Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Greenworks plotostřih a pila s dlouhým dosahem

Greenworks plotostřih a pila s dlouhým dosahem

Úprava okrasných keřů, živého plotu nebo vzrostlých konifer se neobejme bez plotostřihu, nejlépe s akumulátorovým pohonem. Proč zrovna aku? Jednoduše, nemusíme ssebou tahat kabel elektrického přívodu, nestane se nám, že si jej nechtě přeříznete nebo o něj zakopnete, ani nemusíme neustále doplňovat benzín v nádrži. Zrovna tak se nejen na zahradě hodí pilka na prořezávání silnějších větví. Takže už jsou to nástroje dva. S manželem a několika nedůvěřivými kamarády jsme vyzkoušeli akumulátorový plotostřih a pilu, a i když šlo vlastně o jeden nástroj, nic mu to neubralo na šikovnosti ani síle.

reklama

O výhodách aku nářadí z řady zahradních pomocníků greenworks už jsme psali, a několikrát jsme je vyzkoušeli na vlastní i cizích zahradách a byli jsme spokojeni. Tentokrát ještě o to víc, že bez žebříku jsme dosáhli i na ty nejvyšší keře a stromky.

Plotostřih práci urychlí

Je to úplně něco jiného, než obcházet okrasné keře s ručními nůžkami, postupně je upravovat do požadovaného tvaru a nakonec zjistit, že máme sotva půlku keře a už nás bolí ruka od neustálého cvakání. Aku plotostřih s dlouhou čepelí práci podstatně urychlí, pomocí něj můžeme udělat delší střih a lépe zarovnat jak soliterní keře do různých tvarů, tak dát fazonu živému plotu.

Protiběžné ostré střihací lišty zarovnají větvičky přesně a ostrý řez se bude také daleko rychleji hojit. Stačí si vzpomenout, kolikrát jsme museli brousit ruční nůžky a jak stejně některé i jen nepatrně silnější větvičky zůstaly „ožužlané“ a museli jsme je zastřihávat na víckrát. S plotosřihem G40PSHT, který má ostré zuby a je schopný přestřihnout větvičku o průměru až 18 mm se nám něco podobného určitě nestane.

Lišta o délce 51cm si hravě poradí i s dlouhým živým plotem, velkými solitérními keři nebo třeba s vysokou okrasnou trávou, která občas potřebuje „zastřihnout ofinu“.

Lithium-iontový čtyřicetivoltový akumulátor vydrží na jedno nabití 40 minut, za takovou dobu už uděláme pořádný kus práce. Nabití je rychlé a i když zrovna nepotřebujeme stříhat keře, baterie poslouží jinde. Plotostřih totiž patří do kategorie all in one, takže stejnou baterii použijeme do vrtačky, akupily, sekačky, fukaru, strunovky....nebo právě do plotostřihu.

Na pohodlí také záleží

Pokud máme zahradu o něco větší než jen proužek pod okny, určitě nás bude zajímat i jak pohodlně se s nejrůznějším zahradním nářadím pracuje. V tomto případě nebudeme zklamáni, plotostřih s teleskopickou tyčí nás bude doslova rozmazlovat.

Otočná hlava má v rozmezí 125° sedm pracovních poloh, nemusíte tedy zaujímat krkolomné ( a rukolomné) pozice, pokud chcete dosáhnout rozmanitých tvarů při stříhání.

Opěrka předloktí a měkčené zóny držadel uleví vašim rukám a zbytečně je neunaví, také vám nevyklouznou ze zpocených rukou, pokud budete stříhat v teplých letních dnech.

Na vysoké stromky i keře bez žebříku a bezpečně

Nejsem žádná žirafa (160 cm) a na vyšší plot si musím vždycky brát žebřík, ale s tímhle pomocníkem ne, má totiž teleskopickou rukojeť a délku až 2,4 metru.

Velké převlečné matky, které dlouhou tyčovou rukojeť spojují, se ovládají snadno, nemá s nimi problém muž ani žena, protože na jejich dotažení ani povolení není zapotřebí příliš velké síly.

Nemusíme se bát ani nechtěného spuštění, spínač má zámek a pokud chceme pracovat, musíme zmáčknout jak rukojeť, tak spínač.

Není to jen plotostřih!

Bezpečným a pohodlným ovládáním výhody stroje ještě nekončí! Určitě se vám také už někdy stalo, že ačkoliv jste měli dobře nabroušené nůžky, ostré zuby plotostřihu a plně nabitou baterii, nepovedlo se vám přestřihnout silnější větvičky a museli jste si dojít pro pilku. Tady stačí vyměnit nástavec a z plotosřihu je rázem prořezávací motorová pila s 20cm dlouhou lištou. Jednoduchý pohyb, uvolníme převlečný mechanismus, vyměníme jeden nástavec za druhý a jde se na to. A upřímně řečeno, jako ženská se různých motorových nůžek a plotostřihů nebojím, poradím si i s vyžínačem a křovinořezem, ale motorovky se bojím, je to pro mě moc velká obluda. S touhle pilou, navíc na bezpečně dlouhé tyči, se pustím i do řezání.

Motorovka na tyči

I když je to „jen“ dvaceticentimetrová lišta, je dobré mít z pily respekt a chovat se k ní s úctou a opatrně. I když běží „jen“ na baterky, není to žádná hračka, je nutné dodržovat všechna bezpečnostní pravidla. Měli byste si chránit zrak, sluch není ohrožen, na rozdíl od velkých motorovek pila jen bzučí a zakusuje se do dřeva, ale sáhnout si do řezu, tak přijdete o prsty stejně tak, jako u velké, takže žádné zbytečné frajeřinky.

