Právě soutěžíme o:
volnočasové oblečení Patriot volnočasové oblečení Patriot
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Grundfos: čerpání čisté vody

Grundfos: čerpání čisté vody
Studna u domu a nad ní rumpál, vrátek a nebo vahadlo působí nepochybně malebně, podobně jako vrzající pumpa. Ale jenom pokud každodenně nemusíme v horku i mrazu do domu potřebnou vodu tahat ve vědrech. Když ale máme spolehlivě sloužící čerpadlo, často si ani všechno, zač mu vděčíme, neuvědomujeme.
reklama

Čerpadla jsou v moderní době doslova všude: například bychom si bez nich ani nezatopili. Jak asi bychom hasili žízeň a jak požáry? Určitě bychom se také rychle utopili v odpadech. Čerpadla jsou důležitá ve stavebnictví i zemědělství, v ochraně životního prostředí i řadě specifických oborů. Dnes nás ovšem budou zajímat čerpadla, která přivedou vodu do našeho domu.

Mít vlastní zdroj vody

Ne všude mohou obyvatelé využívat dobrodiní vodovodu a ne každý o ně také stojí. Paradoxem doby je totiž fakt, že čím více vody ušetříme, o to dráž ji budeme od vodáren kupovat. V této situaci někdy i ti, kdo nemusí, hloubí studny, aby zcela nebo částečně spotřebu vody pokryli z vlastního zdroje. Třeba pro závlahy. Vodu ze studny je však tam, kde ji chceme užívat, třeba nejdřív nějak dopravit.

Při volbě čerpadla bychom měli zohlednit řadu aspektů. Vycházet budeme z toho, zda máme studnu kopanou a nebo vrtanou, také jak je hluboká a nakolik je pramen spolehlivý a vydatný. Samozřejmě jde také o to, zda půjde o vodu pitnou či užitkovou a kolik ji budeme potřebovat, protože na tom například závisí, jak dimenzovat potrubí. Samozřejmě volba čerpadla záleží i na tom, zda budeme chtít vodou zásobovat trvalé bydlení a nebo rekreační chatu nebo chalupu.

Před nákupem

Než se do nákupu pustíme, je dobré podívat se, co mají sousedé a jak jsou spokojeni. Nicméně není nad kvalifikovanou radu. Získáte ji však spíš ve firemní prodejně a nebo specializovaném obchodu než v některých hypermarketech, kde mají prodavači problém nejen s pumpami, ale někdy i s češtinou. Kvalita nabízených čerpadel také může být různá. Vybírat v tomto případě značkové zboží není výrazem snobismu, ale zdravého rozumu. Nejde o módní spotřební zboží: čerpadlo má dlouho a spolehlivě sloužit.

Kde je tradice zárukou

Největším světovým výrobcem čerpadel je společnost Grundfos. Vznikla v Dánsku po druhé světové válce a dnes pod ni patří osmdesát společností v pětačtyřiceti zemích v Evropě, Asii a Americe. Česká filiálka (s působností i na Slovensku) sídlí od roku 1996 v Olomouci. Filosofií firmy je trvale udržitelný rozvoj nejen v oblasti ochrany životního prostředí, ale též financí a v sociální oblasti – přeloženo do normální řeči jde firmě nejen o přírodu, ale také o základní zaměstnanecká práva a boj proti korupci. A aby se svými výrobky byla v oboru stále na špici, z celkového obratu dává neustále přibližně pět procent na výzkum a vývoj. Jejich čerpadla, motory a nejmodernější elektronika pro řízení čerpadel a čerpacích systémů dobře slouží velkým průmyslovým celkům i drobným uživatelům.

Pro studnu přes osm metrů

Standardně pro studnu hlubší, než osm metrů můžeme použít čerpadlo, tlakový spínač
a tlakovou nádobu. Tlaková nádoba funguje jako zásobník, aby se čerpadlo nemuselo tak často zapínat, což přirozeně prodlužuje jeho životnost. Grundfos pro tyto aplikace doporučuje svá kompaktní třípalcová ponorná čerpadla SQ a čtyřpalcová ocelová SP čerpadla, vykazující oproti klasickým litinovým mimořádně dlouhou životnost.

