Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak postavit vnitřní krb 2. díl – tipy a fotonávod

Jak postavit vnitřní krb 2. díl – tipy a fotonávod
Krb vestavěný do přízemí patrového domu s vývodem komína na střechu musí mít komín procházející i patrem. Nevyužít teplého vzduchu pro přitopení v horních místnostech by bylo škoda.
reklama

Neznáme-li skladbu podlahy, do které potřebujeme vyrobit prostup pro komín, je vhodné začít sondou. Do dřevěné podlahy vytvoříme pomocí vykružovací pilky otvor. Jím zjistíme skladbu podlahy a to, zda v duté kapse mezi trámy není vedena elektrická či jiná instalace. Pakliže je vše v pořádku, otvor zvětšíme na potřebný rozměr přímočarou pilkou s ostrým plátkem nebo pilkou zlodějkou.

V našem případě je vedení komínu a prostupu vedeno přesně mezi stropní trámy, na nichž je položená v horní místnosti dřevěná podlaha.

Postup

 1. Pro pokračování komína na střechu musíme projít horním patrem. Do podlahy proto vyřízneme průduch. Pro vytvoření průduchu je důležité znát skladbu podlahy mezi patry, abychom netrefili instalace.

 2. Prostup je udělán co nejvíce na přesno, aby se nemusel zbytečně vyplňovat okolní prázdný prostor. Při jeho zaměřování a výrobě nesmíme však zapomenou připočítat sílu potřebné izolace.

 3. Z tepelného i z protipožárního hlediska je velmi důležitá izolace prostupu mezi jednotlivými patry, ať už se jedná o podlahu dřevěnou, betonovou nebo jiné konstrukce.

 4. Prostup pro odvod tepla prochází také ložnicí. Ani tam se bez kvalitní izolace a opláštění neobejdeme. Dvířky je zde přístup k ovládaní průduchu a elektrickému vedení. Podle potřeby je možné výdechem v ložnici i přitápět.

 5. Prostup pro odvod tepla je v místě, kde dřív stála šatní skříň, vyrobená na míru podkrovnímu zkosení. Z původní skříně se zachoval korpus užšího dílu s policemi. Vedle něj přibude nová policová stěna přesahující i nade dveře a tvořící okolo nich bránu.

 6. Policová stěna je z dýhovaného materiálu stejné barvy jako dřevěné dveře, dvířka ke skříni budou také dýhovaná.

 7. Krbař ve spolupráci s kominíkem a klempířem by měli zajistit správný vývod komína na střechu, aby krb měl dobrý odtah, fungování celého krbu a jeho napojení na komín a také to, aby kolem komínů nezatékalo.

 8. Opláštění komínu a krbové vložky začistíme, Je-li potřeba, dotmelíme a přebrousíme. Tím máme připravený kvalitní podklad pro barvu a finální povrchovou úpravu.

 9. Nakonec těleso krbu opatříme kvalitní stěnovou malbou. Vhodná je s vyšší bělostí a otěruvzdorností s možností otřít ji bez poškození vlhkým hadrem, což oceníme zejména v topné sezoně při čištění krbu.

 10. Otvor pro větrací mřížku zahladíme dočista brusnou mřížkou na sádrokarton. Na správně vytvořený otvor pak mřížka přesně dosedne obvodovým límcem.

 11. Větrací mřížky se vyrábějí v různých velikostech a v různém povrchovém provedení, nejčastější bývá bílá a nerez, ale mřížku lze přestříkat samovypalovací barvou – autoemailem ve spreji.

 12. V poslední fázi prostor okolo krbu (proti vypadávání žhavých uhlíků při přikládání) obložíme nehořlavým materiálem (kámen, mramor, dlažba). Jeho ztvárnění záleží pouze na naší fantazii.

 13. Výřezy v dlažbě nebo složitější tvary kamene se nám budou dělat snadněji, vyrobíme-li si z kartonu nebo sololitu přesnou šablonu. Tu pak na požadovaný materiál pouze obkreslíme.

 14. Obklad obloukového tvaru pod krbovou vložku se skládá z malých proužků na přesno řezaného kamene. Přední hrana obložení je zaoblena. Obklad si objednáme u kameníka.

 15. Okolí krbu je dotvořeno dřevěnou odkládací poličkou na dekorace. Polička je elegantně prohnutá, kopíruje tak tvar soklu, na kterém je usazena krbová vložka.

Pepův tipI když pořízení takovéhoto krbu není zrovna nejlevnější záležitostí, majitelé tvrdí, že se jim na rozdíl od přímotopů vrátily náklady na stavbu krbu během dvou topných sezon.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Topení dřevem není přežitek aneb topíme v krbech a kachlových kamnech 23  fotek

Topení dřevem není přežitek aneb topíme v krbech a kachlových kamnech

Kdo z nás někdy nezáviděl línému Honzovi, který se převaluje na peci z boku na bok a nechává se pěkně nahřívat. Ale to se děje jen v pohádkách. Pohádk ...


Stavba vnitřního krbu 1. díl 15  fotek

Stavba vnitřního krbu 1. díl

Chceme-li si postavit krb nebo kachlová kamna svépomocí, můžeme snadno splakat nad výdělkem. Postavit kamna nebo krb tak, aby měly správný odtah a vyh ...


Kozy (podpěry) na řezání dřeva 13  fotek

Kozy (podpěry) na řezání dřeva

Zima za chvíli zaklepe na dveře, podzim se také netváří tak, že by nás chtěl rozmazlovat teplem a i když doma netopíme klasickými kamny, třeba si rádi ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×