Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pěstování hub doma

Pěstování hub doma

Hlíva ústřičná patří mezi dřevokazné houby. Díky významnému obsahu glukanů, ale i jiných látek posiluje imunitu lidského organismu, a tím přímo předchází a léčí civilizační choroby. Využívání hub třeba proti rakovině, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce apod. je známo a prokázáno. Obliba pěstování hlívy v domácích podmínkách proto stále roste, přestože se houba vyskytuje i v přírodě. Jak si tedy hlívu vypěstovat v domácích podmínkách?

reklama

Plodnice je možné nalézt nejčastěji v říjnu a listopadu, někdy i v dubnu, podle vývoje počasí. Z toho vyplývá, že jde o houbu chladnomilnou. Při domácím pěstování je možné opatřit si vynikající plodnice po dobu téměř celého roku. V letních měsících je možné hlívu ústřičnou nahradit hlívou plicní či miskovitou.
Pěstování hlívy je poměrně jednoduché a zvládne ho jistě každý. Vždyť i základní pomůcky pro pěstování jsou pro většinu pěstitelů snadno dostupné.

Potřeby pro pěstování

 • řezaná pšeničná nebo žitná sláma
 • polyetylénový pytel
 • sadba hlívy
 • horká voda až 80 ºC

Postup

 • 1. Řezanou čerstvou slámu napěchujeme do silného igelitového pytle a důkladně stlačíme.
 • 2. Prolijeme horkou vodou tak, aby veškerá sláma byla ponořená, pytel uzavřeme provázkem. Vodu v pytli ponecháme 12 hodin, aby se sláma důkladně nasákla vodou a došlo k likvidaci škodlivých patogenních činitelů, kteří by mohly v průběhu dalšího pěstování proces vývoje hlívy znehodnotit.

 • 3. Po asi 12 hodinách odstřihneme rohy a vodu z pytle necháme vytéct. Vyplatí se pro zvýšení kvality substrátu umístit pytel po vypuštění vody na jeden den do teplé místnosti, aby se teplota slámy udržela po dobu 24 hodin asi na 45 ºC.

 • 4. Vychladlou slámu nasypeme do prostorné nádoby a promícháme se sadbou. Vše vrátíme zpět do pytle a obsah smáčkneme tlakem ruky. Naočkovaný pytel opět zavážeme provázkem. Jedním litrem sadby je možné naočkovat asi 25 kg mokré slámy, tedy asi 2 pytle o průměru 30 cm a výšce 70 cm. Na barvě pytle nezáleží, je možné využít nejen průsvitné, ale i černé.

 • 5. Pytel s naočkovaným substrátem umístíme do místnosti s teplotou nad 20 ºC. V této fázi nezáleží na tom, zda je v místnosti světlo či tma. Podhoubí prorůstá substrátem nejlépe při teplotě 27 ºC, kdy prorůstání trvá asi 14 dnů. Při nižší teplotě je proces prorůstání mnohem pomalejší. Dobře prorostlý substrát poznáme podle bílého zabarvení a intenzívní houbové vůně.
 • 6. V okamžiku, kdy substrát dobře proroste podhoubím, uděláme po obvodu pytle otvory ve tvaru kříže, kterými později budou růst plodnice.

 • 7. Pro růst plodnic je výhodné provést zchlazení substrátu tak, že pytle umístíme na jeden až dva dny do chladné místnosti či ven při teplotě 6-12 ºC. Po schlazení přeneseme pytle opět do teplé místnosti, tentokrát je ale podmínkou alespoň rozptýlené světlo. Otvory po několika dnech začínají prorůstat plodnice. Ty rostou v trsech v několika sklizňových vlnách.

V domácích podmínkách bývají 3-4 velmi silné sklizňové vlny, které probíhají po dobu asi 3 měsíců. Pěstební prostor se vyplatí větrat a vzdušnou vlhkost je možné regulovat nádobami s vodou. Trsy plodnic sbíráme vždy celé, bez ohledu na to že jsou v trsu i malé plodničky. Sklizené trsy rozdělíme na jednotlivé plodnice a třeně odřízneme. Plodnice není vhodné nechat přerůst, protože uvolňují bílé výtrusy, a především v uzavřených prostorách mohou pro vnímavé jedince představovat vznik alergických projevů.

Náš tip

V současné době je možné zakoupit již celou připravenou naočkovanou sadbu v obalu slisovaném do tvaru kostky tak, jako jsme zvyklí při pěstování žampionů. Odpadá tak celý proces přípravy substrátu a pokud si zakoupíme již připravený, je nutné umístit jej do místnosti s rozptýleným světlem a teplotou v rozmezí 10-18 ºC.

Plodnice začnou vyrůstat z otvorů, které jsou již v obalu provedeny. Hlívu začneme sklízet v době, kdy střední kloboučky v trsu začínají narovnávat podvinuté okraje do roviny. V této době vykroutíme celý trs. Substrát plodí do doby, než jeho obsah změkne a začne se rozkládat. Z jedné kostky o váze cca 5 kg sklidíme okolo 6 kg kvalitních plodnic.

Autorem, výrobcem a současně distributorem „hlívových kostek“ je Jiří Václavík, který současně doporučuje: „Hlíva je vynikajícím potravinovým doplňkem vzhledem k celé řadě cenných látek pro lidský organismus. Naočkovaný substrát v kostkách tak nabízí možnost vyzkoušet pěstování hlívy všem zájemcům, třeba i v podmínkách panelových bytů.

Autor: Ludmila Dušková (text a foto), Depositphotos (foto)

Související články

Pěstujte žampiony doma 8  fotek

Pěstujte žampiony doma

Ještě nikdy to nebylo tak snadné. Dříve platilo „Co Čech, to muzikant“, později muzikanta vystřídal zahrádkář a dnes lze směle prohlásit „Co Čech, ...


Mykorhizní přípravky pro pěstování rostlin aneb jak na pěstování rostlin bez chemie 12  fotek

Mykorhizní přípravky pro pěstování rostlin aneb jak na pěstování rostlin bez chemie

Řada pěstitelů se snaží vrátit k tradicím našich předků a k jejich hluboké moudrosti a znalosti přírodních zákonitostí. Na druhou stranu jsme terčem v ...


Tajemství úspěšného pěstování rajčat 11  fotek

Tajemství úspěšného pěstování rajčat

Kdo jednou ochutná vlastní rajče, nebude už chtít jiné! Přitom vypěstovat si vlastní rajče není nikterak složité – pěstovat můžete na záhoně, ve sk ...


Výsadba, pěstování a hnojení kanadských borůvek 10  fotek

Výsadba, pěstování a hnojení kanadských borůvek

V posledních letech roste obliba kanadských borůvek jak pro pěstování, tak pro konzumaci. Jedná se o borůvku chocholičnatou (Vaccinium corymbosum). ...


Předpěstování: připravte si silnou a zdravou sadbu z vlastních zdrojů 7  fotek

Předpěstování: připravte si silnou a zdravou sadbu z vlastních zdrojů

Získat kvalitní sazenice se nám podaří i z vlastní líhně. Pokud si seženeme vhodné kultivary zeleniny pro naši oblast, pak vzrostlá a řádně vyvinut ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
0
Jaký zvolit rychlestoucí plot? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petra
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×