Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Instalace bazénu do připraveného výkopu

Instalace bazénu do připraveného výkopu

Usazení a instalace bazénu není záležitost na jedno odpoledne. Pokud se ovšem chceme koupat v bazénu, který stojí na rovné základové desce, nebortí se a nezebou nás v něm nohy kvůli špatné stabilitě a izolaci. Instalaci bazénu je dobré věnovat péči a úsilí, jen tak nám vydrží dlouho v nezměněné podobě a naše investice nepřijdou nazmar.

reklama

V minulém článku jsme vykopali jámu a zpevnili podklad, abychom mohli bazén usadit. Betonová deska, sloužící jako podklad, musí být dostatečně vyzrálá. Na ní pak položíme polystyrenové desky o minimální síle 3 cm nebo geotextilii. Usazení bazénu bude závislé na tom, kolik máme k dispozici lidí a peněz. Bazény mají již předpřipravená postranní oka proto, aby se do nich dala navléknout lana a bazén se mohl vyzvednout jeřábem. Jeřáb je sice dost nákladná investice, ale je to bezpracné. Naopak máme-li k dispozici kamarády, kteří nám pomáhali vykopat díru, jistě nás nenechají ve štychu i s usazením bazénu na místo. Na šestimetrový bazén bude potřeba asi 12 lidí.

Většina bazénů, které zapouštíme do země, je vybavena postranní izolací. Pokud tomu tak není, je nutné izolaci do stěn vložit před zapuštěním do země. Poté, co je bazén obložen izolací, zapojí se příslušenství - filtrace. Šachta pro filtrační zařízení by měla být připravena už při vykopání a vybetonování jámy pro usazení bazénu. Pokud nelze na pozemku šachtu instalovat, umístíme filtrační techniku např. do garáže, dílny nebo sklepa. Důležité je, aby vzdálenost filtrace od bazénu nebyla delší než 5 m. Před samotným zabetonováním bazénu je velmi nutné bazén "rozepřít", tzn. uvnitř stěn bazénu zapřít latě do okrajů bazénu, aby následné zasypávání betonem stěny nevmáčklo dovnitř.

Obetonování bazénu je velmi důležitá práce. Tloušťka betonu okolo bazénu by měla být minimálně 20 cm. Použit by měl být suchý beton - suchá betonová směs, ve které je přidáno minimum vody a má sušší konzistenci. Horní okraj bazénu musí být před betonáží zaaretován, aby kostra zůstala ve vodováze a nedošlo k jejímu posunutí. Do bazénu napustíme asi 30 cm vody, která nám zajistí pevné usazení. Beton se pak okolo stěn bazénu postupně pěchuje tak, aby se stěny nezbortily. Nejprve zasypeme beton pouze do výše hladiny vody. Současně s prvním zásypem musíme dbát na zabetonování schodů, stupňů do vody a ostatních technologických prvků. Poté napustíme do bazénu dalších 30 cm vody a postup s obetonováním opakujeme. Taková betonáž bude trvat minimálně dva až tři dny. Nemá smysl spěchat, jakékoliv urychlování může nenávratně poškodit stěny bazénu nebo ho naklonit a veškerá naše snaha v tu chvíli přišla vniveč.

Jakmile je bazén obetonován a beton vyzrává, dokončíme terénní úpravy okolo bazénu. Okolní terén by měl být vždy minimálně 10 cm pod horním okrajem bazénu. To proto, že budeme okolo bazénu v pochozí části pokládat dlažbu nebo nášlapné kameny. Proč má být okolní terén snížený zjistíme při prvním sekání trávy okolo. Samotný podklad pro budoucí dlažbu okolo bazénu by měl být nivelován a opatřen kari sítí, která bude podklad zpevňovat. Povrchovou úpravu dorovnáme stěrkou. Všechny práce okolo bazénu musí být pečlivé a čisté, aby se bazén zevnitř nezanesl betonem a nedošlo k jeho vnitřnímu poškození.

Tak jako jsme v potu tváře vykopali jámu a vybetonovali její dno, zvládneme za vydatné pomoci přátel a silných rukou bazén do jámy usadit a obetonovat ho, následně pak upravit povrch a připravit jej na pokládku dlažby a dokonce si můžeme troufnout i na zastřešení bazénu. Máme-li pocit, že vykopáním a vybetonováním jámy skončily naše fyzické možnosti a kamarády na zahradu nedostaneme ani pod vidinou jemně propečeného pašíka a sudu piva, nezbývá než se obrátit na specializovanou firmu, která špinavou práci udělá za nás a my jen budeme sledovat, jak jim to pěkně jde. Firma nejen, že bazén usadí do země a provede betonáž, udělá i dokončovací práce jako nasypání zeminy, přípravu podkladu pro pokládku dlažby nebo postavení konstrukce na zastřešení. A na nás zbude jen proplacení faktury.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Bazén se bez chemie neobejde 5  fotek

Bazén se bez chemie neobejde

Co mohou pro čistotu bazénu jeho návštěvníci udělat je jasné: před vstupem do vody se osprchovat a opláchnout si z chodidel písek a třeba posekanou tr ...


Vybavení bazénu 5  fotek

Vybavení bazénu

Jestliže jste si čerstvě vybudovali bazén, ať již nadzemní nebo zapuštěný, jistě tušíte, že tím náklady na koupání v soukromí zdaleka neskončily. K ba ...


Stavba zapuštěného bazénu 5  fotek

Stavba zapuštěného bazénu

Před stavbou bazénu je třeba vybrat správné místo na zahradě. Měl by to být rovný, nezastíněný pozemek, nejlépe orientovaný na jih nebo jihozápad, chr ...


Kousek moře na zahradě 4  fotek

Kousek moře na zahradě

Boom slané bazénové vody v posledních letech se stal fenoménem nejen domácích bazénů. Začíná se také rozšiřovat i do veřejných plaveckých zařízení. ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
0
KAMENNÝ KOBEREC Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Uherková Michaela
0
vodárna Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří Saddam
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×