Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak lepidlo Herkules Expert zachránilo křesílko

Jak lepidlo Herkules Expert zachránilo křesílko

Stalo se mi to bohužel už několikrát, že jsem někde u kamarádů byl na kafi či skleničce, povídáme si a najednou něco zapraskalo. V ten moment strnu a přestanu se hýbat. Pomalu, velmi pomalu, jako kdyby v tom byl nitroglycerin, odložím skleničku na stůl. Snažím se být lehčí, až nejlehčí na světě, a ze židle nebo křesílka, které pode mnou začalo praskat a rozkládat se, důstojně vstát. Občas to moc nejde, protože to udělá křup a jsem na zemi. Nevážím málo, mám kus přes sto kilogramů a ty křesílka z hobbymarketů a zahradních řetězců se proti mně prostě spikly. Nebo zůstává druhá varianta, ke které bych se přiklonil raději, že mám sice nadváhu, ale ta křesílka jsou špatně vyrobená nebo konstrukčně nedořešená. Konec zahradní sezony je ideální právě pro opravu takových nemocných kousků zahradního nábytku.

reklama

Kde je chyba?

Většinou je to mix ošizené konstrukce a velkovýroby, kdy se prostě to jediné, co má hlavní část sedáku a opěráku držet pohromadě, tedy lepidlo nedostane všude. Jako nový je dřevěný zahradní nábytek krásný. Je z exotických, nebo místních dřevin, krásně naaranžován u stolku se slunečníkem a překrásně vyfocen nebo vystaven před prodejnou. Problémem bývá, že kvůli skládání jsou v područkách židlí a křesílek a jejich nohách, na kterých je nejvíce váhy sedícího člověka, vyfrézovány, vyvrtány a pronejtovány všechny možné různé spoje a drážky a otvory pro šroubky. U mojí poslední rozsednuté návštěvy šlo o borové křesílko z hobbymarketu.

Nic neprasklo, ale kompletně se rozklížil sedák . To především díky sklopnému mechanismu, který se prý neustále povoluje a pak se celé křesílko rozviklává. Tím se pomalu rozvrže a rozviklá celá židle.

Hurá na opravu

Pro opravu bylo nutné celé křesílko povolit a prkénka sedáku opatrně rozebrat. Na to můžeme použít svěrky s možností rozpírání do stran, nebo poklepat gumovou paličkou či kladívkem přes podložku. Především u sedáku, kde se prkénka liší nebo zužují či nemají jednotný tvar, je vhodné si je označit tužkou a pak je vrátit na jejich původní místo.

Po rozebrání prkének sedáku se ukázala pravá příčina. Ve většině dlabů a na většině čepů bylo málo nebo vůbec žádné lepidlo. Tam, kde bylo, je lepidlo zkřehlé, přemrzlé a rozpraskané. V několika dlabech ho bylo tak málo, že se ho nemohl čep ani dotknout. Z napohled krásného křesílka, které nebylo zrovna levné, se tak najednou stala past na návštěvy. Nekvalitní, nedostatečné strojní nebo manuální nanášení lepidla, což je proti ceně křesílka korunová záležitost, způsobilo jeho poškození.

Staré lepidlo musí pryč!

Nejprve je nutné zbytky starého lepidla pečlivě očistit. K tomu můžeme ve dlabech použít tenké dlátko, nebo je můžeme vyškrábat pracovním nožem. Lepidlo na čepech odstraníme řezákem a pomocí pilníku nebo smirkového papíru. Postupujeme opatrně a v klidu tak, abychom odstranili pouze lepidlo, maximálně barvu. Ztenčení čepu by opravě nepomohlo.

Po očištění všech čepů a dlabů můžeme přistoupit k samotnému slepení. Připravíme si svěrky a podložky pod ně, abychom dřevo neotlačili. Dále houbičku a misku s vodou.

Lepíme

Na lepení jsem vybral Herkules Expert od Druchemy, který je ideální přímo pro takové opravy a lepení dřeva. Má úzké nanášecí hrdlo, které nám pomůže nanést lepidlo přesně tam, kam potřebujeme. Lepidlo naneseme jak dovnitř do dlabů, tak i na dosedací plochy čepů. Nevadí, když ho bude trochu více. To je lepší, než méně, přebytečné pak otřeme. Díly s naneseným lepidlem postupně vkládáme do sebe. V této fázi se nám budou hodit jedny pomocné ruce navíc. Po vložení prkýnek sedáku do dlabů v bočním dílu nasadíme druhý boční díl. A to co nejrychleji, aby nám lepidlo z čepů nevyteklo. Nyní díl sedáku pečlivě stáhneme. Použijeme svěrky, které si proti otlaku podložíme širšími odřezky. Jestliže nemáme svěrky, může nám dobře posloužit i popruhový stahovák.

Slepeno, nikde žádná skulina

Lepidlo schne velmi dobře a je možné ho povolit za hodinku. Jestliže ale necháme židli staženou déle, klidně přes noc, ničemu to nevadí. Vytlačené lepidlo otřeme vlhkou houbičkou, tu si při práci vypereme v misce s vodou. Lepidla jsme nanesli více, aby se dostalo i do hloubky dlabu a na všechny části dřevěného spoje. Po uschnutí je lepidlo transparentní.

Po povolení svěrek si můžeme uvařit kafe a dát zákusek nebo doutníček a provést zátěžovou zkoušku. Myslím, že nyní bude křesílko slepené lépe, než od výrobce. Celá oprava nás tak stála trochu času a spotřeba lepidla byla maximálně za deset korun.

Červený Herkules

Červený Herkules Expert je mladší bratr legendárního žlutého Herkulesu. Od toho žlutého se liší především tím, že je určen do dílny na lepení dřeva, truhlářskou a modelářskou práci. Umí rychlé a pevné spoje a dobře se nanáší. Proto byl ideální na naši opravu.

Lepidlo není voděodolné, ale pro nábytek pod přístřeškem nebo pergolou, který není v přímém kontaktu s vodou, je výborné.

Autor: Pavel Kutil Zeman, HobbyPRstudio (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Druchema inovuje legendární lepidlo Herkules 5  fotek

Druchema inovuje legendární lepidlo Herkules

Legendární lepidlo Herkules, které je jednou z vlajkových lodí společnosti Druchema, získává právě v těchto dnech nový design a lepší uživatelské m ...


Fialový Herkules slepí a zmizí 10  fotek

Fialový Herkules slepí a zmizí

Zabavit děti je občas nadlidský úkol. V letním období to není až tak těžké, zvláště, pokud je krásně a dítko může ven. Ovšem jakmile nastane oškliv ...


Co to jsou flexibilní lepené spoje? 5  fotek

Co to jsou flexibilní lepené spoje?

Lepení je jednou z možností, jak spojovat materiály dohromady. Jejich velkou výhodou je velmi vysoká pevnost při namáhání v tahu a smyku, problémem ...


Herkules expres slepí nejen židli 24  fotek

Herkules expres slepí nejen židli

Nejčastější opravou v domácnosti je lepení a z hlediska ceny je také nejúspornější. V případě tohoto výrobku jde snad o nejznámější a nejkvalitnějš ...


Stojan na tužky z recyklovaného materiálu 8  fotek

Stojan na tužky z recyklovaného materiálu

Na pracovním stole by měl být pořádek, aby se lépe pracovalo. Psací potřeby by měly být vždy šikovně po ruce a nejlépe i přehledně roztříděné. poku ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×