Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nebojte se inspektora nemovitosti

Nebojte se inspektora nemovitosti

Kupujete či prodáváte nemovitost a chcete mít jistotu, že jedna ani druhá strana nenaletí, případně se nebude muset zpovídat z vad, které nejsou třeba zcela viditelné. Pak je na místě obrátit se na odborníka v podobě inspektora nemovitostí, který celou nemovitost i případné pozemky prověří ze všech možných stran a na základě toho vyhotoví zprávu, kde možné vady a nedostatky určí včetně jejich příčin, nápravy a finanční náročnosti. Jeho služby se tedy vyplatí zajistit, protože vám ušetří mnoho možných starostí v budoucnu.

reklama

Kdo je inspektor

Odborník, který se zabývá inspekcemi nemovitostí, tedy inspektor, má vzdělání stavebního směru a náležitou praxi v oboru, navíc mívá odborné zkoušky. Toto vše je garancí, že prověření nemovitosti proběhne, jak má.

Co je inspekce nemovitosti

Inspekce nemovitosti je prověření nemovitostí s výstupem, kdy byly zhodnoceny dané vlastnosti nemovitosti a jejích konstrukcí na základě osobní prohlídky inspektorem. Popisují se při tom poruchy a vady a také jejich příčiny. Základem je vizuální prohlídka a použití nedestruktivních metod diagnostikování. Ty případně mohou vést i k návrhu dalších šetření za použití metod destruktivních. Na základě domluvy může být následně stanovena cena oprav, které povedou k nápravě zjištěných vad a další úkony.

Co vše se při inspekci zjišťuje

Inspektor se při prohlídce nemovitosti zaměřuje na několik zásadních aspektů.

  • Statika budovy – inspektor vyhledává možné poruchy stavební konstrukce, prověřuje možné trhliny a praskliny zdí a stropů a jejich původ. S tím souvisí i prověření střešní konstrukce, respektive dřevěného krovu a trámů. Možné příčiny všech takových poruch můžou být vlhkost, sesedání základů, nedostatečné vyztužení věncem, napadení dřevěných prvků různými houbami či zatékání.
  • Tepelně technické prověření – dalším krokem je také prověření nemovitosti z hlediska výrazných tepelných ztrát způsobených tepelnými mosty a možnou kondenzaci vody související se vznikem plísní.
  • Hydroizolační vlastnosti – důležitou součástí inspekce je také posouzení vlhkosti a jejích možných příčin. Může docházet ke vzlínání vlhkosti, vzniku mokrých map na stěnách a následně plísně.

  • Akustické vlastnosti – pro klidné bydlení je nutné mít stavbu z akustického hlediska dobře provedenou, ať už jde o izolaci hluku pocházejícího zvenku z pozemních komunikací či výrobních oblastí, nebo o hluk pocházející z bytů nad nebo pod prověřovaným prostorem.
  • Technická zařízení budovinspektor také v nemovitosti prověří veškerá technická zařízení, která se v nemovitosti nacházejí – může jít o kotel, tepelné čerpadlo, bojler, vzduchotechniku a rozvody sítí atd. Prověřují se nejenom z hlediska jejich životnosti, ale také spotřeby energie.
  • Bezpečnost využívání – nemovitost by měla být zabezpečena různými prvky, jako jsou kouřová čidla, zábradlí a další, která budou eliminovat různá rizika a zranění.
  • Výskyt škodlivých látek – z látek, které se mohou vyskytovat v domě, je to především radon, který se sem může dostávat vodou, pokud chybí či je narušena hydroizolace. Další škodlivou látkou je azbest, vyskytující se dříve ve stavebních materiálech. Je obsažen například v eternitu, který se využíval a stále ho můžeme vidět jako střešní krytinu.
  • Zaměření povrchů – inspektor posuzuje také správný sklon podlah, stěn a třeba i parapetů.

Cena inspekce nemovitosti

Na kolik návštěva nemovitosti s inspektorem vyjde je jistě jedna z prvních otázek, které při přemýšlení o této službě padnou. Je pravdou, že cena nebývá na první pohled nízká. Samozřejmě se odvíjí od velikosti a typu nemovitosti. Za prohlédnutí dvoupodlažní vily zaplatíte určitě více, než za byt 1+1 o malé výměře. Další příplatky mohou být zapřičiněny lokalitou, rozsahem všech prací, které si s inspektorem nemovitosti domluvíte, a třeba také časem, kdy návštěva proběhne a v jakém chcete mít podklady zpracované. Je třeba však brát jako protipól ten fakt, že návštěva s inspektorem, za kterou dáte určitou, možná pro vás v tu chvíli vysokou částku, vám mnohem více peněz může ve výsledku ušetřit – za opravy apod.

Výsledek inspekce

Výstupem, který po inspekci nemovitosti od inspektora dostanete, je technický průkaz nemovitosti. Jsou v něm shrnuty všechny zjištěné poznatky, které mohou hrát roli, pokud uvažujete o koupi dané nemovitosti. Uvidíte zde veškeré zjištěné vady, jejich příčinu, možnou nápravu a její finanční náročnost. A pokud jste v pozici kupujícího, poslouží tento dokument ke smlouvání o ceně a jejímu možnému snížení kvůli objevených vadám.

Inspektor nemovitosti není určitě jen nějakým výmyslem moderní doby. Pro mnohé je nepostradatelným pomocníkem při koupi či prodeji nemovitosti, protože znalosti v tomto oboru nemají a při takové investici chtějí mít jistotu, že nekupují zajíce v pytli. Neváhejte jeho služeb využít.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Související články

Inspektoři nemovitosti – odhalí závady při koupi nemovitosti 9  fotek

Inspektoři nemovitosti – odhalí závady při koupi nemovitosti

Koupě bytu, domu či jakékoli jiné nemovitosti se v dnešní době často stává finančním závazkem na celý zbytek života. Přestože si v současnosti nechává ...


Inspektoři nemovitostí radí - OKNA 7  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - OKNA

Ve spolupráci se společností NEMOinspekt pro Vás nově připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z NEMOinspektu se s vadami, nepodařenými ...


Inspektoři nemovitostí radí - Exteriéry a venkovní prvky 11  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - Exteriéry a venkovní prvky

Ve spolupráci se společností NEMOinspekt se v tomto díle našeho seriálu o závadách nemovitostí přesuneme z interiéru domů a bytu do exteriéru. Bude ...


Inspektoři nemovitostí radí - Vnitřní instalace 2. 8  fotek

Inspektoři nemovitostí radí - Vnitřní instalace 2.

Ve spolupráci se společností NEMOinspekt pro Vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z NEMOinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


Inspektoři nemovitosti radí – INTERIÉRY - podlahy, povrchy stěn 8  fotek

Inspektoři nemovitosti radí – INTERIÉRY - podlahy, povrchy stěn

Ve spolupráci se společností NEMOinspekt pro vás připravujeme seriál o závadách nemovitostí. Inspektoři z NEMOinspektu se s vadami, nepodařenými re ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
4
čerpadlo na zatekajici sklep Stavební nářadí
Poslední příspěvek: 10.7.2018 11:38 Pavel S
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×