Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Houpačka pro maminku i miminko, aneb houpání nás baví - 2. díl

Houpačka pro maminku i miminko, aneb houpání nás baví - 2. díl

Neobvyklá konstrukce kolébky pamatuje i na dospělé. Při uspávání miminka se pohoupáte i vy a třeba dojde i na dobrou knihu. Ve druhém díle našeho velkého návodu přijde na řadu lepení područek a postýlky, celou houpačku smontujeme a nezapomeneme ani na dokončovací práce. Houpačku pro maminku určitě ocení i tatínkové.

reklama

V minulém díle jsme si řekli o materiálu, co je potřeba udělat jako první, slepili jsme bočnice a teď budeme pokračovat lepením područek a postýlky.
Všechny lepené spoje slepte vodovzdorným disperzním lepidlem a truhlářskými vrubovanými kolíky. Fixaci zajistěte truhlářskými svěrkami do úplného vytvrzení.

 • Madla křesla opět nalepíte vodovzdorným disperzním lepidlem. Nejprve vlepte truhlářské kolíky 8 x 35 mm do překližkové bočnice.
 • Na zalepené kolíky v bočnicích naneste lepidlo a naklepněte gumovou paličkou madlo. Ihned spoj očistěte hadrem od přeteklého lepidla.
 • Lepený spoj opatrně stáhněte truhlářskými svěrkami. Jejich dosedací plochy podložte odřezky, abyste nepoškodili povrch jednotlivých dílů.
 • K rychlé fixaci lubu postýlky můžete použít pumpovací svěrky, které se rychle ovládají, ale nemají takovou utahovací sílu.

 • Všechny malé tvarové plochy opracujte kulatým pilníkem. Pozor, abyste nevyštípli hranu překližkové desky. Nakonec obruste kouskem smirku.
 • Hrany zaoblete elektrickou horní frézkou a vydutou frézou s kopírovacím ložiskem o radiusu R3. Plochy potom přebruste smirkovým papírem.
 • Pozor, nutno brousit společně!
  Po slepení spodního zesílení obou bočnic je společně stáhněte truhlářskými svěrkami. Pouze takto potom zabruste tvar kluzáků. Tímto docílíte naprosto stejný tvar a kolmost. Nepřesný tvar by omezoval správné kolébání celé konstrukce. Při broušení postupujte opatrně a neustále úhelníkem kontrolujte celkovou kolmost.

Celková montáž kolébky

Konstrukce je částečně rozebíratelná, protože v sestaveném stavu s obtíží projdete zárubněmi o šíři 90 cm a transport automobilem běžných rozměrů by byl také problematický.

Všechny rozebíratelné spoje jsou tvořené středícími kolíky a závrtnými maticemi. Díky tomu bude montáž pohodlná a velmi rychlá.

Do předvrtaných otvorů CNC strojem našroubujte pomocí imbusu našroubujte závrtné matice s vnitřním metrickým závitem M6 x 35 mm.

Po naklepnutí bočnice na středící kolíky našroubujte imbusovým klíčem nábytkové šrouby M6 s plochou hlavou.

Líbí se vám konstrukce? Pokud se rozhodujete, že byste si kolébku vyrobili, napište si o plánek na e-mail:jezek@imotormedia.cz. Můžeme zaslat i bloky s CNC kódy.

Dokončovací práce

Nejprve celou konstrukci přebruste elektrickou excentrickou bruskou o zrnitosti 220 a v případě povrchových poškození přetmelte. Následně proveďte dva krycí nátěry, např. přírodním olejem s tvrdými vosky - Hardwaxoil.

 • Všechny plochy postupně obruste elektrickou excentrickou bruskou.
 • Povrchové nerovnosti vyspravte tmelem na dřevo v odstínu smrk. Po dokonalém vytvrzení celé místo přebruste, případně celý postup opakujte.
 • Po důkladném promíchání nátěrový olej s tvrdým voskem naneste např. štětcem ve slabé vrstvě a ponechte vsáknout 5 – 15 minut.
 • Přebytek oleje odstraňte hadrem nebo molitanem. Krouživým pohybem vytřete do úplného sucha. Není žádoucí ponechávat zbytečně silnou vrstvu.
 • Mezi nátěry celý povrch přebruste brusným papírem na molitanu o zrnitosti 280. Následně suchým hadrem setřete veškerý prach.

Detail uchycení sedáků: díky suchým zipům čalouněné díly drží pevně na překližce, ale dají se sundat např. pro jejich vyčištění.
Matraci do postýlky zhotovte jako sedáky z molitanu o tloušťce 5 cm. Potah ušijte se zipem, aby byl snímatelný a v případě znečištění ho bylo možné vyprat.

Hardwaxoil – přírodní olej s tvrdým voskem

Velmi vhodný jako základní i vrchní vrstva pro parkety, dřevěné podlahy a všude tam, kde je požadavek na vynikající odolnost proti otěru. Dřevo je potřeba obrousit ve směru vláken dřeva – zrno 100-120 a důkladně odstranit brusný prach. Nanáší se štětcem, válečkem, hadrem nebo kartáčem. Po nanesení se olej nechá několik minut(5-15) vsakovat, potom se přebytek oleje rozetře hadrem do sucha. Kvalitní belgické nátěry Ciranova zakoupíte v Acoloru.

Článek byl vyroben ve spolupráci s časopisem Udělej si sám.

Autor: Milan Ježek, Ing. Jan Ježek (text a foto)

Související články

Houpačka pro maminku i miminko, aneb houpání nás baví - 1. díl 15  fotek

Houpačka pro maminku i miminko, aneb houpání nás baví - 1. díl

Blíží se termín přírůstku do vaší nebo rodiny vašich příbuzných či známých? Určitě už vrcholí přípravy na příchod nového človíčka, od kočárku, přes ...


Jak zkrášlovat a chránit dřevo 5  fotek

Jak zkrášlovat a chránit dřevo

Všichni si přejeme, aby dřevěný nábytek, používaný v bytech i venku, vydržel dlouho pěkný. Stejně tak trámy, podlahy, ploty, terasy, pergoly a podo ...


Lazura, lak nebo vosk? Čím natřít dřevěnou podlahu? 12  fotek

Lazura, lak nebo vosk? Čím natřít dřevěnou podlahu?

Chystáte se renovovat starou dřevěnou podlahu nebo vás čeká naopak povrchová úprava podlahy nové? V každém případě se budete určitě zajímat, jaký n ...


Nátěr dřeva, který pohodlně obnovíte bez broušení - to je HORSEMEN 11  fotek

Nátěr dřeva, který pohodlně obnovíte bez broušení - to je HORSEMEN

Stavíte dřevostavbu nebo „jen“ pergolu či altán na zahradě a přemýšlíte, čím ji natřít, aby dřevo zůstalo dlouho pěkné a bylo chráněno proti povětr ...


Natřete židli voskem a bude jako nová 25  fotek

Natřete židli voskem a bude jako nová

Barva nebo hezká lazura a mohla by být krásná židlička v selském stylu. Přesně to mě napadlo, když jsem na půdě u tety našla trochu ošuntělou dětskou ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vilém Votcházel
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jan krásný
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×