Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zvýšené úložné pódium

Zvýšené úložné pódium

Úložného prostoru není nikdy dost a platí to zejména v menších bytech. Do jednoho takového jsme se vypravili pro inspiraci. Řešením úložného prostoru pro malý rekonstruovaný byt byla stavba zvýšeného pódia. Taková „skříň naplocho“ snadno skryje sezonní oblečení nebo sportovní potřeby stejně jako matraci pro návštěvy. Na samotném pódiu, které navazuje na kuchyňské zákoutí, je pak jídelní stůl.

reklama

Konstrukce je kvůli požadované vysoké únosnosti svařena z kovových profilů 50 x 50 mm. Na její výrobu však můžeme použít i silnější dřevěné hranolky. Důležitá je vždy velikost nebo šíře celé konstrukce.

Nožičky vyrobené ze stejného materiálu jsou zakončeny plastovými zátkami. Materiál jsme zakoupili v prodejně s hutním materiálem, kde nám profily na strojní pile na kov také přesně zakrátili na požadovaný rozměr.

Při počítání velikosti konstrukce necháme po obvodě asi 2 cm rezervu kvůli nerovnostem stěn.

Postup

 1. S úložným pódiem se v malém bytě počítalo při rekonstrukci od začátku. Výše umístěná okna umožnila i nové umístění radiátoru nad úroveň budoucího úložného pódia.

 2. Kovovou svařovanou konstrukci ze čtvercových profilů 50x50mm před samotnou montáží do bytu nejprve odmastíme a natřeme základovou barvou na kov.

 3. Oba díly tvořící konstrukci vzájemně spojíme delším šroubem. Neseženeme-li vhodnou délku, poslouží nám závitová tyč, kterou pilkou na železo zkrátíme na vhodný rozměr.

 4. Pomocí dlouhé vodováhy zkontrolujeme rovinu celé spojené konstrukce, a to jak podélně, tak příčně. Starší podlaha může být prošlapaná nebo propadlá a konstrukce by se pak houpala.

 5. V případě nerovné podlahy si vypomůžeme čtvercovými podložkami, které si nařežeme ze sololitu nebo tenké překližky. K podlaze nebo nožičkám je pak můžeme připevnit oboustrannou lepicí páskou.

 6. Aby se na pódium dobře dostávalo, je jedna jeho nástupní hrana opatřena schůdkem. Ten nepřečnívá do prostoru, ale je zapuštěn do půdorysu pódia. Díl se schůdkem je tedy o potřebnou délku kratší.

 7. Podlahu podia tvoří MDF deska o síle 25 mm. Použít můžeme i dřevotřískovou či překližkovou desku. Pro snadnou manipulaci při dopravě a montáži je podlaha podia tvořena čtyřmi stejně širokými pruhy.

 8. Desky ke konstrukci připevníme šrouby do železa. Otvory pro ně si předvrtáme, jejich hlavy zapustíme do materiálu podlahy. Na plochu připravíme podkladovou fólii mirelon.

 9. Fólie je základem při pokládce plovoucí podlahy. Podlahu zateplí a zamezí vysokému kročejovému hluku. Pokládá se na sraz, nikoliv přes sebe. Přesahy se po pokládce odříznou.

 10. Plovoucí podlahu začneme pokládat z levého rohu směrem doprava. Vhodná je zámková podlaha systému „CLICK“ bez nutnosti použít lepidlo.

 11. Po dokončení plovoucí podlahy je potřeba její přední nástupní hrany na pódium olemovat. V pokosnici si profily pilkou na kov přesně zkrátíme, otřepy zabrousíme smirkem.

 12. Na dokončení hran jsou vhodné tenké hliníkové profily používané například na koberce a schody. Rohový spoj můžeme řešit pod úhlem 45 stupňů nebo jako na fotografii spojkou.

 13. Opláštit musíme také rozdíl v délce konstrukcí, který bude tvořit bok schůdku. Na konstrukci přišroubujeme MDF desku v potřebné velikosti. K ní přilepíme a svěrkami zajistíme lamely plovoucí podlahy.

 14. Položenou plovoucí podlahu dokončíme podlahovými lištami. Ty stejně jako hliníkové L profily přesně zkrátíme v pokosnici. Použít můžeme pilku na kov nebo ostrou čepovku.

 15. Na nohy podia na přední pohledové hraně připevníme malými šroubky skříňové magnety. Otvory pro šroubky do kovu si budeme nejprve muset předvrtat malým vrtáčkem.

 16. Schůdek stejně jako podlaha podia je tvořen MDF deskou o síle 25 mm. Jeho zadní vyšší deska končí 2-3 mm pod hranou podlahy podia. Samotný schůdek je spojen delšími konfirmáty.

 17. Schůdek, stejně jako pódium, obložíme plovoucí podlahou. Ze spodní strany stupínku nalepíme filcové podložky. Ty zabrání při posunování schůdku poškození podlahy.

 18. Zavřené pódium vypadá elegantně. Jeho přední stěnu drží magnety, takže ji stačí jednoduše odsunout. Schůdky mají v hraně u podlahy malé vybrání, za které je pohodlně vysuneme.

Pepův tipAbychom si pod podiem nepoškrábali podlahu (co když někdy místnost přestavíme a zařídíme jinak), předměty ukládáme v jednoduchých látkových nebo plastových obalech. Usnadníme si tak i jejich vytahování a zabráníme zaprášení.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Pánský salon - epizoda 1, simulátor běhu v lese

Když máš nápad a materiál, je možné téměř cokoliv. K tomu ještě prostor, kde se dá tvořit, zkoušet a vyrábět. Můžeš vytvořit třeba simulátor běhu v ...

Pódium na spaní i hraní 14  fotek

Pódium na spaní i hraní

Málokterý dětský pokoj je tak velký, aby se do něj ke spokojenosti ratolestí pohodlně vešla postel a další nábytek, a současně zbylo místo pro zába ...


Patro v úzké místnosti 20  fotek

Patro v úzké místnosti

Manželé s dcerkou se nastěhovali do staršího činžovního domu a přemýšleli, jak přeměnit a využít úzkou dlouhou místnost, vlastně bývalý pokojík pro sl ...


Postel pod patro v úzké místnosti 18  fotek

Postel pod patro v úzké místnosti

I v malém prostoru lze vytvořit praktické a příjemné místo na spaní. V tomto případě je v úzké a dlouhé místnosti pod zvýšeným patrem dětský pokojíček ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×