Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Industrol - garážová vrata v novém kabátě

Industrol - garážová vrata v novém kabátě
Vem to industrolem a máš pokoj, říkávalo se, a platí to i dnes. Stále platí, že jde o kvalitní nátěr na kov a dřevo, který je odolný a dlouho vydrží. Kdo zkoušel někdy odstranit nějakou starou barvu z oken či dveří, ví, že to není jen tak sranda a že je někdy lehčí kopat ručně třeba díru na bazén.
reklama

Vysoká odolnost povětrnostním vlivům

Bydlíme-li na sídlišti v paneláku, asi nás moc nátěry garážových vrat nezajímají, řeklo by se, ale opak může být pravdou. Okolo nových i starších bytovek a paneláků se garážových stání jedno i vícepatrových nastavělo ažaž. Garáž se tak často stala nejenom azylem pro auto, ale i malou dílnou a odkladištěm kol nebo sezonních věcí celé rodiny. Nejinak je tomu i u domků a vilek. Garáž je prostě velmi užitečná a kdo ji nemá, aspoň ji občas závidí těm šťastnějším. Aby nám dlouho vydržela, musíme se o ni občas postarat a nenechat ji nebo její vrata zbytečně chátrat či reznout.

Co budeme potřebovat

Základovou barvu na kov Pragoprimer S 2000, vrchní krycí nátěr Industrol lesk na kov a dřevo S 2013, ředidlo na syntetiku S 6006, smirkový papír na kov a vibrační brusku. Na natírání využijeme štětec i váleček s miskou.

Bez přípravy podkladu se neobejdeme

Vibrační bruskou zbavíme vrata odlouplých a zrezlých kousků barvy, starých zaschlých kapiček a jiných nečistot. Vrata by po přebroušení měla být hladká. Mírné rovnoměrné zdrsnění povrchu pomůže základové barvě na kov dobře přilnout. Po obroušení vrata zbavíme prachu a odbroušených částí stejně jako uvolněných zrníček smirkového papíru a ometeme je suchým kartáčkem. Je-li podklad takový, že je to zapotřebí, použijeme odmašťovadlo nebo ředidlo. Tím máme starý nátěr připravený pro nanesení základní barvy na kov.

Základem je základ

Základovka ochrání materiál před reznutím, zacelí mikrotrhlinky a zvýší přilnavost vrchního nátěru. Nanášet ji můžeme štětcem, válečkem nebo stříkáním. Záleží na velikosti plochy, kterou budeme natírat a na její členitosti. Vhodné naředění zjistíme až po namočení štětce do barvy a pár tazích. Ředidla přidáváme rozumné množství, aby barva šla dobře roztírat, ale nebyla zas příliš řídká. Základovou barvu nanášíme na pevný, neodlupčivý základ.

Základovka stačí šedá

Nejčastější základové barvy jsou šedá a červená, možné je koupit také zelenou. V případě, že přes ni půjde krycí barva, je to ale vlastně jedno. Základová barva Pragoprimer je rychleschnoucí. Nelepivá je za hodinu, plně zaschlá při 20 stupních za 3 hodiny. Po natření plochy nezapomeneme na detaily, jako jsou panty a kovové zárubně vrat. Sundáme štítek kliky a natřeme i dveře pod ním.

Vrchní barva

Jedno pole za druhým

Postupně a v klidu pokračujeme jedno pole vrat za druhým. Vhodná venkovní teplota na natírání je okolo dvaceti stupňů. Prostředí bezprašné. Váleček příliš nenamáčíme. Nám se osvědčil polosuchý.

Lesk jak blesk

Barva je, tak, jak je psáno na plechovce, lesklá. A to velmi a hezky. Skoro by se chtělo říct jak psí…, ale když to myslíme pochvalně, řekněme, že je krásně lesklá.
I na fotkách je vidět, že lesk je opravdu kvalitní a motorka se v nově natřených garážových vratech dobře odráží. Po úplném zaschnutí barvy připevníme zpátky očištěný štítek a kliku.

Nenechte vrata reznout

Garážová vrata ochrání naše čtyřkolé miláčky před teplem, zimou, sněhem, solí a deštěm, větrem, kamínky, prostě vším, před čím bychom rádi naše auta ochránili. Na nás je, abychom ochránili vrata. A kolik stojí nová vrata? Deset a více tisíc. To pár plechovek barvy opravdu nestojí. Nákladově, včetně barvy, štětců a ředidla, jsme se pohybovali okolo pětiset korun. K tomu trocha práce. Život garážových vrat, ale i ostatních plechových a dřevěných kůlen, stání a garáží, tak můžeme prodloužit o mnoho let.

Tip

Barvu, a práci s ní, jsem si při realizaci vyzkoušel. Výborně kryla a má opravdu vysokou přilnavost. Při jejím nanášení válečkem byla celá plocha vrat velmi rychle natřena. Máme-li možnost u nepřestřešených vrat namontovat malou stříšku, životnost celých vrat i nátěru tím jenom prodloužíme.

Veškeré další informace včetně katalogu produktů najdete na www.bal.cz.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak postupovat při natírání kovu 9  fotek

Jak postupovat při natírání kovu

Starší garážová vrata, branka, kovový plot, stojan na věšení prádla nebo třeba železná konstrukce u balkonu dostávají díky počasí dost zabrat. Není ...


Znovuzrozená zahradní lavice 22  fotek

Znovuzrozená zahradní lavice

Při úklidu zahrady na nás vykoukla stará lavička, na které jsme už pár let neseděli, jen skladovali dříví do krbu. Protože má bytelnou kovovou konstru ...


Příprava vrat na zimu 1  fotek

Příprava vrat na zimu

Nastává čas revizí a nutných úprav před nadcházející zimou. Tato kontrola se týká i garážových vrat. I o ně je totiž nutné správně pečovat, aby dobře ...


Remal - obývací pokoj v barvě cihel 21  fotek

Remal - obývací pokoj v barvě cihel

V tomto bytě jsme už na návštěvě byli, když se renovoval dětský pokoj. Protože se proměna povedla, a nebyla nijak nákladná, pustil se Filip za pár ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 karel nový
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jan krásný
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vilém Votcházel
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×