Pokud zvolíme čerpadlo s řídící jednotkou, která v systému udržuje stálý tlak, budeme kromě ponorného čerpadla potřebovat právě řídící jednotku, tlakovou nádobu a tlakový snímač. Grundfos doporučuje kompaktní stanici SQE dodávající vodu s tlakem konstantním i při měnícím se množství právě odebírané vody.

Čerpání vody z mělké studny

U mělkých studní použijeme buď samonasávací čerpadlo s řídící jednotkou (Grundfos JP) a, bude-li to nutné, tlakovou nádobu, nebo samonasávací vícestupňové čerpadlo (MQ), případně domácí vodárnu Grundfos Hydrojet JP.

Čerpadlo nám usnadní život i v případě, kdy například sbíráme dešťovou vodu, kterou pak používáme třeba k zálivce, nebo třeba na splachování záchodu: to můžeme použít chytrou čerpací stanici Grundfos RMQ, která se totiž dokáže automaticky přepnout z čerpání dešťové vody na dodávku vody z vodovodního řadu. Ve všech případech by ale volba nejvhodnějšího čerpadla měla vycházet ze zamýšleného průtoku vody a požadované dopravní výšky čerpadla a zohlednit též počet budoucích uživatelů.

Technické podrobnosti k jednotlivým čerpadlům najdete na www.grundfos.cz.

Autor: Jiří Jan a Grundfos (text), Grundfos (foto)

Klíčová slova:


Bikersstickers.com Samolepky se jménem a vlajkou

Související články

Grundfos chytrá řídící jednotka pro čerpadlo 3  fotek

Grundfos chytrá řídící jednotka pro čerpadlo

Jsou situace, kdy proto, abychom plynule uspokojili spotřebu vody v našem domě, nevystačíme jen s výborným čerpadlem. Aby všechno jaksepatří fungovalo ...


Instalace čerpadla Alpha 2 od Grundfos

Kvalita nabízených čerpadel může být různá. Vybírat značkové zboží není výrazem snobismu, ale zdravého rozumu. Nejde o módní spotřební zboží: čerpadlo ...

Ukázka instalace čerpadla Grundfos Alpha 2

Zdají se vám výdaje, které platíte za spotřebu energie, adekvátní vašim možnostem – nebo byste raději ušetřili? Víte, že jen vaše čerpadlo může navýši ...

Mohlo by vás zajímat

Kdy je ideální teplota pro zazimování bazénu

Kdy je ideální teplota pro zazimování bazénu

Doba vhodná pro zazimování zahradního bazénu je zpravidla na konci koupací sezony, kdy se teplota vody pohybuje mezi 10 a 15 °C. Podmínkou také je, že ...


Pro snadné hrabání listí si pořiďte správné hrábě

Pro snadné hrabání listí si pořiďte správné hrábě

Chceme-li snadno shrabat spadané listí, měli bychom si pořídit správné hrábě. Se špatnými se zbytečně nadřeme a úklidem listí na zahradě strávíme víc ...


Vypouštět bazén na zimu, nebo ne?

Vypouštět bazén na zimu, nebo ne?

Bazény z plastu nebo ty s keramickým obkladem zcela vypustíme. Ostatní typy bazénů vypustíme jen částečně – tak, aby hladina vody byla asi čtvrt metru ...


Hrábě na listí s bambusovou násadou? Proč ne.

Hrábě na listí s bambusovou násadou? Proč ne.

Ideálním nástrojem pro shrabování posekané trávy jsou lehké hrábě s bambusovou násadou. Vhodné jsou i pro práci na jemném štěrku či písku v japonských ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
6
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 21.10.2018 18:16 Jaroslav Marinak
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 14.2.2018 23:18 Jana
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
5
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 11.7.2017 17:44 Lada
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 16.2.2017 10:35 luis
0
Vytvoření valu na zahradě Zahrada
Poslední příspěvek: 15.1.2016 14:07 Lucie Veselá
0
Odkud venkovní obklady Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:57 Jan Hrubý
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
kameny na suchou zídku Zahrada
Poslední příspěvek: 2.9.2015 22:31 Pavla Tvrdikova
6
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 21.10.2018 18:16 Jaroslav Marinak
5
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 11.7.2017 17:44 Lada
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama

reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×