reklama

Drátěný plot je levná a snadná možnost, jak oplotit pozemek či zahradu

Pro vymezení pozemku je potřeba postavit oplocení. Drátěné pletivo na pevných sloupech je nejrychlejší a nejlevnější variantou. Není nutné oslovit specializovanou firmu, zvládnete to s trochou práce a nadšením i sami. Navíc nemusíte ohlašovat stavbu a vyřizovat povolení. Od 1. ledna 2018 platí volnější podmínky, a pokud nestavíte pevný plot nebo vyšší než 2 m, tak nepotřebujete stavební povolení, ani souhlas sousedů. Přesné podmínky si můžete ověřit na příslušném úřadě.

Drátěný plot je levná a snadná možnost, jak oplotit pozemek či zahradu

Pletivo pro stavbu drátěného plotu se dodává v rolích a je připravené v různých výškách. Levnější je pletivo z pozinkovaného drátu, které je nutné opatřit ještě ochranným nátěrem. Je většinou ze silnějšího drátu a tedy pevnější. Pozinkované pletivo se označuje zkratkou Zn (zinek). Praktičtější variantou je pletivo potažené plastem (poplastované), které již má ochrannou vrstvu a stačí ho jenom natáhnout a upevnit na sloupky. Má delší životnost, lépe se s ním manipuluje a pracuje při stavbě plotu. Zároveň je méně náročné na údržbu, protože ušetříte za opakované nátěry. Poplastované pletivo se označuje Zn + PVC.

Základní nabídka plotového čtyřhranného pletiva

  • pletivo bez napínacího drátu – toto pletivo nemá integrovaný napínací drát, na druhou stranu se snadněji rozpojí a znovu napojí. Označuje se „bez ND“.
  • pletivo s napínacím drátem – pletivo již má integrovaný napínací drát a maximálně dokupujeme jenom středový napínací drát. Snadněji se s ním manipuluje a rozmotává z role. Označuje se „s ND“.
Neošetřené pletivo velmi brzy zrezaví
Neošetřené pletivo velmi brzy zrezaví

Pletivo umisťujte tak, aby se nedotýkalo bezprostředně země, ale je nataženo zhruba 5 cm nad zemí. Nebude tak v trávě vlhnout a podléhat časem korozi. Pokud ukotvujete sloupky do země betonem jenom v díře pro vložení sloupku, nejedná se o stavbu a můžete vybudovat oplocení bez ohlašovací povinnosti stavby. Na plot s podezdívkou, anebo vyšší než 2 m, se již vztahují stavební zákony. Zajistěte si v tomto případě veškeré potřebné dokumenty a ohlašovací povinnost. Oplocení veďte jenom místy, kde máte právo plot postavit. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím a případným ztrátám, pokud by bylo nutné plot přesunout. Pokud sousedí s veřejným prostranstvím, případně se pozemku a okolí týkají zákony na ochranu historických staveb apod., potřebujete také povolení na stavbu plotu, případně i povolení na typ plotu. Povolení od sousedů nově nepotřebujete.

Sloupky a vzpěry pro drátěné ploty

Standardně seženete zinkofosfátové sloupky s vrstvou umělé hmoty v zelené barvě. Sloupky plotu mají napevno namontované držáky pro napnutí drátu v obvyklých výškách včetně uzavírací čepičky. Vzpěry se ke sloupkům montují pomocí vhodných objímek, které by měly být součástí.

Pletivo s jednoduchou smyčkou
Pletivo s jednoduchou smyčkou
Dvojitá smyčka zpevňuje výplet pletiva
Dvojitá smyčka zpevňuje výplet pletiva

Vrata z vlnité mřížky

K drátěnému plotu se budou hodit vrata z vlnité mřížky ve stejném provedení a stejné barvě. V nabídce prodejců najdete zavírací křídla, dvojitá křídla a plotová pole. Vrata se vyrábějí obyčejně z trubek o průměru 42 mm a jsou k dispozici vždy kompletně připravené k okamžité montáži. Zároveň je připravený zámek v trubkovém rámu, klika i doraz. Seženete také trubky o průměru 60 mm s přestavitelnými závěsnými čepy. Dvojitá vrata mívají navíc zarážku a opěru pro najetí. K větším vratům lze dodat také silnější sloupky s průměrem 76 a 112 mm. Drátěné pletivo lze napojit na sloupek vrat upínacími tyčemi na pletivo.

Pletivo lze napnout i na vstupní branku
Pletivo lze napnout i na vstupní branku

Materiál pro stavbu drátěného plotu

  • pletivo (dostatečné množství)
  • plotové sloupky
  • boční vzpěry ke sloupkům
  • napínací a vázací drát
  • napínáky (ráčny), opasky na sloupky, očka pro napínáky
  • příchytky pro napínací drát
  • napínací tyč a očka pro přichycení
  • beton, nebo zemní vruty se štěrkem
  • vstupní branka nebo brána pro vjezd
Pletivo vypněte pomocí napínacích drátů
Pletivo vypněte pomocí napínacích drátů

