Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Invazivní rostliny

Invazivní rostliny

Invazivní rostliny jsou takové druhy rostlin, které nejsou v krajině původní, to znamená, že se přizpůsobily místním podmínkám a velmi agresivně vytlačují původní druhy rostlin, které zapadají do přirozeného ekosystému. Jedná se o zdomácnělé jednoleté rostliny, trvalky vyššího či nižšího vzrůstu, keře i stromy, převážně původem z jiných kontinentů, které nemají přirozené nepřátele.

reklama

Často se jedná o rostliny, které mohou ve styku s pokožkou vyvolat alergické reakce, které se projevují zarudnutím, otokem nebo puchýři. Nemají přirozené nepřátelé, kteří by daný druh usměrňovali. Nejčastěji se invazivní rostliny dostanou na nové území dovozem nebo zavlečením jako okrasné rostliny, buď úmyslným či neúmyslným způsobem.

Mezi nejznámější a velmi nebezpečný druh patří bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum) původem z Kavkazu, který se k nám dostal jako okrasná rostlina. Můžeme se setkat i s méně častými invazivními druhy tohoto rodu, s bolševníkem perským (Heracleum persicum) nebo bolševníkem Sosnowského (Heracleum sosnowskyi).

Často se vyskytuje v neupravených zahradách, kde naprosto s přehledem zdecimuje veškerou flóru. Jeho květenství je bílé. Jedna rostlina dokáže vyprodukovat za rok až 25 000 semen, které mají dlouhou klíčivost - 10 let. Celá rostlina je velmi nebezpečná. Ve styku s pokožkou způsobuje zarudnutí kůže s pocity pálení, puchýře a otoky, v závažných případech může dojít až k popáleninám II. stupně. Proto je nutné při jeho odstraňování používat ochranné prostředky – obuv, oblečení, rukavice atd.

Ničení bolševníku je technicky i finančně velmi náročné. Provádí se především v době před květem nebo v květu, kombinací mechanického a chemického postupu, tím se výrazně omezí jeho nežádoucí výskyt.

Dalším zástupcem invazivní rostliny je netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera), která je původem ze západní části Himaláje.

Můžeme se setkat i s její druhovou příbuznou rovněž invazivní netýkavkou malokvětou (Impatiens parviflora). Do našich krajin se netýkavka žláznatá dostala jako okrasná a medonosná rostlina. Její lidový název je „orchidej chudých“.

Květenství je v širokém spektru barev od bílé po temně fialovou. Jde o statnou bylinu, která vytváří vysoké množstevní porosty, které zcela vytlačují původní rostliny. Dospělá rostlina doroste do výšky 2,5 m a je tak nejvyšší bylinou naší flóry. Ničení netýkavky se provádí sekáním nebo trháním.

Křídlatka japonská (Reynoutria japonica) a křídlatka sachalinská (Reynoutria sachalinensis) jsou původem z dálného východu, k nám se dostaly jako okrasné rostliny.

Křídlatky jsou vytrvalé dvoudomé rostliny s bílým květenstvím, lodyha dorůstá až 4 m (křídlatka japonská do 2 m) a je rovná a dutá. Problematické jsou svým oddenkovým systémem s pupeny, který dokáže přezimovat pod povrchem půdy a prorůst až do 2 metrů pod povrch. Svým rozrůstáním tak ničí původní rostlinná společenstva. Hubení se provádí kombinací mechanického a chemického postupu. Spásání ovcemi je problematické, některé rostlinu nechtějí spásat.

Šťovík alpský (Rumex alpinus), původem z Alp, se k nám dostal pro své oranžové oddenky, kterými se barvily látky, mladé listy se používaly do salátů a také se s nimi krmil dobytek. Problematický je jeho kořenový systém a velká produkce semen. Likviduje se chemickým postřikem.

Likvidace invazivních druhů rostlin

Jak se zbavit invazivních druhů rostlin? Je možné využít mechanické, chemické nebo biologické postupy.

