Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Elektroinstalace do zateplení – krabice KEZ a KUZ

Elektroinstalace do zateplení – krabice KEZ a KUZ

Výrobky určené pro provedení elektroinstalace v zateplených pláštích budov vyráběné firmou KOPOS KOLÍN a.s. přináší ucelené řešení, které na trhu doposud chybělo. Se vzrůstajícími cenami energií, ale i z ekologických důvodů se v dnešní době stále více majitelů budov rozhodne pro zateplení svých objektů. Důvodem, proč se zateplením již dále neotálet, může být také dotační program Ministerstva životního prostředí administrovaný Státním fondem životního prostředí ČR Zelená úsporám.

reklama

Kvalitní zateplení je však otázkou dobře provedených detailů. Mezi ně patří také elektroinstalace. Bohužel i v dnešní době se setkáváme s nevhodně zvolenými elektroinstalačními úložnými materiály umístěnými do izolačních vrstev. Výsledkem těchto neodborných instalací je v poměrně krátké době používání poškozená fasáda, jejíž následná oprava je finančně nákladná a často se neobejde bez viditelných opravených míst.

Základem kvalitní elektroinstalace v zateplení je správné a pevné ukotvení elektroinstalačního materiálu, například krabice pod vypínačem. Další důležitou vlastností je minimalizace tepelných mostů v místě elektroinstalace. Splněním těchto dvou základních požadavků získáme dlouhou životnost elektroinstalace, ale i samotného zateplení a fasády v bezprostřední blízkosti této instalace.

Společným rysem profesionálně provedené elektroinstalace je nosič, který slouží jako pevný propojovací prvek mezi nosnou stěnou a samotnou elektroinstalací. Délka nosiče se upravuje přímo na stavbě podle tloušťky izolantu. Podle využití se na nosič upevňuje elektroinstalační krabice KEZ nebo KEZ-3, montážní deska MDZ, případně víceúčelová elektroinstalační krabice KUZ.

Elektroinstalační krabice do zateplení KEZ

Slouží k montáži přístrojů (zásuvky, vypínače) na zateplené fasády budov. Elektroinstalační krabice KEZ je vhodná pro instalaci přístrojů při tloušťce zateplení v rozmezí 50 - 200 mm. Součástí balení je potřebný upevňovací materiál, vnitřní a vnější izolace k eliminaci tepelných mostů.
Při montáži je nutné seříznout nosič včetně vložené izolace na potřebnou délku podle tloušťky izolační vrstvy. Nosič se připevní ke stěně pomocí vrutů a hmoždinek. Nosičem se protáhne kabel a vloží zkrácená izolace. Pomocí čtyř šroubů (součást balení) se k nosiči připevní krabice, ve které se provede finální elektroinstalace. Do krabice je nutné instalovat přístroje s krytím odpovídající prostředí. Při instalaci přístrojů na hrubší omítku je doporučeno přitěsnění přístroje silikonem.

Elektroinstalační krabice do zateplení KEZ-3

Je určená k montáži přístrojů ve sdružených rámečcích (zásuvky, vypínače) na zateplené fasády budov. Krabice je přizpůsobena pro tři přístroje ve společném rámečku. V případě použití přiložené záslepky je možné krabici upravit pro instalaci dvou přístrojů ve společném rámečku. Svojí konstrukcí eliminuje vytváření tepelných mostů. Elektroinstalační krabice KEZ-3 je vhodná pro instalaci přístrojů při tloušťce zateplení v rozmezí 100 - 250 mm. Součástí balení je potřebný upevňovací materiál, vnitřní a vnější izolace k eliminaci tepelných mostů.
Montáž se provádí podobným způsobem jako samostatné krabice KEZ upravením nosiče na potřebnou délku, jeho ukotvením a finální montáží krabice KEZ-3. Do krabice je nutné instalovat přístroje s krytím odpovídající prostředí. Při instalaci přístrojů na hrubší omítku je doporučeno přitěsnění přístroje silikonem.

