Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak použít fixy na porcelán

Jak použít fixy na porcelán
Kdo by si nepřál popíjet třeba šípkový čaj z malovaného půllitříku? Též bylinný likér z vlastnoručně vyzdobeného šálku chutná lépe – a navíc pro ty zapomnětlivé ještě s receptem napsaným kolem dokola podšálku. Pro ty, kteří přemýšlí nad originálním dárkem, se nabízí snadné řešení. Stačí koupit květináč a popsat jej oblíbenou básničkou či veršem vztahujícím se k ročnímu období, které právě prožíváme.
reklama

Postup

  1. Předmět určený k popisování, nebo pro malbu fixem před prací dobře umyjeme v teplé vodě se saponátem, abychom jeho povrch odmastili. Před použitím fix na porcelán dobře protřepeme a několikrát hrotem zatlačíme proti papíru. Vyčkáme, až barva po chvíli steče do špičky.

  2. Potom můžeme začít malovat. Přímo na porcelánový hrneček si namalujeme hnědým, nebo černým fixem obrysy jeřabin. Okrouhlé kuličky na rozvětvené stopce a lístky se dobře malují. Konturu necháme asi 5 minut mírně zaschnout.

  3. Po chvíli začneme s vyplňováním plošek. Protřepáním a zatlačením na hrot si připravíme oranžový, nebo červený fix a vyplníme barevné plošky jeřabinových kuliček. Žlutým, popř. zeleným i ostatními fixy vymalujeme barevnou směs podzimních lístků.

  4. Jestliže při malování nedopatřením zasáhneme do míst, kam jsme nechtěli, snadno si pomůžeme – barvu setřeme hadříkem. Tuto opravu můžeme provést i později, třeba i za pár hodin, musíme však hadříkem víc přitlačit.

  5. Originálním dárkem může být malovaný hrneček s receptem napsaným na podšálku. Kupř. návod na anýzový likér s jeřabinami, který napíšeme kolem okraje talířku (viz rady a tipy, bod č. 4).

  6. Fixem na porcelán lze malovat i na sklo. Na odmaštěný skleněný půllitr nakreslíme obrys šípkové větvičky. Při práci musíme stále hlídat, aby byl hrot fixu nasycen barvou, a proto jej průběžně protřepáváme.

  7. Po částečném zaschnutí linek, vyplníme šípky oranžovým (červeným) fixem a lístky směsí podzimních barev. Jestliže chceme některé kontury zdůraznit, můžeme je po zaschnutí fixů ještě obtáhnout fixem v tmavším odstínu.

  8. Komu jde lépe psaní, než kreslení, může si třeba na porcelánový květináček napsat svoji oblíbenou báseň. Obyčejný květník se tak rázem promění v originální dózu na tužky, nebo na vázičku.

  9. Tyto vypalovací fixy můžeme kombinovat i s malbou. K malování však musíme použít vypalovací barvu na porcelán. Děti jistě potěšíme, jestliže jim nakreslíme na hrneček fixem jednoduchého draka, jehož plochu vyplníme touto barvou na porcelán.

  10. Vypalovací fixy i barvy na porcelán necháme po namalování 4 hodiny zasychat. Nádoby vypálíme v elektrické, nebo mikrovlnné troubě při teplotě 170°C přibližně po dobu 1 hodiny. Potom troubu vypneme a předměty vyjmeme až po vychladnutí.

Pepův tipAnýzový likér s jeřabinami: 2 lžíce jeřabinového kompotu, 50g anýzu, 6 dcl žitné (ev. Vodky), 400 g pískového cukru, ½ l vody. Anýz nasypeme do sklenice se šroubovacím závěrem a zalijeme jej alkoholem. Uzavřeme a necháme asi 14 dní při pokojové teplotě macerovat, sklenici denně protřepáváme. Pak ji přefiltrujeme a smícháme s předem svařeným sirupem z cukru a vody. Nalijeme do lahví, do kterých přidáme pro chuť a dekoraci několik kompotovaných jeřabin. Užíváme jako žaludeční likér po tučných jídlech.
Autor: Miroslava Kubišová (text + foto)

Klíčová slova:


Související články

Vypalovací barvy – jednoduché zdobení 11  fotek

Vypalovací barvy – jednoduché zdobení

Ozdobit staré smaltované hrnce nebo plecháčky, oživit jednotvárné porcelánové hrnky či obaly na květináče nebo si namalovat originální náušnice – t ...


Šnečí ulity – závěsná dekorace 6  fotek

Šnečí ulity – závěsná dekorace

Dekorací do bytu je na dnešním trhu nespočet, originálních už ovšem méně. Tento závěs ze šnečích ulit určitě originálním už proto, že si jej můžete ...


Dekorace hotová za pár minut 4  fotek

Dekorace hotová za pár minut

Máte ve šperkovnici spoustu náušnic, náramků a dalších drobnůstek, které už nenosíte, ale nechcete se jich vzdát? Vyrobte si z nich jednoduchou dek ...


Dekorace barvami na okno 12  fotek

Dekorace barvami na okno

Léto si žádá letní dekoraci. Jak to ale udělat, abychom měli něco originálního, aby to bylo levné a aby se s tím třeba za rok dalo udělat něco jiného? ...


Stojánek na tužky a barvičky 18  fotek

Stojánek na tužky a barvičky

Pořádek na stole potřebuje každý malý školák a pořadač na tužky, pastelky a poznámkové bločky to zařídí. Výrobu zvládnou i děti, jen jim pomozte s nam ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×