Právě soutěžíme o:
poukazy na nákup u Transformu poukazy na nákup u Transformu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pokosová pila HM 100 Lxu s potahem a laserem

Pokosová pila HM 100 Lxu s potahem a laserem
Z hranolků, latí, prken a trámů postavíte při troše zručnosti cokoliv, jen je potřeba mít to čím pořádně a přesně uříznout. Můžete se trápit ruční pilkou nebo maflem, přesný a kolmý řez to však nikdy nebude. Přesně pro to byla vymyšlena kapovací, tedy zakracovací pila. Někdy se ji také lidově říká padačka. Dlouho prý mezi profesionálními pilami kralovala Makita, ovšem za cenu kolem třiceti tisíc.
reklama

Od té doby už sice pár let uteklo, ale obliba a univerzálnost těchto pil zůstává. Jejich cena už je naštěstí mnohem rozumnější. To platí i pro vyšší třídu hobby segmentu na pomezí profesionálního použití. A protože jsem si se zakracovací pilou v testu ještě nehrál, jednu jsem si na zkoušku půjčil.
Její přesné typové označení je Scheppach HM 100 Lxu.

Tak, konec teorie, šoupnem pilu do zásuvky a jdeme na to. Mimo jiné, jedna z výhod je i ta obyčejná zásuvka a kdyby nám na stavbě nebo chalupě chyběla, pomůže nám centrála.

Pokosová pila s potahem nebo bez něj?

Zakracovací pily můžeme jednoduše rozdělit na dva základní druhy. Jeden s pojezdem nebo chcete-li potahem pily a jeden jenom pevný. Liší se šířkou přeříznutého materiálu. Je dobré si říct, co vlastně potřebuji s pilou řezat a podle toho se rozhodnout. Velká pila s pojezdem řízne vše menší jenom něco.

Rovně i pod úhlem

Pomocí pokosové pily snadno uděláme na materiálu podélné i kolmé zkosení, přesně podle toho jak potřebujeme. V příčné ose k materiálu můžeme provádět náklony pily k jedné straně až do uhlu 45o

Dřevo, plasty, hliník

Pokosová pila čistě nařeže všechny materiály na bázi dřeva, jako jsou prkna, osb desky, lamino, mdf desky. Převedeno na výrobky jsou to hranolky, prkna, latě, palubky fošny, plovoucí podlahy, parkety, plotovky, lišty a rámečky. Stejně tak dobře si při správném kotouči poradí s hliníkovými nebo plastovými materiály a profily a to jak v kolmých tak šikmých řezech. Snadno a přesně si na pile zvládneme připravit pravoúhlé i jiné rámečky na obrazy nebo zrcadla a to i více než čtyřúhelníkové a pravoúhlé.

V podélném sklonu má jistící kolík, ten zajisti pilu proti otáčení v ose.

Na výseči stupnice, která je oboustranná, je také aretace.

Potah zvládne i 34 cm

Velkou výhodou pily je dobré vedení a vysoký i dlouhý prořez. Ten je opravdu úctyhodný a zvládne zakrátit i prkna nebo materiál do šířky 34 cm nebo hranolkový profil 8 x8 cm. Což je hodně široké prkno nebo hranolek na patro, pergolu anebo jinou zahradní stavbu. Tím, že je pila vedena shora je dobře vidět do řezu nebo na označení řezu.

Bez prachu a pilin

Pila je vybavena sáčkem pro odsávání, při delším řezání místo něj můžeme připevnit chytrý víceúčelový vysavač Scheppach HD 2p určený nejen pro práci, montáže, ale třeba i k nafouknutí matrace. Tak i práci v interiéru můžeme provádět téměř čistě.

S sebou kam vás napadne

Velkou výhodou pily je její mobilita. Vezmu, hodím do kufru a jedu. V dílně je dobré ji umístit, máme-li místo, na dlouhý stůl a ten pak doplnit delšími vodítky. Položením na pracovní stůl nebo montážní kozy z ní snadno uděláme mobilní pracoviště.

Improvizovaně mohou posloužit i starší stůl nebo stoličky jako v našem případě při stavbě konstrukce pergoly. Přes prkna stačí pilu připevnit delšími vruty přes otvory v podstavci.

