Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit věšák na kabáty?

Jak vyrobit věšák na kabáty?
S blížícím se podzimem více než jindy využijeme v předsíni šikovný věšák, který je po vstupu do bytu hned po ruce. Kabáty neuložené ihned po příchodu zvenku do skříně dýchají a mohou lépe vyvětrat a doschnout. Také nezabírají cenné místo ve skříni.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • dva kratší příčné a tři delší svislé díly lamina o šířce 13 cm (délka je přizpůsobena požadované výšce věšáku)
 • ohraňovací páska ve stejném nebo kontrastním desénu jako lamino
 • nábytkové úchyty na věšáčky
 • vruty do dřevotřísky
 • plastové krytky vrutů
 • hmoždinky

Nářadí

 • přímočará pilka
 • pásová bruska nebo brusný papír na špalíčku
 • vrtačka
 • záhlubník
 • žehlička
 • ostré dlátko nebo řezák
 • úhelník
 • tužka

Praktický věšák je vyroben z několika zbylých proužků lamina. Kdybychom materiál kupovali nově, byla by jeho cena včetně nažehlovací hrany okolo 400 korun. Výroba je opravdu jednoduchá a zvládne ji i ten nejméně zkušený kutil či kutilka.

Postup

 1. Rohy krajních dílů věšáku zakulatíme, věšák tak bude hezčí a kabáty se nebudou o ostré rohy zachytávat. Jako šablonu můžeme použít hrnek nebo menší pokličku, podle které zaoblení obkreslíme.

 2. Zkulacení vyřízneme přímočarou pilkou. Ta by měla mít nový ostrý plátek s jemným ozubením. Řez provádíme z rubové strany, protože pilka směrem nahoru lehce vytrhává. Lícová pohledová strana tak zůstane čistá bez otřepů.

 3. Pro dokonalé zaoblení rádius ještě přebrousíme pásovou bruskou. Ta také může srovnat případné malé podřezávání přímočaré pilky. Oba dva díly si pevně upneme a zabrousíme najednou, jen tak budou shodné.

 4. Hrany dílu je zapotřebí opatřit páskou s tavným lepidlem. Žehličkou pásku snadno přižehlíme. Zkontrolujeme, zda páska všude drží, pokud ne, můžeme žehlení zopakovat.

 5. Páska je o něco širší než hrana. Přebývající část proto řezákem nebo ostrým dlátem opatrně odřízneme. Dočista pak hranu zabrousíme jemným smirkovým papírem na špalíčku.

 6. Na rovné ploše jednotlivé přesahy a vzájemnou vzdálenost svislých dílů od sebe rozměříme úhelníkem a metrem. Je stejná, jako šířka dílů, tedy 13 cm.

 7. Příčné díly, které spojují věšák dohromady, jsou přišroubovány zezadu. Třemi vruty 4x30 mm zajistí spojení příčného a svislého dílu. Zaměřené otvory předvrtáme malým vrtáčkem.

 8. Hlavy vrutů je nutné zapustit, aby neoddalovaly věšák od stěny. K tomu můžeme použít zapouštěcí hvězdičku nebo větší vrták. Délky vrutů musí být takové, aby materiálem neprošly skrz.

 9. Jako háčky na kabáty jsme použili malé nábytkové úchyty na zásuvky. Háčků je na trhu mnoho a každý si jistě vybere. Prodávají se i v kombinacích velký s dvěmi malými a jiné varianty.

 10. Aby věšák i s několika těžkými kabáty na stěně pevně držel, je nutné jej dobře připevnit. Pro přichycení použijeme minimálně dva, raději však čtyři dlouhé vruty do hmoždinek velikosti 10.

 11. Otvory k vrtání nejpřesněji označíme tak, že otvory nejprve předvrtáme do samotného věšáku. Ten následně přiložíme ke stěně a srovnáme podle vodováhy.

Pepův tipHlavy vrutů, kterými je věšák přichycen na stěnu, je třeba také zapustit. Na závěr je opatříme plastovými krytkami ve stejném odstínu jako je barva použitého materiálu.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nůžkový věšák aneb věšák, který roste 7  fotek

Nůžkový věšák aneb věšák, který roste

Léto nebude trvat věčně a tak praktický věšák z pár smrkových latiček nám pro lezavé dny přijde vhod. Využijeme jej jak doma tak na chalupě. V předsín ...


Botník za dveře 14  fotek

Botník za dveře

Vítá vás při vstupu do bytu hlavně v zimním období rohožka plná bot, kterou musíte překračovat? Vyrobte si jednoduchý botník. A že nevíte, kam s ním? ...


Věšák na kabátky pro děti 12  fotek

Věšák na kabátky pro děti

Chcete dětem pomoci naučit se věšet kabátky a bundy na své místo? Vyrobte jim jednoduchý věšáček na oblečení. Děti si jej mohou samy navrhnout nebo po ...


Předsíň – vstupní brána do bytu 21  fotek

Předsíň – vstupní brána do bytu

Předsíň je vstupní brána do každého bytu. Je to místo, kde vítáme návštěvy, i prostor, ve kterém provedeme poslední kontrolu své vizáže před tím, n ...


Úložné prostory v předsíni 5  fotek

Úložné prostory v předsíni

Čím víc věcí si pořizujete, tím více úložných prostor potřebujete. A v menším bytě se hodí každý kousek místa. A nejde jen o místo k ukládání věcí, al ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×