Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Grilujeme zdravě

Grilujeme zdravě

Někdy to skoro vypadá, že podle mínění odborných kapacit by asi bylo nejlepší trhat zuby syrové maso, ale ouha, to by si zase na své přišly zhoubné bakterie. I grilování, vyhlášené za zdravější než klasické pečení, není prý tak úplně ono. Naštěstí koumaví kuchaři přišli na to, jak grilovat zdravě, aniž by přitom jídlo přišlo o to, proč ho vlastně grilujeme, tedy o typickou vůni a chuť. S jakýmsi „grilovacím hrncem“ proto přišla společnost Limes.

reklama

Pravda je, že v rozporu s doporučeními úzkostlivé zdravovědy se při běžném grilování v ohni nebo na rozpálených částech grilu spalují tuky, šťáva, marináda a další dobroty, čímž se vyvíjejí škodlivé karcinogenní plyny, které se pak dostávají do připravovaného jídla.

Vodní gril se představuje

Grilování v náčiní využívajícím vodní lázeň dokáže uvedený problém řešit. Jak? Mezi rošt, kde grilujeme pokrmy, a mezi ohniště je vložena nádoba s vodou. Ta má hned několik funkcí.

Především slouží jako „chladič“. Vzduch teplý okolo 500 °C stoupající z ohniště se o ni ochladí asi o polovinu: to je pro většinu pokrmů nejvhodnější teplota, při níž nedochází k přepalování tuků.

Grilované maso „zraje“ v optimální teplotě ve směsi horkého vzduchu, páry a kouře. Protože je přikryto poklicí, je jí obklopeno ze všech stran a není je třeba po celé grilování obracet. Což platí nejen pro steaky, ale stejně tak pro celá kuřata či vepřové koleno.

Šťavnaté jako nikdy

Základní předností vodního grilu je, že maso obklopené horkým vzduchem se najednou ze všech stran „zatáhne“ a většina šťávy tak zůstane uvnitř. Protože vzduch v grilu je prosycen vodními párami, maso též nemá potřebu vlastní šťávu odpařovat.

Častou otázkou je, zda maso, které se takto griluje v páře, není vlastně „dušené“. Jenže pokud dusíme klasicky v hrnci či v zakrytém pekáči, je teplota páry kolem 100 °C. Tady je zhruba dvojnásobná. Maso je nejen krásně upečené, s pěknou křupavou kůrčičkou – ale navíc, jak už bylo řečeno, zůstane šťavnaté.

Ve vodním grilu lze upravovat všechny druhy masových pokrmů, stejně tak zeleninu či ovoce. Pokud topíte správně, z grilu se vůbec nekouří, vidíte pouze unikat tetelící se vzduch, takže můžete opékat třeba i jablka nebo banány.

Nečekané provozní výhody

Gril má v sobě něco z horkovzdušné trouby, a tak lze zároveň připravovat různé pokrmy, aniž by od sebe přejímaly vůně. Pokud si přikoupíte druhý rošt, můžete souběžně pracovat na obou. Zkoušet se dají i kombinace, na něž byste si asi nad přímým ohněm netroufli.

V ohništi topíme suchým dřevem nejlépe z jakýchkoli listnatých stromů. Uvítají to majitelé zahrad s ovocnými stromy, které stejně potřebují každou chvíli prořezat a ne každý má drtič větví, aby je zpracoval na kompost (kouř dřev z listnáčů dá jídlu jedinečnou vůni a chuť).

Spotřeba paliva je zanedbatelná. Protože negrilujete až nad žhavým popelem, spotřebujete jen asi čtvrtinu dřeva. A protože rošt není bezprostředně nad ohništěm, není tolik rozpálený, takže pokrmy se k němu méně přichytávají. Kdo nejen griluje a jí, ale musí také gril čistit, ví jaká je právě tohle výhoda.

Tip:

Zkuste na vodním grilu připravit ryby. Bříška jim naplníte nádivkou a položíte je bez jakéhokoliv zašívání či „špendlení“ na rošt hřbetem dolů. I v případě sýra zapékaného na mase všechno dobře dopadne. A nejjednodušší marináda? Nasolené maso pouze naložte do majolky, křehčí maso z grilu jste asi ještě nejedli…

Více se dozvíte na www.limes.cz.

Autor: Jiří Jan a F. Kladiva, LIMES, s.r.o. (text), F. Kladiva, LIMES, s.r.o. (foto)

Klíčová slova:


Související články

Na jakém palivu grilovat 5  fotek

Na jakém palivu grilovat

Pořídili jste si gril a rádi byste se dozvěděli, na čem grilovat, aby bylo grilované maso co nejlahodnější? Nejrozšířenější grily jsou na dřevěné u ...


Letní kuchyně 5  fotek

Letní kuchyně

Léto je obdobím, kdy se všem, kteří mají u domu alespoň malou zahrádku, významně zvětšil životní prostor: za teplých dnů během celé sezony mohou pod š ...


Grily a udírny 5  fotek

Grily a udírny

I na malou zahrádku se vejde zahradní krb s grilem a udírnou, nebo alespoň přenosný gril. Letní grilování je dnes již bráno jako samozřejmé zpestření ...


Do města vyražte za přírodou i grilováním 4  fotek

Do města vyražte za přírodou i grilováním

V našich městech se víc než dřív snaží vytvořit odpočinkové zelené zóny. Některé takové zóny nabízejí možnost venkovního grilování. Každý má tak mo ...


Montáž plynového grilu Madeira 37  fotek

Montáž plynového grilu Madeira

Plynové grily v současnosti nabývají na popularitě a není divu – příprava jídla na lávových kamenech plynového grilu je velmi snadná a rychlá, což ...


Grilování: křupavé, a přesto šťavnaté 8  fotek

Grilování: křupavé, a přesto šťavnaté

I když je grilování jednou z vůbec nejstarších metod tepelné úpravy masa, neztratilo opékání jídel nad otevřeným ohništěm nic ze svého půvabu ani d ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×