Množství pletiva vypočítáte sečtením celého obvodu pozemku, který chcete oplotit, a to s ohledem na místa, kudy oplocení povede. Přidejte několik metrů jako rezervu. Plotové sloupky se staví v rozestupu 2,5 až 3 m (3 m je maximum pro správnou stabilitu plotu). Načrtněte si obvod plotu, a podle jeho tvaru a délky rozvrhněte umístění sloupků. Poté spočítejte potřebné množství plotových sloupků. Myslete na to, že v rozích je potřebné mít správně umístěný sloupek, aby vám drátěný plot kopírovat obvod pozemku. Boční vzpěry ke sloupkům volte podle počtu a typu sloupků. Na 50 bm pletiva spotřebujete zhruba 30 m vázacího drátu. Sloupky můžete buď zabetonovat do vykopané díry, nebo je ukotvit pomocí zemních vrutů, které upevníte štěrkem. Na oplocení můžete přidat stínící tkaninu, k ní potřebujete vázací materiál. Nezapomeňte zvolit vhodné místo pro vstup a přidat do oplocení funkční vstupní branku s klikou a zamykáním, nebo s visacím zámkem. Místo pro branku či vjezd si naplánujte předem, a podle toho pak postavte zbytek oplocení.

Napínací drát se umisťuje nahoru, dolů a doprostřed výpletu
Napínací drát se umisťuje nahoru, dolů a doprostřed výpletu

Nářadí potřebné pro stavbu drátěného plotu

  • rýč a lopata
  • zemní vrták
  • stavební kolečko
  • vodováha, pásmo
  • pomocné kolíky a provaz pro vymezení pozemku
  • vrtačka a vrták do kovu (velikost 8 mm)
  • kleště na utahování napínáku
  • kleště pro fixaci pletiva, šroubový klíč
  • pracovní rukavice, pevná obuv
Pletivo seženete v různé výšce namotané v rolích
Pletivo seženete v různé výšce namotané v rolích

Určitě si poradíte i klasicky rýčem a lopatou, ale moderní nářadí vám práci hodně ulehčí. Zemní ruční vrták nepotřebuje přívod elektřiny ani jiné palivo. Pořídíte ho za pár stovek a usnadní vám nejen práci, ale také ušetří čas. Rýčem vyryjte půdu a pak jednoduše vrtejte ručním vrtákem do země. Sloupky plotu tak postavíte mnohem rychleji, a ušetříte i velké množství betonu. Zemní motorový vrták pořídíte za několik tisíc a pokud plánujete jednorázovou stavbu oplocení, tak se vám vyplatí vrták vypůjčit z půjčovny. Stavební kolečko není nutností a zvládnete to i bez něj, ale také vám může ulehčit a urychlit práci.

Drátěný plot by měl být nahoře ukončen zahnutými kličkami, aby nedošlo ke zranění
Drátěný plot by měl být nahoře ukončen zahnutými kličkami, aby nedošlo ke zranění

Stavba drátěného oplocení svépomocí

  • Jako první si určete, kudy povede plot, pak vyznačte místa pro sloupky. Pozemek můžete označit pomocí kolíčků a nataženého provazu. Sloupky by měly být na svých místech ideálně v rozestupu 2,5 m. Nezapomeňte ohlídat skutečnou hranici pozemku, kde můžete vlastní plot umístit.
  • Vykopejte základové díry pro sloupky. Vhodná velikost je 30 x 30 cm, hloubka je závislá na délce plotového kůlu. Mrazuvzdorné ukotvení dosáhnete při hloubce 80 cm. Spodní držák pro napnutí drátu na sloupku plotu by měl být pak v namontovaném stavu těsně nad zemí. Pro instalaci sloupku nalijte do díry připravený beton a zabudujte sloupek, nebo použijte zemní vruty.
  • Sloupek ve všech směrech vyrovnejte, pomáhejte si vodováhou. Beton dobře upěchujte. První sloupek ihned podepřete vzpěrou. Po volném namontování vzpěry vykopejte na místě, kde se dotýká země, další základovou díru. Vylijte beton a až poté pevně sešroubujte.
  • Na první a poslední sloupek plotu namontujte držáky napínacího drátu. Umisťují se nahoru, dolů a doprostřed, našroubujte je pomocí objímky. Uštípněte napínací drát na potřebnou délku plus rezervu zhruba 10 cm. Zasuňte napínací drát na prvním sloupku do trnu napínače a otáčejte ho šroubovým klíčem přes trn.
Pletivo na plotě může být i poplastované, zvyšuje se tím jeho životnost
Pletivo na plotě může být i poplastované, zvyšuje se tím jeho životnost

  • U mezisloupků se napínací drát vkládá do držáků drátů. Na posledním sloupku se napínací drát opět zasune do trnu napínače drátu a napne se šroubovým klíčem. U spodního a středového napínače postupujte stejným způsobem. Neutahujte však napínací drát příliš pevně, snadno se může přetrhnout.
  • Drátěné pletivo částečně odrolujte a prostrčte upínací tyč pro pletivo do první řady ok. Tuto tyč nyní spolu s drátěným pletivem zasuňte do háků plotu. Drátěné pletivo postupně rozbalte po celé délce, a horní a spodní konce drátu přehněte kolem napínacího drátu. Aby se plot nevlnil, upevněte jej na několika místech ke středovému napínacímu drátu.
  • Vzpěry jsou zapotřebí u prvního a posledního sloupku a také nejméně vždy po 30 metrech běžné délky plotu. Zamezují stahování napínacími dráty a dodávají plotu jistější stabilitu. Při změně směru plotu se používají vždy dvě vzpěry, tedy vždy v rohu oplocení.

Publikováno: 20. 9. 2019, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce