Právě soutěžíme o:
knihu Revoluce jednoho stébla slámy knihu Revoluce jednoho stébla slámy
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Ideální ochrana dřeva v exteriéru

Ideální ochrana dřeva v exteriéru
Abychom dlouhodobě v exteriérech udržely dobré vlastnosti a hlavně přirozený vzhled dřevěných stavebních prvků, musíme vždy dřevo odpovídajícím způsobem ošetřit. Ideální řešení nabízí penetrační jednovrstvá olejová lazura s vysokou sušinou. Její předností je koncentrovaný obsah pevných látek, který zajišťuje nejen hlubokou penetraci do dřeva již při nanesení pouze jediné vrstvy, ale i vynikající odolnost proti povětrnosti. Takovou lazurou je PROFI OLEJOVÁ LAZURA O1020, která je určena k nátěrům dřeva, dřevovláknitých desek a podobných porézních materiálů na bázi dřeva, pro exteriérové i interiérové použití.
reklama

PROFI OLEJOVÁ LAZURA O1020 je určena především pro dřevěné plochy a konstrukční prvky dřevěných staveb jako jsou domy, chaty, sruby, ploty a pergoly ve venkovním prostředí s přímým vlivem povětrnosti.

PROFI OLEJOVÁ LAZURA O1020 se nanáší štětcem nebo válečkem na připravený podklad (čistý, zbavený zbytků pryskyřic, případně upravený broušením). Způsob přípravy podkladu má vliv nejen na konečný vzhled upraveného povrchu, ale i na dobu ochrany dřeva.

Doporučený pracovní postup

1. Pro zvýšení ochrany proti dřevokazným houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu dřevo nejdříve napustíme impregnačním přípravkem LIGNOSTOP HOBBY V1042. Přípravek se ředí vodou podle pokynů uvedených na obalu výrobku. Nanášíme štětcem nebo válečkem.

2. Po zaschnutí impregnačního nátěru (cca 24hod) natřeme vrstvu PROFI OLEJOVÉ LAZURY O1020 v požadovaném odstínu. Lazuru před použitím důkladně rozmícháme, ale již neředíme. Lazura se nanáší štětcem nebo válečkem. Na podklad se nanese takové množství, aby na povrchu zůstala souvislá vrstva lazury, která se do cca 0,5 hod z větší části vsákne do podkladu.

3. Přibližně 0,5 hod po nanesení se z povrchu setře nevsáklé množství lazury. Získáme tím nejen lepší vzhled, ale současně uhladíme povrch dřeva, protože při nátěru mají vlákna dřeva schopnost vyplavat na povrch a vytvořit tak po zaschnutí drsný povrch.

Výhody popsaného postupu

  • Nátěr Profi olejové lazury zajistí ochranu dřeva v exteriéru na minimálně 5–8 let. Pro další ochranu dřeva stačí po této době provést pouze obnovovací nátěr původně použitou Profi olejovou lazurou O1020 (vydatnost při obnovování nátěru může být až 25 m2/1Ltr).
  • Protože Profi olejová lazura je tzv. vysokosušinová a obsahuje více než 70% aktivního pevného podílu, který zůstává napuštěný ve struktuře dřeva, stačí pro dokonalou ochranu pouze jeden nátěr (na rozdíl od běžných penetračních lazur, u kterých pro ochranu v exteriéru je nutné použít až 3 nátěry). Proto se taky někdy označuje jako jednovrstvá.
  • Natírání pouze jedné vrstvy ušetří spousta času (obvykle se další vrstvy mohou natírat až po 12–24 hodinách).
  • Profi olejovou lazuru je možné použít i na dřevo s vyšším obsahem vlhkosti (tzv. tesařské prvky s vlhkosti až 20%).
  • Profi olejová lazura je paropropustná (dřevo dýchá).
  • Profi olejovou lazuru je možné použít na dětský nábytek a hračky (má atest EN-71, část 3).

Autor: COLORLAK, a.s. (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Renovace nátěrů dřeva 7  fotek

Renovace nátěrů dřeva

Jako každá povrchová úprava i nátěry dřeva stárnou, protože každá povrchová ochrana má svou životnost. Pokud se nátěry včas neobnoví, dojde k poruš ...


Lazury a povrchová úprava dřeva - 1.díl 15  fotek

Lazury a povrchová úprava dřeva - 1.díl

Natřít, nalazurovat nebo povrchově jinak upravit lze mnohé. Nejčastěji se však jedná o dřevo nebo kov. Barva vždy zlepší vzhled, ale především ochrání ...


Jak ochránit dřevo proti škůdcům 6  fotek

Jak ochránit dřevo proti škůdcům

Aniž bychom to tušili, uvnitř našeho obydlí se mohou vyskytovat škůdci dřeva, kteří pomalu nahlodávají trámy nebo rámy oken. Někteří z nich jsou na ...


Tekutá čistička vzduchu 4  fotek

Tekutá čistička vzduchu

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jaké složení má vzduch, který například doma, v kanceláři či kdekoli pobýváte, skutečně dýcháte? Často nemocné a n ...


Lazury a povrchová úprava dřeva - 2.díl 19  fotek

Lazury a povrchová úprava dřeva - 2.díl

Barva je vybraná, podklad připravený, ještě zbývá vybrat způsob nanášení lazury, abychom pracovali co nejednodušeji a s co nejlepším výsledkem.


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 karel nový
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jan krásný
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vilém Votcházel
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×