Právě soutěžíme o:
praktické dárky od Cemixu praktické dárky od Cemixu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Domeček jako z obrázku: sanační systémy pro historické budovy

Domeček jako z obrázku: sanační systémy pro historické budovy
Snad každý, kdo se rozhodl pro hrdinnou koupi historického objektu v řekněme ne-zcela-dobrém stavu, bude jistě souhlasit, že slova demolice, dynamit, nebo „proč jsme nezůstali v paneláku?“ byla najednou podezřele často na denním pořádku. Ale oč bývají těžší začátky, o to krásnější jsou konce. Zvláštní kouzlo, které dýchá z citlivě zrekonstruovaného historického stavení, je odměnou za všechna počáteční úskalí. Nejčastější nástrahou, kterou musí kutil v cestě za vysněným obydlím překonat, je vlhké a zasolené zdivo. Pomůžou sanační omítky Baumit a bude o překážku méně.
reklama

Daní za nízkou pořizovací cenu bývají často nezbytné a náročné opravy, při kterých se dá bez obezřetného přístupu napáchat více škody než užitku. Ale téměř každá zeď se dá zachránit. Správná diagnostika vad a jejich citlivé odstranění jsou jedním ze základních předpokladů prodloužení životnosti historických domů. Poradíme vám, jak vyzrát na vlhké zdivo pomocí sanačních systémů pro historické budovy.

Vyžeňte vodu ze zdí

Vnější i vnitřní omítka plní nejen funkci estetickou, ale také ochrannou. Proto se vyplatí jí při rekonstrukci věnovat maximální úsilí. V budoucnosti tak dokážeme předejít nepříjemnému bujení plísní a problémům se statikou domu, které mohou vést k úplnému znehodnocení stavby.

Kromě povětrnostních podmínek je jednou z nejčastějších příčin „nemocného“ zdiva chybějící hydroizolace. Hydroizolace zabraňuje vzlínání zejména půdní vlhkosti a je dnes běžnou součástí staveb, u historických objektů ji však nenajdeme a její následná aplikace je technicky velice náročná nebo nemožná. Jak tedy k sanaci vlhkého zdiva přistupovat? Zcela nevhodná je kombinace laického přístupu a špatně zvolených aplikací - to totiž může v krajním případě vést až k nepropustnosti fasády.

Jediné univerzální řešení nebo jeden zázračný přípravek sice neexistují, ale řešení na míru a kompletní systémy a kombinace aplikací ano, najdete je u odborníků ve specializovaných firmách, např. Baumit. Pokud si nejste jisti, jaké firmě důvěřovat, vybírejte takové, které se mohou pochlubit řadou profesionálně odvedených zakázek a spokojenými zákazníky.

Náprava začíná správnou diagnostikou vad, jejich příčin a posléze návrhem postupu rekonstrukce a odpovídajících technických detailů, eliminací vlhkosti a zamezením jejího prostupu konstrukcí. Následuje volba a aplikace vhodné povrchové úpravy – sanačních systémů pro historické budovy. Také s výběrem sanační omítky se obraťte na odborníka. Vybere vám odpovídající sanační systém, který se na zdivo aplikuje v rozdílné skladbě a tloušťce v závislosti na míře vlhkosti a následném zasolení.

Komplexní systém pro historické budovy

Sanační systémy pro historické budovy Baumit Sanova se vyznačují vysokou pórovitostí, nízkou kapilární nasákavostí a zároveň vysokou paropropustností. Správná omítka tedy umožňuje rychlý transport vlhkosti v podobě vodní páry ze zdiva směrem ven. Nízká kapilární nasákavost zamezuje šíření vlhkosti a vzlínaní vody ve zdivu směrem nahoru. Na rozdíl od běžných vápenocementových omítek tak nedochází k výkvětům solí na povrchu omítky a k jejímu poškozování vlivem působení solí. Vysoký obsah pórů v sanačních omítkách vytváří dostatečnou kapacitu pro ukládání solí a jejich objemové změny tak nemají za následek destrukci omítky. Životnost sanační omítky na vlhkém zdivu je proto mnohem delší oproti životnosti běžných omítek, také povrch této omítky zůstává suchý a v technicky bezchybném stavu.

Tip!

Z nabídky produktů vhodných speciálně při péči o historické památkově chráněné objekty vybíráme Baumit vápenný štuk (minerální, prodyšný, vodoodpudivý tenkovrstvý štuk pro sanaci historických staveb, vhodný jako podklad pro vápennou malbu při freskové technice) a Baumit vápenná barva (prodyšná, lehce zpracovatelná, tekutá vápenná barva, k použití jak v exteriéru, tak v interiéru, zcela bez jakýchkoliv syntetických pojiv, organických rozpouštědel a konzervačních látek).

Připraveno ve spolupráci s firmou Baumit.

Autor: madl + Baumit (text), Baumit (foto)

Související články

Série odborných konferencí 2  fotek

Série odborných konferencí

Program odborného vzdělávání Baumit Akademie otevírá třetí ročník a nabízí sérii odborných konferencí s atraktivními tématy, které zaujmou architekty, ...


Zateplení domu 3  fotek

Zateplení domu

Postavit dům, zasadit strom a.. zateplit fasádu. Tak zní novodobé poslání snad každého kutila. Pouhých 15 % nákladů na provoz domu jsou výdaje na elek ...


Systém tří 14  fotek

Systém tří

Známe to z pohádek a také se říká „do třetice všeho dobrého“. Koho by ale napadlo, že to platí i v tak přísně racionální oblasti, jako je stavebnictví ...


Rekonstrukce bytu na Žižkově 9  fotek

Rekonstrukce bytu na Žižkově

Celková rekonstrukce byla velmi náročná. Šlo o starší panelákový byt, kde pravé úhly většinou chyběly a byt byl plný nerovností. Návrh přestavby majit ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×