Mechanické metody

U všech mechanických metod musíme myslet na vlastní bezpečnost a používat ochranné prostředky.

- Vyrývání jednotlivých kusů rostlin provádíme rycími vidlemi. Důležité při tomto postupu je, aby byl celý kořenový krček vyryt. Pokud tak neučiníme, rostlina je životaschopná a po zregenerování začne opět růst. Tato metoda je velmi fyzicky náročná.

- Osekávání květenství se provádí nejčastěji ve vrcholu květu rostliny nebo mírně po odkvětu. Tento způsob je náročný na odhad, kdy osek provést. Pokud bude proveden předčasně, rostlina vytvoří květenství nové a vše musíme provádět nanovo. Tato metoda je časově náročná, protože musíme vyčkat na vykvetení všech rostlin, které potřebujeme osekat. Není příliš fyzicky náročná.

- Ruční kosení – provádíme kosou, mačetou nebo křovinořezem. Frekvenci kosení je nutné přizpůsobit růstu a provádíme co nejníže u země. Tato metoda je časově náročná. Ruční kosení není vůbec vhodné u bolševníku, hrozí vážné zdravotní komplikace.

- Kosení mechanizací – například malým traktorem. Tato metoda není moc účinná, neboť ne vždy se nám podaří všechny rostliny okosit v době květu. Je fyzicky a časově nenáročná.

Chemické metodyProvádíme volně dostupnými moderními neselektivní systémovými herbicidy. Pro menší plochy použije ruční rozprašovač a pro ty větší zádový rozprašovač. Vždy dodržujeme předepsaný postup a chráníme se ochrannými prostředky. Dbáme i na okolní porost, abychom nelikvidovali také rostliny, které nám nevadí.

Spásání skotem nejčastěji ovcemi
Tento postup je velmi časově i finančně náročný. Skot potřebuje přístřešky a také přístup k vodě. Celý prostor je nutné oplotit. Ne všechny druhy invazivních rostlin jsou pro zvířata poživatelné. Tento způsob lze použít například na křídlatky.

Biologické metody
Jsou ve fázi výzkumu. V budoucnu by bylo možné využití různých druhů živočichů (hmyz, larvy), plísní nebo hub.

Kombinované metody
Nejčastěji jedná se o kombinaci opakovaného kosení, tedy mechanického zásahu a chemického postřiku herbicidy.

Invazivní rostliny jsou v zahradách, na loukách, v lesích, na březích řek i potoků. V počátku se jevily jako přínosné, ale s postupem času a zkušeností se z nich staly nežádoucí. Je jen na nás, jak se s nimi vypořádáme, zda se podaří zamezit jejich hojnému bujení a tím vytlačování původních druhů rostlin nebo navždy změní ráz krajiny. Stačí si nové a v tuzemsku neznámé rostliny pořizovat s rozmyslem a čas od času kontrolovat, zda se nám nešíří i mimo zahradu.

Autor: Šárka Miškovská (text), Depositphotos (foto)

Související články

Vyžeňte plevel ze zahrady 24  fotek

Vyžeňte plevel ze zahrady

Boj s plevelem je běh na dlouhou trať. Jeho nepříjemnou vlastností navíc je, že roste mnohem rychleji, než pěstované rostliny. Pokud tedy nechcete, ...


Křovinořez Oleo-Mac 746 T si poradí s plevelem i nálety dřevin 23  fotek

Křovinořez Oleo-Mac 746 T si poradí s plevelem i nálety dřevin

Křovinořez je užitečný pomocník, kterého v dnešní době netřeba představovat snad nikomu, kdo občas musí bojovat s přerostlým plevelem, náletem stro ...


Vytrhávač plevele

K tomu, abyste se zbavili plevele ve svém trávníku, nepotřebujete chemické postřiky. Máme pro vás pohodlné řešení šetrné k životnímu prostředí – odstr ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×