Montážní deska do zateplení MDZ

Slouží k instalaci elektrických zařízení (venkovní světla, pohybová čidla, zásuvky 400 V apod.) na zateplené fasády budov. Není určena pro montáž satelitních antén a jiných velkoplošných prvků.
Montážní deska MDZ je vhodná pro instalaci do zateplení o tloušťce v rozmezí 50 - 200 mm. Plocha pro montáž zařízení je 120 x 120 mm. Součástí balení je potřebný upevňovací materiál, vnitřní a vnější izolace k eliminaci tepelných mostů.
Při montáži je nutné seříznout nosič včetně vložené izolace na potřebnou délku podle tloušťky izolační vrstvy. Nosič se připevní ke stěně pomocí vrutů a hmoždinek. Při montáži zásuvky 400 V se doporučuje připevnění nosiče pomocí chemických kotev. Nosičem se protáhne kabel a vloží zkrácená izolace. Pomocí 4 šroubů (součást balení) se k nosiči připevní deska, ve které se provede finální elektroinstalace.

Univerzální krabice do zateplení KUZ

Víceúčelová univerzální krabice KUZ je dodávaná ve čtyřech variantách, které se navzájem liší podle tloušťky izolantu a účelu použití. Volbou vhodné sestavy je možné instalovat tuto krabici do zateplovací vrstvy o tloušťce 80 - 300mm. Své uplatnění nachází při instalaci hromosvodové svorky, při svorkování (rozbočení tras), při skryté montáži přístrojů apod. Samotná krabice disponuje možností nastavení hloubky podle představ zákazníka.

Jednotlivé varianty se liší podle krycího víka, které je vždy součástí balení. Jedná se o víka buď pevná, která jsou zajišťována nerezovými šrouby nebo o víka, která je možné otevřít click clack systémem.

Ke všem jmenovaným výrobkům jsou na internetových stránkách www.kopos.cz k dispozici montážní videa.

Fotogalerie k článku:

Autor: KOPOS KOLÍN (text a foto)

Související články

Inspektoři nemovitosti radí – Závady elektroinstalace 7  fotek

Inspektoři nemovitosti radí – Závady elektroinstalace

Ve spolupráci se společností NEMOinspekt pro Vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z NEMOinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


Montáž elektroinstalační krabice Kopos do zateplení

Krabice KEZ slouží k montáži přístrojů (zásuvky, vypínače) na zateplené fasády budov, svojí konstrukcí eliminuje vytváření tepelných mostů. Použití ...

Instalace montážní desky Kopos do zateplení

Montážní deska do zateplení slouží k instalaci elektrických zařízení (venkovní světla, pohybová čidla, zásuvky 400 V apod.) na zateplené fasády bud ...

Soutěžte o elektroinstalační krabice do zateplení 4  fotek

Soutěžte o elektroinstalační krabice do zateplení

Potřebujete ve svém domě rychle a elegantně vyřešit zavedení elektroinstalace do venkovních prostor? Světlo, zásuvka, čidla pohybu... jejich montáž ...


Zateplení rodinného domu polystyrénovými deskami

Chystáte se zateplovat rodinný domek? Následné video přináší detailní pracovní postup venkovního zateplení fasádními polystyrénovými deskami a na sokl ...

Vyhráli jste elektroinstalační krabice do zateplení? 4  fotek

Vyhráli jste elektroinstalační krabice do zateplení?

Potřebujete ve svém domě rychle a elegantně vyřešit zavedení elektroinstalace do venkovních prostor? Světlo, zásuvka, čidla pohybu... jejich montáž ...


Podceňování elektroinstalace se nevyplácí 7  fotek

Podceňování elektroinstalace se nevyplácí

Elektroinstalace je řešena především ve spojitosti s rekonstrukcí starého bydlení. V té době se často odhalí, že aktuální zásuvkové okruhy jsou pod ...


Elektroinstalace aneb aby nám to doma svítilo a hřálo 5  fotek

Elektroinstalace aneb aby nám to doma svítilo a hřálo

Elektroinstalace je takové kudrnaté slovo, ale dnes si jistě každý pod ním dokáže představit svazky kabelů, které se vinou našimi domovy a zajišťuj ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
4
čerpadlo na zatekajici sklep Stavební nářadí
Poslední příspěvek: 10.7.2018 11:38 Pavel S
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×