Bezpečnost

Kotouč je chráněn plným krytem, který se otevírá po odblokování aretace na spoušti a při pohybu dolů a do řezu. Je tedy velmi bezpečný a v žádném případě při dodržení běžných bezpečnostních pravidel nehrozí kontakt s rukou. Při tomto stupni ochrany nehrozí ani náhodné spuštění dítětem nebo osobou neznalou tohoto nářadí. Kotouč se otáčí směrem od nás, tedy obráceně než obvykle a materiál vlastně přitlačuje k pravítku. Pilu do řezu netlačíme silou, stačí lehce posouvat po vodících ližinách.

Pro aretaci materiálu v řezu slouží jistící kolík se šroubem a širokou podložkou, tím materiál snadno přichytíme, aniž bychom ho poškodili.

Co mne opravdu překvapilo, je jemný a čistý řez. Ten je dán ostrým kotoučem s velkým počtem zubů. Příjemná je i snadná obsluha a dobré bezpečnostní prvky. Pila ani vedení posuvu nemá žádnou zbytečnou vůli.

Příjemný je i laser, ale na přímém slunci bych na něj moc nespoléhal, klasické označení tužkou není nikdy na škodu (aby laser svítil, musíte dát do pouzdra, umístěného v zadní části pily, baterie)

Tip Kutila:

Budete-li řezat více kusů kratší délky, je možné si na pravítko přichytit malou svěrkou doraz ze špalíčku. Všechny díly pak budou stejně dlouhé a nebude je třeba stále měřit.
Na hranolku snadno uděláte hezké špičaté zakončení a to tak, že pod uhlem jej zaříznete ze všech čtyř stran. Takto dokončený sloupek můžete použít na plot, branku nebo ozdobnou část loubí nebo pergoly.

Slovo výrobce:

Pokosová pila HM 100 Lxu je navržena pro přesné řezání tvrdých i měkkých druhů dřeva, dřevěných profilů i plastů. Je vyrobena z velmi pevné, ale lehké slitiny hliníku, takže se dobře přenáší. Důležitá je dlouhá životnost tohoto typu materiálu a odolnost vůči externím vlivům. Velkou výhodou je velmi silný motor 2 400 W ve spojení s potahem a řezným kotoučem o průměru 254 mm, díky kterému stroj zvládne řezy o výšce 78 mm a délce až 340 mm. Kotouč je vyroben z kvalitního materiálu a má standardně 60 zubů z tvrdokovu, což zajišťuje velice přesný a hladký řez.

Technické informace o pile HM 100 Lxu se můžete dozvědět na www.garland.cz

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Související články

Pokosová pila s laserem a videotest Českého Kutila

Potřebujete silnou a účinnou pilu pro řezání v dílně nebo na montáži? Máme pro vás tip. Scheppach HM 100 MP je dvourychlostní multifunkční pokosová ...

Stolek na „mafla“ 9  fotek

Stolek na „mafla“

Kdysi, když nebylo možné koupit nářadí, každý se snažil nějak si vypomoci. Na trhu byl systém měnitelných hlav a nástavců, ale nebylo to nic levnéh ...


Divar 55 - ponorná pila pro každého 9  fotek

Divar 55 - ponorná pila pro každého

Možnost nařezat si přesně deskový materiál na požadovaný rozměr je většinou ten poslední krůček ke kutilské nezávislosti na hobbyprodejnách a dřevopro ...


Bruska  nejen na nůžky a nože - Woodster  WG 08 39  fotek

Bruska nejen na nůžky a nože - Woodster WG 08

Jaký je lepší nůž a vrták, ostrý nebo tupý, jaká sekera, dláto nebo nůžky? Zbytečná otázka, jasně že ostré. Aby takové byly, musí je občas někdo nabr ...


Stolní pila Woodster - dílna na kolečkách 39  fotek

Stolní pila Woodster - dílna na kolečkách

Pilu, alespoň malou, musí mít v dílně nebo garáži každý kutil, každý, kdo si chce vyrobit kus nábytku, postavit pergolu nebo položit podlahu. Jistě, s ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
2
Konstrukční problém Železo a zámečnické práce
Poslední příspěvek: 20.2.2017 19:56 kokot
2
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×