Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Návod na drátovaný květináč

Návod na drátovaný květináč
Při uklízení se mi rozbila miska s bonsají. A co teď – mám spravit misku nebo zakoupit novou? Kořeny do posledního místečka vyplňují obsah té původní nádoby, takže bych ji musela nahradit úplně stejnou. Jednodušší bude opravit starou misku, ale slepovat ji bude těžké, vzhledem k častému zalévání lepení nevydrží a ani nebude vypadat hezky.
reklama

Vzpomněla jsem si na to, jak jsem jako malé dítě sledovala dráteníka při práci. Přišel do našeho činžovního domu, v přízemí u sklepa na malé stoličce se rozložil se svojí prací a dal se do díla. U nohou mu ležela jakási čtverhranná dřevěná krosna s popruhy na záda a v ní byly různé kleště na ohýbání drátů, štípačky a všelijaké dráty. Některé silnější dráty měl stočené do kruhů a zavěšené na postranní krosny. Maminka mu dala spravit velký kameninový hrnec – sádelňák, který jsme však používali na povidla.

Hrnec byl puklý a dráteník jej umným opletením drátků krásně vyspravil. Byla to podívaná na to jeho řemeslo, hrnec byl veliký, přesto jej celý zručně opletl drátem, pečlivě přitáhl zakončení u hrdla hrnce a nakonec odštípal zbývající konce nebo je zatočil dospodu, aby se o ně nikdo nezranil. My děti jsme mohli oči nechat na té podívané, a jeho dílo zvěčnilo tuto nádobu ještě na dlouhá léta. Opletený sádelňák vypadal teď docela jinak, ale kupodivu ta drátěná ozdoba nevypadala vůbec špatně a přidala hrnci na originalitě.

Budete potřebovat

Materiál

Vázací drát, výpletový drát

Nářadí

Kleště

Postup

  1. Oplétat začneme u dna misky. Ustřihneme si dlouhý kus tenkého a měkkého vázacího drátu a k němu přikrucujeme v pravidelných intervalech výpletové dráty. Pro naši baňatou misku vysokou 7 cm a v horním průměru širokou 16 cm jsme navázali 10 výpletových drátů asi 60 cm dlouhých.

  2. Každý drát přitom v polovině trochu ohneme a v ohybu přikroutíme k základnímu vodícímu drátu. Po dokončení tedy získáme 20 pracovních drátů 30 cm dlouhých. Připravenou osnovu pak připevníme ke dnu tak, že na počátku vodícího drátu uděláme smyčku, jíž konec téhož drátu protáhneme, ohneme zpět a začneme vyplétat osnovu.

  3. Jednotlivé dráty ode dna nasměrujeme svisle podél stěn a postupně je upevňujeme příčně vedeným dlouhým drátem. Drát stále spirálovitě táhneme a při každém střetu s příčným drátem je navzájem dvakrát zakroutíme. Každý zákrut přitom šikmo postavíme. Vznikne čtvercový, tzv. základní drátenický výplet.

  4. Drát vedený od dna a křížící svislé dráty je sice dlouhý, ale přesto nestačí na celý výplet. Dojde-li nám, nastavíme jej druhým drátem, který jednoduše zakroutíme do končícího drátku. Spoj pevně utáhneme kleštičkami na ohýbání drátů.

  5. Drát též můžeme prodloužit ozdobným způsobem. V tomto případě spoj nezakrýváme, ale utvoříme z něj dekorační prvek. Konce prodlužovaného i nastavovaného drátu přiložíme k sobě a pevně je kleštěmi zakroutíme do sebe. Spletené dráty pak zatočíme do spirály.

  6. Nejjednodušší zakončení výpletu je pravidelné zakroucení konců do sebe. Přitom výplet současně utahujeme přes horní okraj květináče tak, aby vznikl pevný tah. Konce drátů spleteme a zbytek odstřihneme a ohneme je tak, aby jejich ostří nemohlo způsobit zranění.

  7. Výplet můžeme ponechat v původním drátenickém provedení, chceme-li jej však pevně přitáhnout, zalomíme každý rovný drátek v políčku špičkou kleští. Vznikne tak skobovité prohnutí, které působí tak trochu dramatickým vzhledem. Tímto způsobem můžeme přitáhnout výplet kdekoli, třeba i na vodícím drátu u dna.

  8. Celý výplet můžeme též zakončit ozdobnými spirálami. Stejným způsobem jako u kroku 6 přikloníme jeden konec drátu k druhému, dráty zakroutíme do sebe a vedeme je kolem okraje misky k třetímu drátu. Jeden drát ze spletených opět zakroutíme do třetího, přičemž zbývající drát neuštípneme, ale zatočíme jej do spirály

Pepův tipKvětináč můžeme oplést celkem levným měkkým pozinkovaným drátem pro montáž plotů (o průměru 0,65 mm). Zakoupíme jej v supermarketech se zaměřením na hobby v oddělení pro zahrádkáře. Drát před prací srovnáme protažením přes pevnou hranu.Chceme-li zdůraznit barevnost výpletu, pořídíme si dráty měděné nebo mosazné.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Související články

Soutěžte o nákup ZDARMA u Bakker! 4  fotek

Soutěžte o nákup ZDARMA u Bakker!

I na podzim je na zahradě stále co dělat. Nejvyšší čas na vysazení cibulovin, aby nám na jaře krásně vykvetly. A nejen o ty budeme dnes soutěžit. Spol ...


Radosti a překvapení z drátků 14  fotek

Radosti a překvapení z drátků

Máte rádi práci s drátkem? Pokud si chcete vyrobit originální náušnice a základy drátování máte za sebou, lépe řečeno, patříte k pokročilejším kutilům ...


Zvonkohra z květináče 11  fotek

Zvonkohra z květináče

Pěknou a stále častější dekorací na balkóny, terasy či zahrady jsou zvonkohry. Proč si jí ale kupovat, když si můžeme pěknou a přesně podle vlastních ...


Kořenáče pro radost 8  fotek

Kořenáče pro radost

I bez keramické pece si můžeme zhotovit roztomilé květináče. Použijeme k tomu samotvrdnoucí, modelovací hmotu, např. FIMO, DEO, JOVI, atd. Modelovací ...


Renovace obalu na květináč 13  fotek

Renovace obalu na květináč

Také jste si před časem koupili levný plastový obal na květináč a teď vás děsí jeho vzhled? Zkuste si s námi vytvořit z obyčejného plastového obalu ...


Květiny na houpačce 11  fotek

Květiny na houpačce

Jaro je v plném proudu a záplavy květin už se nikam nevejdou? Jednoduchý drhaný závěs a květiny na houpačce určitě s trochou trpělivosti zvládneme, ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×