Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak kvalitně spálit hnědé uhlí, dřevo a třeba i pelety? Se zplynovacími kotly

Jak kvalitně spálit hnědé uhlí, dřevo a třeba i pelety? Se zplynovacími kotly
Tuto otázku dnes neřeší jen každý druhý majitel rodinného domu či chalupy, ale i státní úředníci na ministerstvu životního prostředí. Na stole leží otázka, jak topit levně a přitom pomoci životnímu prostředí, potažmo našemu zdraví. Účinným řešením jsou zplynovací kotle, které dnes umí spálit palivo velmi šetrně k životnímu prostředí a s vysokou účinností. Jak to tedy vypadá v praxi? Při topení ušetříte minimálně 30 % paliva a zároveň není vidět na komíně, že by se topilo. Obzvláště pokud jsou použity v systému akumulační nádrže. Prostě velmi dobrá regulace výkonu a vysoká účinnost jsou základem úspěchu. V následujícím článku vám představíme různé typy zplynovacích kotlů ATMOS.
reklama

Spalování na principu zplynování (pyrolýzy) přitom už lidstvo zná mnoho let. Výrazně se liší od klasického hoření (odhořívání a prohořívání), kde se účinnost běžně pohybuje okolo 40-75 %, zatímco u zplynovacích kotlů je účinnost 82 - 92 %. Podstatou je tepelný rozklad v uzavřené zplynovací komoře za regulovaného přívodu vzduchu, který zajistí např. odtahový ventilátor. Vzniklé plyny se v prostoru zplynovací trysky nebo zplynovacího roštu smíchají s předehřátým sekundárním vzduchem a dohoří ve formě plamene ve spodním spalovacím prostoru. Jedná se tedy o takzvané obrácené spalování. Díky vysoké teplotě dosáhneme vysoké účinnosti a velmi nízkého obsahu škodlivin ve spalinách. Prakticky žádný kouř a žádné saze.

Čím vším můžete ve zplyňovacím kotli topit? Začněme stále používaným hnědým uhlím. Kombinované zplynovací kotle ATMOS kombi používají patentem chráněný otočný zplynovací rošt pro dokonalé spalování a snadné odstraňování popela za provozu. Kotle jsou samozřejmě vybaveny odtahovým ventilátorem, který minimalizuje kouření při přikládání paliva a prašnost v kotelně. V kotli lze bez problémů společně zplynovat hnědé uhlí i velké kusy dřeva. Kotle obsahují i různá technická zařízení, jako je chladicí smyčka proti přetopení, spalinový termostat pro automatické vypnutí kotle po dohoření paliva a další. Kotle se vyrábí o výkonech od 20 do 50 kW pod označením CxxS, např. C20S o výkonu 25 kW.

Kombinované kotle

Firma ATMOS nabízí i zplynovací kotle na černé uhlí pod označením ACxxS, např. AC25S o výkonu 26 kW. Zplynovací kotle na hnědé nebo černé uhlí spalují uhlí o zrnitosti ořech 1 nebo kostka, které je běžně k dispozici. Nepohrdnou ale ani uhelnými nebo dřevěnými briketami. Pokud ale nefandíte uhlí a raději byste topili dřevem a peletami, nabízí firma ATMOS kombinované kotle na dřevo i pelety zároveň. U těchto kotlů spalujete dřevo na principu zplynování a pelety ve speciálních hořácích s automatickým zapalováním a elektronickou regulací.

Princip je jednoduchý: do horních dvířek zplynovacího kotle zabudujete hořák na pelety a komfortní topení je na světě. Pokud chceme zase topit dřevem, povolíme dva šrouby, vyjmeme hořák a otvor osadíme dodaným víčkem. Rychlá a bezproblémová výměna netrvá ani 5 minut. Svoboda výběru - to je to, co mnoho lidí v tomto případě skloňuje! Buď plnohodnotně topíte kusovým dřevem, nebo využíváte hořák na pelety.

Existuje samozřejmě i varianta pro náročné zákazníky, kdy je kotel vyroben jako tříkomorový a hořák z něj nevyndáváte. Vrchní dvě komory slouží pro spalování dřeva na principu zplynování a třetí, spodní komora, pro spalování pelet. Stačí pouze přepnout vypínač na panelu kotle a hořák se sám spustí po dohoření dřeva. Kotle se prodávají pod označením DCxxSP, např. DC25SP o výkonu 25kW.

Samozřejmě nezapomeňme na zplynovací kotle na dřevo. Jedná se v podstatě o vrchol spalovací techniky. Krásné topení, popel vybíráte jednou za týden, palivo přikládáte v průměru třikrát za den a kotel vydrží hořet na útlum i 8 až 10 hodin. V kombinaci s akumulačními nádržemi ideální řešení. Kotle se vyrábí v označení DCxxS nebo DCxxGS, např. kotel DC25S o výkonu 25 kW.

Více informací se dočtete na stránkách www.atmos.cz.

Autor: Atmos (text a foto)

Související články

Zatopte si v kotli na tuhá paliva 5  fotek

Zatopte si v kotli na tuhá paliva

Před pořízením kotle na tuhá paliva je nutné si ujasnit několik faktů. Ty vám dají odpověď na to, zda je tento způsob vytápění pro vás opravdu to n ...


Nevyhnutelná budoucnost - ekologické kotle ATMOS 5  fotek

Nevyhnutelná budoucnost - ekologické kotle ATMOS

Už jste slyšeli o nové normě, která začne platit nejpozději od 1. února 2013 a která prakticky zruší staré klasické prohořívací a odhořívací kotle? Za ...


ATMOS - zplynování uhlí a dřeva 6  fotek

ATMOS - zplynování uhlí a dřeva

Všichni dobře víme, že při špatném spalování uhlí uniká do ovzduší velké množství nežádoucích látek, jako je oxid uhelnatý, oxid siřičitý, prach a dal ...


Na For Therm s Atmosem 1  fotek

Na For Therm s Atmosem

Na 23. mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH zároveň probíhá 3. veletrh vytápění, alternativních zdrojů energie a vzduchotechniky FOR THERM. Uskute ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×