Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Držáky nářadí a úložné boxy: zjednejte pořádek v dílně!

Držáky nářadí a úložné boxy: zjednejte pořádek v dílně!

Pokud potřebujeme zjednat pořádek v nově zařizované nebo již zavedené domácí dílně, pak máme v zásadě několik možností. Můžeme využít úložných boxů, které využijeme pro uložení drobného materiálu. V případě nářadí je vynikající volbou využít nástěnný systém držáků.

reklama

Držáky nářadí slouží k přehlednému roztřídění nejrůznějšího náčiní v naší dílně nebo kůlně. Můžeme je využít jak pro dílenské nářadí, jako jsou montážní klíče, závitníky, kladiva, kleště a další, tak pro zahradní náčiní, typicky pro hrábě, rýč, nůžky na dřeviny a jiné. Velmi často se využívají v průmyslových firmách, kde nachází uplatnění více modelů najednou.

Základní volbou jsou držáky nástěnné, jejichž základem je perforovaná tabule z ocelového plechu, opatřená ochranným nástřikem nejčastěji šedého nebo světle modrého odstínu. Do otvorů se zavěšují různé typy jednoduchých nebo zdvojených držáků, díky nimž máme perfektně po ruce přehledný systém veškerého nářadí, které nejčastěji využíváme. Vzhledem k tomu, že tento systém je již v základu rozměrný, je zde předpoklad většího množství uspořádaných pracovních potřeb.

A tomu musíme uzpůsobit i uchycení ke stěně, které provádíme poněkud masivněji, než je zvykem. Otvory pro uchycení vrtáme zásadně na větší průměr a pomocí vrtacího kladiva. Po namontování a osazení celého systému je tak zajištěna potřebná únosnost. Pokud je zapotřebí flexibilita celého stojanu s uloženým nářadím, pak je možné pořídit i perforované panely na pojízdném stojanu, což využijí například majitelé autodílny. Jako prvek pro zavěšení se k těmto panelům dodávají i police pro uložení bedýnek s různým drobným materiálem.

Jako podstatně levnější existuje nástěnný plastový panel na nářadí s věšákem. Jeho velkou výhodou je především nižší hmotnost. Úchyty jsou taktéž vyrobeny z termoplastického materiálu. Pro výrobu je nejčastěji využíváno známého ABS, polykarbonátu nebo polypropylenu. Všechny tři tyto typy mají i přes nízkou váhu zajištěnou velmi vysokou odolnost, solidní mechanické vlastnosti a především disponují i UV stabilizátorem, díky kterému nedochází k degradaci barvy a křehnutí při kontaktu se slunečním zářením.

Velmi oblíbené jsou rychloupevňovací držáky, které se nasazují na kovovou nebo dřevěnou lištu a celý set se poté upevní na zeď. První typ držáku je poněkud robustnější, provedený formou plechového výlisku s uchycenými plastovými rolnami nebo jako celoplastové provedení. Tyto modely používáme především pro větší nářadí a úklidové prostředky, jenž jsou poté velmi přehledně uloženy na místo, kde nepřekáží. Zajímavou volbou pro menší úložné prostory je rohový držák zahradního nářadí, složený ze dvou plastových panelů ve tvaru kruhové výseče, které jsou spojeny třemi trubkami. Na malém prostoru tak máme uspořádáno to nářadí, co se nejvíce používá.

Obvyklým způsobem skladování drobného nářadí nebo spojovacího materiálu jsou stohovatelné úložné boxy, které mají nosnost až kolem 30 kg. Existují hned v několika různých velikostech, přičemž jich je možné stohovat klidně i 10 kusů na sobě. Můžeme je skládat od země nebo přehledně popsat a uklidit do regálu, kde nezabírají moc místa a nepřekáží. Jejich obrovskou výhodou je fakt, že jejich pořízení je finančně velmi výhodné. Podle typu uloženého materiálu v nich je možné je rozdělit tak, že si zakoupíme různá barevná provedení.

Klasickou volbu, vybranou téměř vždy především pro nejrůznější spojovací materiál, představují přenosné uzavíratelné boxy, rozdělené na mnoho sekcí. Ty použijí především kutilové a řemeslníci, kteří potřebují mít spojovací materiál neustále při ruce. Tento model uložení různých věcí je nejsnazší a nejlevnější možností. Pro nářadí musíme volit větší typy boxů, které mají horní sekci pro spojovací materiál, spodní jsou určeny pro uložení větších předmětů.

Tipy pro uskladnění nářadí a drobných předmětů

  • Řešení uskladnění nářadí řešte hned, když vybavujete dílnu. V prázdném prostoru je plánování úložných prostor obecně snazší.
  • Nekupujte hned první věc, kterou vidíte. Držáků, polic a boxů je velké množství, vybírejte pečlivě a spíše kvalitnější produkty.
  • Úložné boxy jsou výborné z toho důvodu, že je můžeme použít do každého rohu, pomohou nám zaplnit místo v regálu a přitom nevyžadují speciální instalaci.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Bedýnka na nářadí systémem falešného cinkování 9  fotek

Bedýnka na nářadí systémem falešného cinkování

Cinkované šuplíčky znáte ze starých skříněk po babičkách i z moderního nábytku. To pravé cinkování na jemné zkosené ozuby v amatérských podmínkách ...


Ochrana pro nářadí i nástroje aneb vyzkoušeli jsme za vás 5  fotek

Ochrana pro nářadí i nástroje aneb vyzkoušeli jsme za vás

Prodloužit životnost, snížit tření a opotřebování pracovních ploch, odstranit hlučnost – to všechno umí olej, který by neměl chybět ve vaší dílně.


Údržba domácího nářadí – 1. díl 2  fotek

Údržba domácího nářadí – 1. díl

Zimní období je mimořádně vhodné k uvedení domácího dílenského nářadí poničeného letními aktivitami do přijatelného stavu. Nejvhodnější je pustit se d ...


Organizéry a boxy na nářadí 5  fotek

Organizéry a boxy na nářadí

Chcete-li mít ve své domácí dílně pořádek a přehled, pořiďte si organizér a box na nářadí. Organizér se většinou vyrábí z průhledných plastů, nebo ale ...


Dílna v kufru 15  fotek

Dílna v kufru

Potřebujete doma něco opravovat, ale nevíte, kam jste si založili nářadí? A ty šroubky, co tady doteď byly, najednou z poličky záhadně zmizely! Poř ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jan krásný
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vilém Votcházel
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×