Právě soutěžíme o:
poukazy na nákup u Transformu poukazy na nákup u Transformu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

GTM PROFESSIONAL - dobře vytuněná sekačka

GTM PROFESSIONAL - dobře vytuněná sekačka
Sekal jsem už lecčíms, neohrabaně zvládnu i kosu nebo srp, ale slušná sekačka s pojezdem je pro zahradu to nejlepší. Samozřejmě traktůrek taky není k zahození, i ty dodává firma Garland od MTD na náš trh, ale ten budeme zkoušet a testovat až příště. Dnes vyzkoušíme GTM PROFESSIONAL od nizozemské společnosti De Wild.
reklama

Před pěti roky se mi splnil sen a já utekl z víru velkoměsta kousek stranou do staršího domku s velkou zahradou. Dům jsme koupili, když bylo posekáno a za dva týdny běželi pro sekačku. Moc jsem tomu tehdy nerozuměl a koupil hezkou červenou, ani drahou ani levnou. Sekala dobře, o to nic, ale vysokou trávu úplně nemusela, pojezd se zasekával a ucpával trávou a dvakrát se mi ulomily rukojeti, protože byly tvarované tak, že ohyb materiálu byl moc velký a zbytek dodělaly vibrace. Po několika reklamacích mě to už moc nebavilo, ale přece nebudu po pár letech kupovat novou. Ještě se točí, a tak se s ní zatím trápím dál.

Nejdřív přivonět

Sekačka přišla od Garlandu spedicí a je to zatím jen velká krabice. Když ji ale vybalím, musím říct, že je fakt hezká. Nalakovaná je jako formule, krásně červená s vysokým leskem, skoro jako piano. Dopředu jsem nevěděl, co firma pošle na uživatelský testík a ono je to jenom dobře. Nikdy napřed nečtu technické listy ani superlativa od výrobce nebo prodejce. Musím si výrobek nebo nářadí sám očuchat. A tady to čuchání bylo fakt příjemné.

Vyndat ji z krabice není lehké, docela váží. Je robustní, pevná a hmotnost motoru a šasí napovídá, že není vyrobená z žádného plechového papíru. Všechny plastové výlisky krásně sedí, ať se jedná o ucpávku pro mulčování nebo boční výhoz. To samé platí i o víku koše. Ten se snadno nandá a díky dobrému profilovaní a silné pružině na víku zacvakne a přesně drží, nikde žádná zbytečná vůle. A to je dobře, protože 75 litrů je už slušný objem a nějaká váha.

Silný motor od Briggs & Stratton je srdcem výkonného stroje. Sešroubovat rukojeti je otázkou chvilky. Tady taky někdo přemýšlel. Mám rád promyšlené věci, k nim patří i skládání rukojetí a jejich výškové nastavení. Pootočit, vycvaknout, složit tam a zpět, a nakládáme do auta. Excentrické rychloupínáky ke složení madla napůl. Nikde nic nepřekáží. Vepředu držák s nárazníkem, který umožnuje pohodlné uchopení. Složit a nandat do auta nebo rozložit je otázkou pár vteřin.

Z cizího krev neteče

Když vyzkoušet tak vyzkoušet. Hezké fotky se udělají na upravené zahradě. Pak jdem do vysoké trávy, dáme jí zabrat. Co s tím, když se udusí? O čem budu psát, že je nevýkonná? No nic, jdeme na to. Nalít olej a benzín, nadráždit a jedeme. Motor chytá dobře a nemusí se třikrát zmáčknout benzín. Na první dobrou zavrčí. Zjednodušený start systému Ready start bez možného uchlastání, když je někdo nervózní a pořád mačká, je příjemný. Výkonný motor má obsah 199 cc a typové označení 675 EX. A na ex taky chytá. Nemusím se ani moc prát se startovací šnůrou. V pohodě by to měla zvládnout i žena.

Tak a jdeme na věc

Nejprve vyzkoušíme trávu vysokou deset cenťáčků. Sekačka ani neví, že něco dělá. Pojezd plynule pojezduje a snadno zvládne i větší kopeček. Příjemná jsou i velká zadní kola. Ve vlhké trávě mírně proklouzla. I s těžším výkonným motorem se díky velikým kolům s ložisky se sekačkou snadno manipuluje a zatáčí, a to i s plným košem. Šířka záběru je 51 cm a trávy při sekání rychle ubývá.

A přece se točí

Tak a jdeme do vysoké trávy. Má něco přes čtyřicet centimetrů, sekačku celou schová a světe div se, vysoká tráva nebo nízká, sekačce je to úplně jedno. Vrčí spokojeně a čistě požírá, co je před ní. Přední nárazník s integrovaným hřebenem trávu ohne, narovná v jednom směru a za sekačkou tak zůstává čistý sek. Tím pádem je GTM PROFESSIONAL adept i pro chaty a chalupy, kam jedeme jednou za čas a prodíráme se vysokou trávou. Žádných deset centimetrů a pak kašláníčko, že víc už raději ne. Ta moje by už byla dávno udušená.

Plný nebo prázdný ?

Koš sekačky je kombinací plastového vršku s pořádným pohodlným úchytem pro vysypávání a textilním tělem koše. Jeho objem je oproti klasickým košům s 60 litry zvýšen na 75. Vhazovací hrdlo koše je dostatečně široké a žádná tráva jej nezaplní dříve, než je koš plný. Na textilní části je rovněž ucho pro snadné vysypávání a uchopení druhou rukou. Plastový vršek koše je vybaven jednoduchou klapkou signalizující, že koš je plný. Dokud fouká vzduch, je klapka nahoře. Postupným zaplňováním koše se klapka přivírá a když vzduch trávu v koši neprotlačí, klapka klesne úplně a koš je plný. Jednoduchý a užitečný pomocník. Nemusím pořád zastavovat a kontrolovat, jak jsem na tom.

