Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Rozvody tepla jednoduše a efektivně

Rozvody tepla jednoduše a efektivně

Rozvody tepla jsou nedílnou součástí krbů a kamen a umožňují společně s teplovzdušnou krbovou vložkou vzniklý horký vzduch využívat k vytápění. Jsou také nezbytné pro rozvod teplé vody do radiátorů či trubek podlahového topení.

reklama

Rozvody horkého vzduchu

Použít tepelné rozvody k vytápění několika místností je vždy výhodné, obzvlášť v případě, že je možné směřování a množství tepla regulovat. Je třeba mít na paměti následující:

 • zvolte dostatečný výkon krbu či krbové vložky, případně volte doplňkový zdroj (krb samotný může být doplňkem);
 • místnost musí mít dostatečné množství vzduchu, aby byl zajištěn tah krbu;
 • ve většině případů bude nutné systém vybavit také ventilátorem s potřebnou kapacitou;
 • výdechy musí být uzavíratelné, vhodné také je, pokud se dají plynule regulovat – můžete tak topit vždy tolik a tam, kde a jak je potřeba;
 • místnost, kam teplý vzduch vede, musí umožňovat také jeho odchod – pokud by byla místnost zcela utěsněna, teplý vzduch se do ní nedostane. To platí zejména u plastových oken a dveří – využívejte mikroventilaci, či pravidelně větrejte.

Součástí rozvodů teplého vzduchu jsou nejrůznější flexibilní potrubí, růžice, čtyřhranné rozvody, ventilátory a další pozinkované rozvody a také krbové mřížky.

 • Flexibilní potrubí - v rámci rozvodů tepla jsou flexibilní potrubí většinou tvořena hliníkovou laminátovou hadicí, která má pro zpevnění kostru z ocelového drátu. Je navíc opatřena tepelnou izolací, například v podobě minerální vaty o určité tloušťce. Hliníkový laminát zároveň slouží jako parozábrana. Trubice mají snížené orosení a tepelné ztráty. Dále jsou k dispozici trubky ze samotné fólie, které slouží pro větrání a klimatizaci, případně odvod kouře a prachu.
 • Čtyřhranné rozvody – jsou vyrobené z pozinkovaného plechu, dají se opatřit ještě izolačním rukávem pro lepší udržení tepla. V nabídce jsou různě dlouhé trubky, kolena, spojky a redukce či rozdvojky.
 • Ventilátor - nezbytnou součástí rozvodů tepla ve velkých místnostech jsou ventilátory, díky kterým bude vzduch řádně cirkulovat a dostane se tak do všech místností, kam rozvody vedou. Některé ventilátory jsou vybaveny termostatem a mohou tak spínat až po dosažení určené teploty, při jejím klesnutí zase vypínají.
 • Regulátor otáček - některé ventilátory mají již ve výbavě regulátor otáček, nebo jde dokoupit jako samostatný díl. Regulátor pomocí mikroprocesoru přesně a plynule reguluje otáčky motoru a zajistí tak požadovanou teplotu v místnosti. Výkon se zobrazuje na displeji a lze měnit od 10 do 100 %.
 • Filtr – součástí ventilátoru také může být filtr, případně se dá dokoupit. Vložka má filtrační mřížku, která se dá v případě potřeby vyměnit.
 • Automatická regulace hoření – moderně lze rozvod tepla regulovat automaticky, a to pomocí vzduchové klapky. Celý proces hoření je pak čistý, optimalizovaný a hoření prodlužuje. Jeho součástí jsou čidla, která kontrolují teploty v různých částech systému. Lze připojit také spalinové čidlo a hoření tak řídit dle teploty spalin. Mezi další výhody patří snížení spotřeby paliva, prodloužení životnosti krbu a omezení maximální teploty spalování.
 • Krbové mřížky – mřížky jsou součástí krbového systému a zabezpečí rozvod tepla po domě, kromě toho mohou sloužit i k ventilaci a větrání. Ocelový materiál je odolný vůči vysokým teplotám.

Rozvody teplé vody

Co se týká rozvodů tepla horkou vodou, je k dostání stále více materiálů, které lze k tomuto účelu použít. Teplá voda se pak jimi dá rozvést buďto do radiátorů, nebo do podlahového topení.

 • PP-R – polypropylen, plast, který se nejčastěji používá pro výrobu plastových trubek a tvarovek. Je to bezpečný materiál, který se snadno instaluje a je cenově dostupný.
 • PE-Xc/Al/PE-HD a PP-RCT – v tomto případě se jedná o vícevrstvou trubku ze síťovaného polyetylenu, hliníku a polyetylenu, ovšem ještě modernější je polypropylen nové generace – PP-RCT typ 4. Tyto trubky mají vysokou odolnost teplotní, tlakovou, průtočnost je vysoká i při menších průměrech trubek a tvarovky mají malé tlakové ztráty, takže není nutné pořizovat výkonnější oběhové čerpadlo. Navíc se dá jejich instalací uspořit až 20 % materiálu i částky za následný provoz.
 • Měď – tradiční materiál, který je ovšem finančně nákladnější, ale odolává korozi a práce s ním je poměrně jednoduchá a rychlá.
 • Ocel – naproti mědi je levnější, ale montáž trubek pracnější čili výsledná cena těchto kovových rozvodů je zhruba stejná.

Plastové moderní materiály je možné rozhodně doporučit, nejen kvůli jejich odolnosti, snadné manipulaci a montáži, ale také u nich nehrozí, že by se zanesly či zkorodovaly.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Rozvody instalací v sádrovláknitých deskách 6  fotek

Rozvody instalací v sádrovláknitých deskách

V minulém pokračování našeho seriálu o využití sádrokartonu při úpravách interiérů jsme vás informovali, jak postupovat při montáži sádrovláknitých de ...


Teplo a větrání 5  fotek

Teplo a větrání

Pokud větráme, uteče nám zákonitě z místnosti teplo. Když ale větrat nebudeme, začne nás z těžkého vzduchu brzy bolet hlava. I jinak bude v domě nezdr ...


Konvektory a nízkoteplotní zdroje vytápění 6  fotek

Konvektory a nízkoteplotní zdroje vytápění

Dnešní moderní výstavba klade důraz na energetickou úspornost systému vytápění budov. Rostoucí ceny energií, zavedení energetických štítků domů a budo ...


Jak na rozvody vody v domě 7  fotek

Jak na rozvody vody v domě

Rozvody vody dnes patří k základnímu vybavení každého domu či bytu. Mají velmi důležitou roli, protože ovlivňují kvalitu vody, a to i tehdy, když j ...


Stavíte dům? Poradíme vám, jak na rozvody vody 7  fotek

Stavíte dům? Poradíme vám, jak na rozvody vody

Pokud budujete dům, je třeba zvláštní pozornost věnovat budoucím rozvodům teplé i studené vody. Jakýkoliv problém a oprava se totiž nejenom prodraž ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×