Při řezání vyšších větví musíme být opatrní, aby nás padající větev nebo odříznutá část při pádu nezranila. Snažíme se proto číst ve větvích, kam je která větev nakloněná, aby se nám nesevřela nebo neštípla. Dlouhé větve je lépe krátit po částech, při pádu tak nadělají méně škody na porostu pod stromem nebo živým plotem.

Pila potřebuje péči

U motorové pily dbáme na její správnou funkci. Kontrolujeme nejenom napínání řetězu, které provádíme po povolení horního krytu, ale provádíme také čištění lišty a kontrolu mazacího oleje. Ten používáme pouze předepsaný nebo vhodný pro mazání řetězu pil. Po delší práci nebo v určitém časovém intervalu obrátíme lištu tak, aby její opotřebení bylo rovnoměrné. Řetěz udržujeme napnutý tak, aby s ním šlo volně pootočit rukou, nesmí ale vyskočit z vodící patky u lišty.

Jak správně mazat a čistit?

Pro správnou funkci pily je nutné její mazání. Probíhá mazacím otvorem v liště a pomocí olejového kanálku. Kanálek po práci spolu s lištou a okolím řetězky vždy vyčistíme. Na čištění nepoužíváme kovové materiály, postačí hadr a na vyčištění lišty placatá špachtle, například z nanuku.

Bezpečnost při práci

Při práci bychom neměli zapomenout na žádné bezpečnostní zásady, stejně jako kdybychom měli k dispozici velkou pilu. Pilu vedeme do řezu vždy v otáčkách, pod větvemi stojíme s odstupem a než začneme řezat, podíváme se, zda větve dopadnou bezpečně na zem a ne nám na hlavu, sousedům na skleník nebo do drátů elektrického vedení. To bychom neměli zachytit listem pily nebo plotostřihem. Možná to zní srandovně, ale musíme si uvědomit, že s pilou na teleskopické tyči se, stejně jako s plotostřihem, dostaneme do veliké výšky. Pro bezpečnou práci je pila opatřena zachytávačem přetrženého řetězu a pro transport má pilový list i střihací lišta plotostřihu plastový kryt

Test na telegrafním sloupu

Pavla zajímalo, zda je možné udržet pilu při řezání vodorovně a v celé délce s nástavcem. Vyzkoušel si tak přeříznout starý telegrafní sloup o průměru 18 cm. Šlo to snadno, takže větve 5-10 cm jsou pro takovou pilu opravdu jen malé sousto.

Set nebo jeden nástroj?

Výhodou setu je, že se mohu rozhodnout, jak dlouhý nástroj si sestavím a jaký nástavec nasadím. Buď můžu mít nejdelší tyč, nebo nástavec vyndám, buď budu zarovnávat živý plot, nebo prořezávat ovocné či stromky a keře v zahradě. Teleskopická tyč mi umožní pohybovat se po celé zahradě bez nutnosti neustálého přesouvání a přestavování žebříku.

Kryt řetězu sundáme bez nářadí, stav mazacího oleje signalizuje ryska a průhledná měrka. I napínák řetězu se ovládá jednoduše, v přední části pily jej povolíme nebo přitáhneme pomocí křížového šroubováku.

Na jedno nabití zvládne 40V baterie až 140 řezů hranolku 10x10cm, takže pokud potřebujeme prořezat pár stromků na zahradě, nemusíme si mezitím dělat pauzy na dobití.

Baterie má samozřejmě indikátor nabití, LED diody nám řeknou, zda je nabito naplno nebo zbývá jen část energie. A pokud máme na zahradě vše pořezáno a upraveno, vyjmeme baterii a použijeme ji třeba do kompresoru, to je další výhoda nářadí Greenworks.

A pokud se vám šikovný zahradní pomocník líbí a máte rádi nářadí na akubaterie, podívejte se na naše video, co se dá zvládnout s akumulátorovou pilou Greenworks.

Autor: Petra, Pavel Kutil Zeman (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Grenworks strunovka - kosa na baterky 25  fotek

Grenworks strunovka - kosa na baterky

I když je strunová sekačka Greenworks „jenom na aku“, s elektrickou konkurencí si příliš nezadá. Dokáže pracovat 40 minut, a zvládne jak přerostlou ...


Do nové sezóny s výhrami od Garlandu 4  fotek

Do nové sezóny s výhrami od Garlandu

Na zahradě dosud nezačal ten pořádný shon, je čas se na chvíli zastavit, popřemýšlet, cože budeme letos pěstovat, co budeme budovat nového, čím bud ...


 Riwall 4 v 1, rotační sekačka silná jako Bamblbí 32  fotek

Riwall 4 v 1, rotační sekačka silná jako Bamblbí

Další kousek ze světa rotačních benzínových sekaček, který jsme na test do redakce dostali, se jmenuje Riwall RPM 5140 V. Působí dravě a agresivně, ...


Akumulátorová sekačka RIWALL RALM 3740i je spolehlivý pomocník 33  fotek

Akumulátorová sekačka RIWALL RALM 3740i je spolehlivý pomocník

Zahrada, trávník, sekačka – to k sobě neodmyslitelně patří. Sekačky vybíráme podle velikosti zahrady, členitosti terénu i výkonu, který potřebujeme ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
zahradní traktor Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×