reklama

Jaký plot ozdobí váš dům a vaši zahradu?

Výstavba plotového systému má svoje specifika. Předtím, než se pustíte do jeho realizace, vyberte si některý z typů a zvažte, co se nejvíce hodí k vašemu obydlí. Základy zvládne řada z vás, ale je možné si na jejich vybudování objednat stavební firmu, která stavbu provede na klíč. Jaké druhy plotů jsou na dnešním trhu k dispozici? Víte, že plot je možné vybudovat i bez základů?

Jaký plot ozdobí váš dům a vaši zahradu?

Drátěná klasika

Základním druhem plotu je drátěný typ. Plotové pletivo se vyrábí důmyslným křížením drátů a jejich stáčením na konci, což vytvoří síť podle výšky, kterou požadujeme. Drátěné pletivo je vždy ošetřeno práškovou barvou, která je následně vypalována v peci. Barevný prášek se přemění v souvislou vrstvu barvy, bránící korozi materiálu plotu. Díky UV stabilizování nedochází k vyblednutí a popraskání nástřiku ani po několika letech.

Jediným prvkem, zajišťující oporu, jsou sloupky, které vytvoříte rozřezáním ocelové kulatiny nebo trubek. Ty je nutné zabetonovat, beton musíte zhutnit a ve svahu je zapotřebí vyřešit k sloupkům i oporu. Proti korozi bojujte tak, že jednotlivé sloupky obrousíte, natřete základovou a finální barvou. Drátěné ploty najdou uplatnění především u starších rodinných domů, případně jako nedílná součást hospodářských stavení.

Pletivo je nejběžnější typ plotu
Pletivo je nejběžnější typ plotu

Betonová nehezkost

V dnešní době, především v souvislosti s velice moderními staveními, jsou upřednostňovány nehezké betonové ploty. Jejich výhodou je sice neprůhlednost, a tedy zajištění maximálního možného soukromí, ale toto řešení působí naprosto nepřirozeně. Velkou nevýhodou je také vysoká pořizovací cena, daná nutností použití armatur v betonu, které zajistí maximální pevnost na velmi dlouhou dobu. Životnost takového plotu je tedy téměř neomezená, tedy pokud je použita opravdu kvalitní betonová směs, která se nezačne po několika letech rozpadat.

Betonový plot s kovovým vrškem je fádní a nehezká záležitost
Betonový plot s kovovým vrškem je fádní a nehezká záležitost

Svařované a kované konstrukce s betonovým základem

Krásné, prodyšné, a především velmi stylové jsou kovové konstrukce, vytvořené náročnými technikami, jako je ohýbání, svařování nebo kování. Ještě dále povrchově černěný plot je nasazován na základy, vytvořenými z cihel, betonu nebo umělého kamene. Toto řešení se hodí především k novostavbám, kde upoutá pozornost svými neotřelými tvary a kombinací více technik do jednoho řešení.

Kovaný plot se sloupky z umělého betonu je vysoce estetické řešení
Kovaný plot se sloupky z umělého betonu je vysoce estetické řešení

Použití přírodních materiálů

U venkovských stavení a chalup stále vyhrávají na celé čáře klasické dřevěné ploty, které pocházejí z dob našich babiček. Jejich výhodou je nejméně náročná stavba, protože jako základové sloupky můžeme použít dřevěné kůly ze silnějších větví. Celou konstrukci, vyrobenou pomocí pily, hřebíků a dřeva ještě opatříme některým z ochranných nátěrů, které pomohou prodloužit životnost plotu na maximum. Dřevěné ploty také řada z vás natírá lazurou, která navodí plotu opravdu přírodní vzhled, který neruší. Neskutečnou výhodou je, že není třeba budovat jakékoliv základy.

Dřevěný laťkový plot patří k venkovským zahradám
Dřevěný laťkový plot patří k venkovským zahradám

Umělý kámen

Umělý kámen je nejmodernějším prvkem pro stavbu plotových systémů. Ačkoliv se vyrábí z betonu, je vždy opatřen barevným povrchem, který jej výrazným způsobem zatraktivňuje. Při stavbě plotu z umělého kamene betonujete pouze základy pro sloupky, vzhledem ke kvalitním překladům mezi nimi není třeba budovat základy po celé délce plotu, což výrazně šetří náklady. Řešení z umělého kamene je stavebnicové, lze jej doplnit o místo pro popelnici na odpad, truhlíky na květiny nebo i o skříň uzávěru plynu.

Kombinace sloupků z umělého kamene a kovu
Kombinace sloupků z umělého kamene a kovu

Několik rad pro stavbu a provoz plotových systémů

  • Namíchejte si kvalitní beton, ve kterém použijete nepřesítovaný písek. Malé kamínky podporují zdržnou schopnost betonu, který je pevnější a méně náchylný k prasklinám. Nezapomínejte na vyarmování jamek.
  • Jamky kopejte ručně nebo si práci usnadněte motorovým vrtákem, který si zapůjčíte v půjčovně stavebních strojů. Díky vrtáku máte jamky hotové prakticky bez námahy. Dobrou volbou je dvojmužné provedení vrtáku.
  • Po vybetonování nechejte základy zrát minimálně tři týdny.
  • Pro klasické drátěné ploty je možno základy nebudovat a použít techniku zemních vrutů.
  • Stavbu plotu ze dřeva zvládne i naprostý začátečník - nepotřebujete žádné základy, jen šikovné ruce a trochu představivosti.

Publikováno: 16. 9. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce