Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Technika iris folding – přáníčko

Technika iris folding – přáníčko

Už jsme vám ukázali spoustu návodů na krásná přáníčka, která si můžete vyrobit doma. Dnes se naučíme jednu z dalších technik a tou je iris folding. Zvláštností u ní je, že celou dobu se pracuje z rubové strany a teprve když se skládanka dokončí, otočíte ji a zjistíte, co jste vytvořili.

reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • origami papíry různých barev,
 • bílý (popř. barevný) papír cca 250 g silný,
 • oboustrannou lepící pásku,
 • lepidlo,
 • šablonu na srdíčko.

Nářadí

 • nůžky,
 • ozdobné nůžky,
 • raznici s tvarem srdíčka,
 • pravítko, popř. řezačku.

Postup

 1. Z origami papíru si nastříháte proužky. Široké 2 cm a dlouhé podle jednotlivých proužků na šabloně, tedy 3 - 5 cm. Origami papír lze nahradit barevným papírem, který koupíte v každém papírnictví.

 2. Nastříhané proužky je nyní potřeba přehnout na polovinu. Kdybyste použili papír vyšší gramáže, např. čtvrtku, ve spoji by praskl a tento zlom by byl vidět.

 3. Vezměte papír, který použijete také na tělo přáníčka (např. zadní stranu origami papíru, barevnou či bílou čtvrtku). Na něj překreslíte obrys srdce ze šablony a ještě jeden obrys o cca 0,5 cm větší.

 4. Vzniklou konturu vystřihnete a umístíte na šablonu barevnou stranou dolů a lehce přichytíte lepicí páskou. Spodní strana vystřihnutého srdíčka bude v konečném výsledku vidět na přáníčku.

 5. Nyní začnete lepit proužky na konturu jako na návodu na šabloně. Postupujete podle číselného pořadí od 1a, 1b, 1c, dále 2a až 2c, skončíte proužky 8a až 8c. Pozor, lepidlo se nesmí dostat na bílou šablonu, ta se v závěru odstraní!

 6. Proužky lepíte tak, aby přehnutý sklad směřoval ke středu srdíčka a přichytíte vždy jen za okraje. Zvlášť pozor na první proužky, aby se nepřilepily i k bílé šabloně. Barevnost si určete sami – srdíčko má tři části, záleží na vás, jaké barevné kombinace si zvolíte.

 7. Hotové srdíčko opatrně odstraňte ze šablony a ostříhejte přečnívající proužky. Prostřední otvor můžete nechat prázdný, nebo srdíčko podlepte origami papírem. Záleží opět jen na vaší fantazii.

 8. Vezměte další čtvrtku či origami papír, položte proužkové srdce a opět obkreslete obrys o cca 0,5 cm širší. Opět vystřihněte.

 9. Srdíčko s vystřihovánkou podlepte (můžete použít oboustrannou pásku či lepidlo na papír) a nalepte na větší vystřižené srdce. Vznikne bílý okraj.

 10. Teď si připravíte samotné tělo přáníčka. Můžete použít kontrastní barvu čtvrtky či pokračovat tón v tónu, také rozměry si uzpůsobíte své fantazii. My jsme zvolili rozměr 10,5 x 15 cm.

 11. Hotové srdíčko opět podlepte a přilepte na vystřižený nebo řezačkou vyřízlý obdélník.

 12. Nyní se přáníčko ještě dozdobí. My jsme ozdobnými nůžkami vystřihli rohy, budou zajímavým barevným kontrastem oproti hlavní barvě přání.

 13. Pomocí raznice jsme si připravili pravidelná srdíčka. Kdo nemá raznici, může si je vystřihnout nůžkami, ale je to mnohem pracnější a jednotlivé kousky nebudou pravidelné. Srdíčka přestřihneme napůl.

 14. Rozstřihlá srdíčka nalepíte po obvodu velkého srdce a celými kousky dozdobíte tělo přání, záleží jen na vás, jak moc je chcete mít zdobené. Můžete si také např. z papíru vystříhat ozdobnými nůžkami proužky či růžky a nalepit je na přání.

Pepův tipŠablony na lepení proužků do různých tvarů najdete na internetu pod heslem iris folding. Každé přáníčko, které je vyrobené z lásky, určitě potěší, takže nezoufejte, pokud ten první pokus nebude úplně přesný. I v té nepravidelnosti je krása a originalita. Více inspirace najdete na www.jerabkova.info.
Autor: Pavla (text), Maiki (foto)

Související články

Balení dárků bez balícího papíru 10  fotek

Balení dárků bez balícího papíru

Vánoce jsou za dveřmi. Obchody se prohýbají pod náporem nakupujících. A nás ještě čeká zabalit dárky. Od loňska moc obalového materiálu nezbylo a p ...


Veselí a nezbední netopýři 5  fotek

Veselí a nezbední netopýři

Podzim je ideální dobou k příjemnému posezení a společnému vyrábění doma. Při skládání z papíru si užijete hodně pohody a zábavy. Zkuste si vyrobit tř ...


Vzpomínka na Provence - věnec s papírovými květy 12  fotek

Vzpomínka na Provence - věnec s papírovými květy

Věnec symbolizuje nejen slunce, ale i věčný koloběh přírody. Máte-li chuti nějaký věnec vytvořit, nemusíte čekat až do adventu. Někdo dává přednost př ...


Izolační výtvarná plastika na zeď 7  fotek

Izolační výtvarná plastika na zeď

Dnešní článek představuje naprosto novou výtvarnou bavlněnou hmotu VYVA. Je to materiál, který se pod značkou Stetap používá jako bavlněná stěrková om ...


Milá pokladnička 5  fotek

Milá pokladnička

Vlastnoručně vyrobená pokladnička se určitě zalíbí každému dítěti. Zkuste si jí společně vyrobit.


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×