Právě soutěžíme o:
poukazy na nákup u Transformu poukazy na nákup u Transformu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Motorová pila GTC 50

Motorová pila GTC 50
Mám známého, který má rád vše motorové, co vrčí. Když to ještě řeže a je to pila, má k tomu daleko bližší vztah. A tak jsem jeho duševní přiklonění k motorovým pilám využil při testování dalšího nářadí, které jsme měli od firmy Garland zapůjčené. Nedávno jsem od firmy GTM testoval sekačku a ta mě velmi mile překvapila jak výkonem, tak zpracováním, tak jsem byl zvědav, co předvede pila od téže firmy. A protože víc hlav víc ví, zamotal jsem do testu mimo sebe také Adama.
reklama

Adam: "Mačeta " jak má být

Jste majitelem velké zahrady nebo menšího lesa? Topíte dřevem, které si sami zpracováváte? Pokud ano, tak tento článek je právě pro vás. Pokud jste jen „obyčejný“ kutil, který se pouze informativně zajímá o chlapské hračky, tak nepřestávejte číst. Představíme vám motorovou pilu, která se svým zpracováním řadí do profesionální hobby třídy. Jedná se o motorovou pilu GTM s označením GTC-50.

Jak jsem již zmínil, tato pila je ideální pro soukromé použití, zejména pro údržbu větších zahrad a lesní práce. Pila GTM je osazena moderním dvoutaktním motorem o objemu 49,3 cc a výkonu 2,2 kW. Jenom pro porovnání se jedná pouze o 0,8 Kw nižší výkon než u plnokrevné profesionální lesní pily.

Dlouhá lišta jí sluší

Základní výbavou je velmi dobře propracovaný antivibrační systém. Pila je osazena lištou o délce 45,5 cm. Prostě mačeta na pořádný chlapský polínka. Další chloubou, i pro náročnějšího uživatele, je skvělé vyvážení pily, dílenské zpracování, jemný start.

Motor umí poslouchat

Japonský karburátor Walbro zajišťuje pile kultivovaný chod motoru v každých otáčkách. O kvalitu řezání se postará americká lišta z řetězem známého výrobce Oregon. Jediné nářadí, které potřebujete, je klíč na základní nastavení napnutí řetězu na liště. Jinak nářadí není zapotřebí. Vzduchový filtr je přístupný po povolení plastového uzávěru, totéž platí pro doplnění paliva a oleje na řetěz.O snadný studený start se postará plastový balónek pro napumpování paliva do karburátoru a poloautomatický sytič.

Co já osobně oceňuji, je velký vzduchový filtr. Za celodenní práce nebylo ani jednou zapotřebí jej vyčistit. A když je čištění potřeba, lze se k filtru pohodlně dostat.

Pila mi výborně seděla v ruce, díky dobrému vyvážení a antivibračnímu systému byla radost s ní pracovat.

Velmi mě překvapil její výkon. Kdybych doma pilu neměl, šel bych si ji koupit. Při poměru výkon a cena není o čem diskutovat. Tohle je ta správná volba. Howgh.

Pavel – teda já: Řeže, kouše, maká

Pila se dobře drží, což je zárukou bezpečné práce. Nepatří k lehkým pilkám, ale je to kus materiálu, který umí svojí sílu a výkon přenést do točícího se řetězu. Startuje snadno, bez velkého přemlouvání. Při přidání plynu jde dobře a rychle do otáček.
Má příjemně velký filtr, který se snadno čistí a jejímu výkonnému motoru tak nechybí kyslík. Když ji vezmete do ruky, víte, že něco držíte. Není to jen váhou, která odpovídá profi hranici. Prostě je to dobrej pocit. Nic v ní nechrastí a neklepe a vše sedí a doléhá.

Svoji robustnost pila snadno přenese do práce. Při ostrém řetězu ji stačí zlehka udržovat v řezu a rychle se noří do materiálu. Není ale dobré nechat se ukonejšit. Pořád je to šelma, která může kousnout.

Pila je osazena systémem Double Guard, jehož speciálně tvarované zuby řetězu spolu s lištou dávají lepší preventivní ochranu uživateli. Tvar zubů řetězů je takový, aby co nejvíce eliminoval možnost zpětného rázu, což je jeden z nejnebezpečnějších úrazů při práci s motorovou pilou. Lišta samotná má snížený sklon ke zpětnému vrhu.

Pily s tímto systémem jsou velmi vhodné pro víkendové použití, když si například někdo tolik nevěří nebo se s prací s pilou teprve seznamuje. Jak říká i výrobce, mají díky svému tvaru a nízké hmotnosti snadnou manévrovatelnost při řezání.

