Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zdobení velikonočních vajíček – barvení a obtisky

Zdobení velikonočních vajíček – barvení a obtisky

Symboly Velikonoc zná i malé dítko ve školce. Tedy velikonoční vajíčko (kraslice), pomlázka, popř. mazanec či beránek. A také se učí tyto symboly vyrábět. Alespoň některé. Malování vajíček patří k mnohaleté tradici, první barevné kraslice se datují do doby starověkého Egypta či Persie. Dnešní doba se od tradičních barev trochu odklání, módní trendy zasahují i do této oblasti. Co kraj, to jiný mrav, tedy jiný způsob zdobení. Barva vajíček se také stále mění. Od původní červené barvy k dnes moderní zlaté, stříbrné, mramorové. Tento rok pak vévodí fialová.

reklama

Přechod ze zimy do jara symbolizují svátky Velikonoc. Oslavují procitnutí přírody ze zimního spánku a nastupující čas plodnosti. Křesťanská tradice se však nedrží jen několika málo dní kolem Velkého pátku, ale dodržuje padesátidenní období od neděle Vzkříšení (Boží hod velikonoční), která završuje velikonoční triduum, až do letnic, tedy svátku Seslání Ducha svatého - v roce 2018 to bude 20. května. I triduum má své zvyklosti. Na Zelený čtvrtek se naposledy rozezní zvony, než odletí do Říma, na Velký pátek se otevírá země a vydává své poklady, Bílá sobota je ve znamení ukončení půstu.

Proč vajíčko?

Víte, proč je zrovna vejce symbolem Velikonoc? Je to nositel nového života. Představuje plodnost, život a vzkříšení. V západním křesťanství je vejci přisuzována podobnost se zavřeným hrobem, ze kterého vstal Kristus, tedy symbol nesmrtelnosti. A proč se vajíčka pojídají právě na Velikonoce? Pravděpodobně proto, že se vejce v postní době nesměla jíst jakožto lacticinie (tedy pokrmy masité, ale i takové, které jsou připraveny z mléka a vajec).

Malování vajíček, výroba kraslic

Sláma, cibulové slupky, vyškrabávání, malování voskem, batika, obtisky, barva. Technik a způsobů malování vajíček je tolik, že každá z nich by vydala na samostatný článek. My jsme představili takových technik hned několik. Ukazovali jsme si některé netradiční způsoby zdobení vajec. Zjistili jsme, že i decoupage se hodí na vajíčko. Učili jsme se malovat voskem. Proto si dnes jen připomeneme základní a nejjednodušší postup. Tedy barvení vajíček v práškové barvě, ozdobíme obtisky.

Kdo by neznal barvy se značkou OVO. Je to český výrobek, je to tradiční výrobek. Už jako malé děti jsme s netrpělivostí odměřovaly ocet do starých zavařovaček, zalévaly horkou vodou, sypaly barvy, které se, pravda, v té době omezovaly jen na škálu červená, žlutá, modrá a zelená. Ale ke konci barvení jsme míchaly různé odstíny, takže v ošatce s pak k sobě tulila kromě těch základních i oranžová, tyrkysová a fialová vajíčka. Jen růžová se nikdy nepodařila. Druchema, výrobce barev OVO, přišla s rozšířenou řadou barev, dokonce můžete vybírat i mezi práškovými, tabletovými nebo tekutými barvami.

Přidala i několik zajímavých efektních gelových barev, jako je Mramor, Stříbrný nebo zlatý třpyt. Barvení vajíček se stává opravdu zábavou i malou soutěží nejedné rodiny, kdo vytvoří zajímavější kousek.

Postup barvení

Každá barva má z druhé strany textový i obrázkový návod k použití, ten najdete i na stránkách www.druchema.cz.
Obsah sáčku rozpusťte v 1/3 litru horké vody (cca 70°C) s 2 - 3 lžícemi octa a vložte čistá, odmaštěná a natvrdo uvařená vajíčka na 2 - 5 min. Obarvená vajíčka vyjměte a nechte oschnout. Pro sytější odstíny barev použijte menší množství vody. Mícháním jednotlivých barev docílíte různých odstínů. K docílení lesku vajíčka potřete tukem.

Obtisky spadají dnes již do tradičního způsobu zdobení vajíček. Vybírejte motivy tradiční, klasické, s třpytkami, slámové nebo s designem malovaného vzoru voskem. Motiv obtisku vystřihněte, ponořte na několik vteřin do teplé vody, vyjměte a položte tiskem nahoru na hladkou desku (plochu). Jakmile jde obtiskem posouvat, přiložte papír s obtiskem na vařené vajíčko (i obarvené) obrázkem nahoru, papír z pod obtisku vytáhněte a hlazením hladkou stranou mokrého papíru vymáčkněte vodu a vzduchové bubliny. Nenechávejte obtisky dlouho máčet, může se stát, že se uvolní z podkladového papíru. A "lovit" jej pak z vody je dost obtížné, většinou dojde k jeho poškození.

Hledáte inspiraci pro zdobení vajíček? Podívejte se do našich galerií, zde je inspirace víc než dost. Chcete se pochlubit svými výtvory? Pošlete nám na meil info@ceskyKutil.cz fotky s ukázkou vaší práce, pokud chcete, můžete i popsat způsob, jak zdobit právě vámi zvolenou technikou.

Fotogalerie k článku:

Autor: Druchema (text a foto)

Související články

Velikonoční tipy a triky 35  fotek

Velikonoční tipy a triky

Na Zelený čtvrtek se naposledy rozezní zvony, než odletí do Říma, na Velký pátek se otevírá země a vydává své poklady, Bílá sobota je ve znamení uk ...


Velikonoční mozaiková vajíčka 11  fotek

Velikonoční mozaiková vajíčka

Velikonoce jsou svátky jara. Vejce a červená barva, barva krve, lásky a života přetrvalo z pohanských dob jako symbol plodnosti a nového života.Zkusme ...


Tradiční říkadla ozdobí vajíčka pro malé koledníky 11  fotek

Tradiční říkadla ozdobí vajíčka pro malé koledníky

Velikonoční vajíčka se zdobí snad v každé rodině. Minimálně tam, kde se očekává příchod koledníků, nebo tam, kde malí koledníci bydlí. A právě pro ...


Velikonoční dekorace z nití 10  fotek

Velikonoční dekorace z nití

Je jen několik svátků v roce, kdy si vyzdobíme příbytky typickými symboly těchto dnů. O Vánocích to jsou svíčky, věnce a jmelí, o Velikonocích zas ...


Velikonoce na zahradě 10  fotek

Velikonoce na zahradě

Letos se bude spousta z nás rozhodovat, jestli koupit vajíčka na zdobení nebo nějaké sladkosti koledníkům. Na venkovní dekorace by se ta pravá vajíčka ...


Velikonočně jarní tvoření 9  fotek

Velikonočně jarní tvoření

Velikonoce jsou stále nejvýznamnějším křesťanským svátkem, i když tradice se už mnohde udržují již jen v podobě malování vajíček a hodování. Pomláz ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×