Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Elektrokotel není žroutem elektřiny

Elektrokotel není žroutem elektřiny

Ačkoli vytápění elektřinou elektrokotlem je všeobecně známé jako drahé, není tomu tak, pokud si ho pořídíte do vhodných podmínek – pak je velmi efektivní a přináší i další výhody. Kdy to je a jak elektrokotel vybrat?

reklama

Kdy sáhnout po elektrokotli

Je několik případů, kdy je vhodné si elektrokotel pořídit, protože zajistí ideální vytápění. Které to jsou?

 • Temperování objektu – elektrokotel v tomto případě zajistí protizámrazovou ochranu objektu a využijete ho na chatách, chalupách i jinde, kde nepobýváte pravidelně. Umí udržet teplotu uvnitř nad nulou za pomoci termostatu. Výhodou je v dnešní době možnost ovládat celý systém na dálku a můžete tak pohodlně měnit a kontrolovat teplotu – v zimě před příjezdem na chatu si teplotu zvýšíte a přijdete už do teplého.
 • Doplňkový zdroj – elektrokotel se dá vhodně využít jako doplněk ke kotlům na tuhá paliva, kdy se jím dá přitápět v noci nebo přes den, kdy není nikdo doma – zaručí vám v domácnosti tepelný komfort a stěny nestihnou vychladnout. Doplní také primární zdroj, který nevytopí objekt dostatečně.
 • Nízkoenergetické domy – domy a byty nízkoenergetické a pasivní je možné vytápět elektrokotlem, požadavky na dodávku tepla jsou zde tak nízké, že zde o drahém vytápění nemůže být řeč. Lze v tomto případě využít sníženou tarifní sazbu na kotel i spotřebiče. Další výhodu skýtá možnost plynulé regulace v celém rozsahu výkonu kotle a nastavíte si tak vše podle potřeb domu.
 • Do začátku – někdy je vhodné elektrokotel pořídit jen kvůli jeho nízké počáteční investici a vysoké účinnosti – ceny se pohybují od 10 tisíc korun, instalace je jednoduchá, nevyžaduje pravidelné kontroly a je prakticky bezúdržbový. K tomu jsou velmi účinné, ty nové až s 99 %.

Malé prostory – elektrokotle jsou vhodné i do malých prostor, kde se bude spotřeba energie pohybovat na nižší úrovni. Provoz je tichý, takže se nemusíte obávat, že by vás svou přítomností rušil, je možné ho umístit kamkoliv bez nutnosti přístupu vzduchu a také není třeba zajišťovat odvod spalin.

Typy elektrokotlů

Na trhu jsou dvě různé skupiny kotlů:

 • přímotopné – voda v nich je ohřívána spirálou, která je pak rozvedena do topné soustavy, jsou bezhlučné, bezobslužné, výkon okamžitý,
 • s akumulací tepla – je v nich akumulační nádrž, díky které je možné vodu ohřívat, jen když platí nízký tarif, pak je čerpadlem rozváděna do topného systému.

Nové, moderní elektrokotle disponují celou řadou moderních funkcí, které jejich používání ještě zpříjemní a usnadní:

 • systém HDO – přístroje s tímto systémem běží v sazbě nízkého tarifu, což snižuje výdaje za elektřinu – kotel se zapíná se sepnutím nízkého tarifu a naopak,
 • postupné spínání výkonu,
 • možnost řízení výkonových stupňů,
 • plynulá regulace výkonu,
 • možnost ovládání mobilním telefonem,
 • regulace termostatem.

Mezi kotle, které splňují tato kritéria, patří ty od značek Protherm a Mora-Top. Pokud sáhnete po těchto značkách, určitě neuděláte chybu.

Jaký zvolit výkon

Je nutností u elektrokotle zvolit takový výkon, který bude odpovídat požadavkům domácnosti. Zbytečně vysoký výkon s sebou nese vyšší pořizovací náklady a někdy nutnost zvýšit hodnotu jističe a platit tak více. Pro určení je třeba znát tepelné ztráty daného objektu, kotle jsou k dostání s výkonem od 4 do 60 kW. Vybere si tak majitel malého bytu i velkého domu. Stejně jako ostatní zdroje vytápění, i elektrokotle mají své výhody a nevýhody.

 • jsou vysoce účinné
 • jsou cenově dostupné
 • nenáročné na obsluhu
 • bezhlučné
 • dají se využít i na ohřev teplé vody
 • mohou mít ovšem vyšší požadavky na kapacitu elektrické sítě a hodnotu jističe
 • není vhodné do nezateplených či na energii náročných budov
 • v souvislosti s tím mohou být vyšší provozní náklady

V jakých cenových kategoriích se dají elektrokotle pořídit?

 • Do 15 000 Kč - v této cenové relaci jsou kotle, které jsou svým nízkým výkonem vhodné do malých prostor nebo jako doplněk k výkonnějšímu zařízení;
 • od 15 do 60 000 Kč - zde najdete kotle s různým výkonem a vzhledem, ty dražší už je možno ovládat dálkově, což značně ulehčí obsluhu;
 • nad 60 000 Kč - obsahují většinou sadu kotel a ohřívač, což je zárukou kompatibility a možného spojení obou přístrojů krytem a designově tak působí lépe.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Nástěnné kotle 3  fotek

Nástěnné kotle

Nenechat unikat energii, ani peníze – to je heslo toho, kdo dobře hospodaří. Proč by mělo teplo jen tak mizet do komína, když ho lze téměř beze zbytku ...


Infratopení Wellina v dřevostavbě 7  fotek

Infratopení Wellina v dřevostavbě

O tom, že moderní infratopení lze použít i v ekologických stavbách se přesvědčila čtyřčlenná rodina pana Petra. Před rokem opustila stísněný prostor p ...


Neviditelné topení 11  fotek

Neviditelné topení

V místnosti je příjemně teplo, ale žádné radiátory nevidíte, to je jistě příjemné. Nejde přitom o záležitost jen estetickou, jsou místa kam se klasick ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×