Sekat nebo mulčovat

Je to jedno, záleží jen na našich potřebách. GTM PROFESSIONAL zvládne hravě více úkonů. Způsob sekání si můžeme vybrat podle potřeby. Na výběr máme ze čtyř možností:

 1. klasické sekání s košem
 2. sekání bez koše a pokládání na trávu pomocí zadního deflektoru
 3. ponechání mulčovací záslepky s nasazením bočního vyhazovacího tunýlku a vyhazovaní bokem (ideální na přerostlou trávu)
 4. ponechání mulčovací záslepky a zavření bočního výhozu - tedy klasické mulčování, kdy je tráva, která nemá kam se ukládat, rozsekána noži na drobné kousky a vpravena proudem vzduchu od nože a jeho speciálním tvarováním zpátky do trávy. To je vhodné především u pravidelně udržovaného trávníku kdy výška seku není příliš vysoká. Drobné zbytky trávy rychle zetlejí a poslouží jako živiny pro další růst a navíc chrání trávník před nadměrným vysycháním
  1. Nastavení výšky

   Co mi oproti mé staré sekačce přijde jako opravdová lahůdka, je výškové nastavení. Nechytrá páčka u té mé, která se pořád za něco zachytává a vypadává i za chodu, mě málem dovedla k zoufalství. Souseda zlobí totéž. Špatnou páčku zkrotil jenom gumicuk vedený přes půlku sekačky. To se vám u GTM PROFESSIONAL opravdu nestane. Silný kovový profil s jasně definovanými zuby pro nastavení výšky poslouchá, a bude díky svému preciznímu robustnímu provedení poslouchat až do posledního pootočení nože, než půjde sekačka do důchodu. Na ten to ale díky silnému a výkonnému motoru Briggs & Stratton hned tak nevypadá. Do úchytu snadno vložíme celou ruku a po zatlačení uvolníme aretaci. Pak výšku sečení jednoduše nastavíme.

   Žízní trpět nebudete

   Je prima, když někoho taky napadne, že při sekání trávy může být teplo a svítit sluníčko. Moci si odložit pěkně na dosah jednu plechovku nebo lahvičku dobře vychlazeného piva, může udělat ze sekání příjemnější záležitost. Po kapsách ho asi nosit nebudeme. K dokonalosti snad chybí jen vestavěný otvírák.

   Mluví česky

   Jako další příjemnou drobnost, která by měla být samozřejmostí, je, že k nám sekačka mluví česky. Všechny důležité nápisy a pokyny, které chrání jak nás, tak sekačku, jsou v češtině. Ostatní jsou chytré piktogramy.

   Co chceš rozbít, půjč

   Poměr výkon-cena-kvalita mi přijde vynikající. A protože na vesnici každý rozumí všemu a udržuje při životě vše co nejdéle, půjčil jsem sekačku i mezi kluky, ať ji vyzkouší. Měli ji tři a žádnej nenadával, jeden má v plánu si ji pořídit. Všechny překvapila výkonem a robustností, která napomůže dlouhé životnosti. Posekala rychle a čistě asi 3000 metrů vysoké i nízké trávy na rovině i v kopci. Srovnala pár krtinců a přesekla sem tam nějaký kamínek. Nože jsou zatím stále ostré a bez zubů.

   Nutno ještě dodat, že čtyři roky záruky je dostatečná garance kvality. Na náš trh ji dodává výhradní zástupce - společnost Garland, více informací se dozvíte na www.gtmprofessional.cz. Testík skončil a já musím zapůjčený stroj vyčistit a vrátit. Déle už to odkládat nemohu. Trochu s těžkým srdcem a slzou v oku. Mojí zahradě by totiž náramně slušel.

   Autor: Pepa (text a foto)

   Související články

   Připravte se na grilovací sezónu již nyní 5  fotek

   Připravte se na grilovací sezónu již nyní

   I když teploměr za oknem stále ukazuje nízké teploty, již nyní se těšíme na jaro a na chvíle, kdy budeme opět moci vytáhnout gril a posedět na zahr ...


   Druhy sekaček: vlastnosti, výhody a nevýhody 5  fotek

   Druhy sekaček: vlastnosti, výhody a nevýhody

   Druhů sekaček je hned několik. Ačkoliv se to nezdá, tak současný trh okupuje taková škála typů, že výběr je pro laika velmi nesnadný. Je vhodné vyb ...


   Udělejte si zásobu na zimu, štípač Scheppach to oddře za vás 23  fotek

   Udělejte si zásobu na zimu, štípač Scheppach to oddře za vás

   S blížícím se podzimem přichází i nutnost vyhřát si obydlí. Oblíbeným zdrojem vytápění jsou různá topidla na dřevo, a to počínaje obyčejnými kamínky, ...


   Vertikutátor Riwall podrbe váš trávník 22  fotek

   Vertikutátor Riwall podrbe váš trávník

   Vertikutace je takové moderní slovo, jak už jsem jednou psal, které se skloňuje ve všech hobby řetězcích a u prodejců se zahradní technikou. Takový út ...


   Vertikutátor Cub Cadet - hezčí tráva než u souseda 19  fotek

   Vertikutátor Cub Cadet - hezčí tráva než u souseda

   Než jsem si sám před dvěma lety vyzkoušel vertikutaci na vlastní kůži, přišlo mi to jen jako dobrý tahák na kupujícího. Už si to nemyslím. Ze zahrady ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 3.8.2019 19:01 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
22
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
22
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 3.8.2019 19:01 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×