zkontrolovali správnou funkci vyklápění schůdku, můžeme přilepit i druhý bok stoličky. Všechny spoje je nutné zajistit truhlářskými svěrkami nebo popruhovými stahováky a otřít vytlačené lepidlo. V tomto kroku se pomoc druhé osoby bude hodit.

 12. Zbývá připravit sedák a plochu stupínku. Náš sedák bude mít rozměr 25 x 43 cm, zatímco stupínek 34,5 x 21cm. Stupínek by měl mít na šířku 5 – 10 mm vůli, aby nedrhnul při zaklápění. Pro snadné přemísťování stoličky vyřízneme v sedáku otvor pro vsunutí dlaně.

 13. Větším vrtákem nebo lépe vykružovací pilkou si na podélné ose vyvrtáme dva otvory ve vzdálenosti cca 7 - 8 cm od sebe. Oválný otvor mezi nimi prořízneme přímočarou pilkou. Pilkou také lehce seřízneme rohy sedáku. Okraje otvoru pro dlaň zaoblíme horní frézkou.

 14. Na pásové brusce zaoblíme okraje sedáku i okraje horní plochy stupínku, vnitřní okraje otvoru pro dlaň začistíme dohladka smirkovým papírem. Pokud nemáme pásovou brusku, použijeme jemný pilník na dřevo.

 15. Všechny díly na stoličku máme nyní připravené, zbývá dokončit povrchovou úpravu a sedák a horní plochu stupínku připevnit. Pohodlněji se nám bude natírat jednotlivé části samostatně, teprve pak je spojíme.

 16. Na povrchovou úpravu stoličky zvolíme barevnou lazuru, bezbarvý lak nebo voskovou polituru podle libosti a vkusu. Vzhledem k častému používání je vhodné udělat dva až tři nátěry. Po zaschnutí připevníme sedák a stupeň zespodu šroubky se zápustnou hlavou.

Pepův tipPokud máme na podlaze dlažbu nebo leštěné dřevo, je vhodné kvůli zvýšení bezpečnosti opatřit nožky stoličky přírodním korkem nebo hrubou gumou, aby neklouzaly. Korek nebo gumu přilepíme k nožkám disperzním lepidlem (Ceys, Herkules, Disperkol).
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nový kabátek pro vaši oblíbenou stoličku 6  fotek

Nový kabátek pro vaši oblíbenou stoličku

Vaše oblíbená stolička má už notně oprýskaný kabát, ale jinak se na ní sedí pohodlně, takže se s ní nechcete rozloučit? Pomoc je docela snadná a hlavn ...


Štokrdle - stolička našich babiček 13  fotek

Štokrdle - stolička našich babiček

Také si pamatujete, jak babička posedávala na vyšší stoličce bez opěrky nebo z jejích útrob lovila například tkaničky do bot, kartáče a další „poklady ...


Nůžkový věšák aneb věšák, který roste 7  fotek

Nůžkový věšák aneb věšák, který roste

Léto nebude trvat věčně a tak praktický věšák z pár smrkových latiček nám pro lezavé dny přijde vhod. Využijeme jej jak doma tak na chalupě. V předsín ...


Šachový stolek 16  fotek

Šachový stolek

Starý stolek a pár zbylých dlaždic korku nám postačí na vyrobení stolku pro královskou hru, kterou si můžeme krátit dlouhé večery. Pokud jej nevyužije ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
0
Překližka Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 9.8.2018 18:18 Jakub
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 26.8.2015 21:52 jan krásný
2
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×