Dobře dlouhá a bezpečná lišta

Kvalitní Oregon lišta, dlouhá 45 cm, není jen ozdoba, aby pila vypadala dospěle. I při plném zaříznutí do většího průměru kulatiny se pila nezadusí. Silný motor si s větší kulatinou dobře poradí. Praktický kryt řetězu jde u kratší lišty zakrátit na potřebnou délku.

Přesná řetězka

Spojka je klasická odstředivá, 3 segmentová. Řetězka pod ni je přesná, s vedením pro každou patku řetězového článku, nikoliv hvězdička. Přenos točivého momentu na řetěz pily je tak velmi přesný, bez minimálního pohybu do stran. I to, pospolu se správným napnutím řetězu, přispívá k menšímu opotřebení lišty. Aby bylo opotřebení opravdu malé, je možné plynule nastavit odpovídající množství oleje na mazání lišty a řetězu.

Cena žádná zlodějina

Cena pod hranici 4000 Kč řadí pilu, díky poměru cena výkon, do kategorie „slušnej kšeft“ aneb Kdo koupí neprohloupí nebo i do skupiny „To není možný“. Rozhlédnete-li se po pilách ve stejné výkonové kategorii, bývá cena i docela vysoko nad touto hranicí.

Ergo-ergonomie

Pro snadnější práci a menší únavu při ní je pila velmi dobře vyvážena v obou základních pracovních polohách. Svislý i vodorovný řez je díky vyvážení těžiště ve vztahu k rukojeti vynikajicí. Skoro jako bublinka ve vodováze. To vše je doplněno dobrým odpružením těla a rukojeti pomocí účinného antivibračního systému.
Pila je určena jak pro laiky tak náročnější uživatele, zkrátka s ní opravdu neprohloupíte.

Když vám trpaslík vyroste

Občas mám sklon naplnit rčení: „Zasadit já si ráno trpaslíka, tak mi do večera vyroste“. To samé se stalo při testu. Při řezání a porcování špalků najednou jiskřičky! Že by nějaký zapomenutý drát nebo hřebík na povrchu? Nikoliv, pořádný kus železa, který musel do dřeva zarůstat mnoho let. Jestli kus plotu nebo bůhví čeho, nevím. Z fotek posuďte sami. Ve špalku to moc poznat nebylo, tak jsem rozdělal ohýnek a železo je na světě. Řetěz kontakt s železem přežil bez větší újmy, jenom se ztupil. Lišta je bez poškození.

Technická data:

 • Motor: GT 50, 2-taktní
 • Objem motoru (cm3): 49,3
 • Výkon (kW/hp): 2,2/3,0
 • Objem palivové nádrže (l): 0,55
 • Objem olejové nádrže (l): 0,26
 • Poměr olej/benzín: 1:25
 • Délka lišty (mm): 455 (18“), Oregon
 • Olejové čerpadlo: automatické s možností nastavení
 • Karburátor: Walbro WT
 • Automatický sytič: ano
 • Váha: 6kg

Více na www.gtmprofessional.cz.

Autor: Pavel Zeman (text a foto), Adam Lekeš (text)

Související články

Foukač Greenworks GWBV 4028 - uragán na baterky 50  fotek

Foukač Greenworks GWBV 4028 - uragán na baterky

Tak jako vítr se občas proběhne po silnici nebo po dvoře a vše zamete do jednoho kouta, stejně tak nám může posloužit i zahradní fukar s vysavačem. ...


Elektrická řetězová pila může být výkonným pomocníkem 5  fotek

Elektrická řetězová pila může být výkonným pomocníkem

Elektrická řetězová pila je levnou a dostupnou volbou všude tam, kde máme vzrostlé stromy a necítíme se omezeni ani přívodním kabelem. Zvládneme s ...


Výherci tlakových myček Michelin 4  fotek

Výherci tlakových myček Michelin

Pokud jste se zapojili do naší soutěže o skvělé tlakové myčky značky Michelin, jistě už nedočkavě očekáváte vyhlášení výherců. Dnes se dozvíte nejen s ...


Topení dřevem není přežitek – 2. díl 24  fotek

Topení dřevem není přežitek – 2. díl

Dřevo zažívá při výrobě na pohled krásného tepla znovu renesanci. Týká se to nejen malých měst, vesnic, odlehlejších usedlostí, chalup a samot. Důvode ...


Pila Divar 55 - tři pily v jedné

Není pila jako pila, každá má jiné využití. Pokud nechcete mít dílnu přeplněnou různými typy, stačí si správně vybrat. Ponorná pila Woodster Divar 55 ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 3.8.2019 19:01 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
22
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
zahradní traktor Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
22
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 3.8.2019 19:01 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×