Právě soutěžíme o:
plážovou osušku Isover plážovou osušku Isover
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak na oplocení pozemku

Jak na oplocení pozemku

Zvažujete oplocení pozemku? Víte ale, co všechno taková stavba obnáší? Jaká povolení k tomu potřebujete? Máte představu, jak by měl váš plot vypadat? A jaký materiál k výstavbě plotu budete potřebovat? Budete plot stavět svépomocí anebo si na výstavbu najmete firmu? Okolo výstavby oplocení je docela dost složitých otázek. Pokusíme se na všechny tyto otázky co nejlépe odpovědět. Poradíme vám, jak oplotit váš pozemek.

reklama

Začněme však pěkně od začátku.

Oplocení pozemku - legislativa

Od 1. 1. 2018 je legislativa spojená s výstavbou běžného oplocení pozemku zjednodušená. Již odpadá povinnost hlásit stavebním úřadům, že máte v plánu stavět plot. Nepotřebujete k tomu už dokonce ani souhlas sousedů. Toto ovšem platí pouze za těch podmínek, pokud plánovaný plot nehraničí s veřejným prostranstvím a jestliže není vyšší než 2 metry. Pokud plot sousedí s veřejným pozemkem, třeba s chodníkem, musí před jeho výstavbou majitel splnit vše, co platilo již před počátkem roku 2018.

Co to znamená?

Před oplocením svého pozemku majitel bude potřebovat získat územní souhlas, který vydává stavební úřad. Dále pak budete potřebovat i souhlas od sousedních pozemků. Musíte mít hotový i záměr, který by měl být vyjeven na situačním výkresu. Je totiž možné, že se můžete dočkat omezení výšky plotu a může vám být i nařízeno, jaký materiál na výstavbu plotu můžete použít. Pokud chcete oplotit prostor v chráněném památkovém území, potřebujete pro výstavbu plotu získat také stanovisko Státní památkové péče.

Obecně je zjištěno, že je vůbec nejlepší zanést oplocení pozemku přímo do projektové dokumentace. Pro lepší vztahy je rovněž rozumné se raději předem svého okolí zeptat, než pak řešit nastalé problémy.

Jaké oplocení pozemku zvolit?

Oplocení pozemku může mít různou podobu. Na výběr máte z celé řady variant. Je jen na vás, kolik financí chcete do výstavby oplocení investovat. Velmi oblíbenou variantou je zděný a dřevěný plot, jenomže stavět takový plot okolo celého pozemku není vůbec levné. I proto je mnohem lepší typy oplocení vzájemně kombinovat. Do přední, přístupové části zvolit zděný nebo dřevěný plot a jinde mít drátěné pletivo. S ním ostatně můžete celkem levně oplotit i poměrně velký pozemek.

Plot z pletiva

Plot z pletiva je levný a praktický. Není však zrovna nejestetičtější. A i zde máte na výběr. Pořídit si můžete pozinkované pletivo, svařované pletivo nebo poplastované pletivo.

Poplastované pletivo je levné, ale při manipulaci s ním se dost nadřete. Tento typ pletiva slibuje delší bezúdržbovost. Nemusíte ho natírat, takže ušetříte za barvu. Není ale zrovna nejpevnější. Snadné nainstalování slibuje pozinkované pletivo. Další variantou je i svařované pletivo, jež vyniká svou pevností a kvalitou. V případě, že byste chtěli takový plot trochu zamaskovat, můžete u něho zasadit keře. Zde je ale nutné počítat s tím, že se o ně musíte také starat.

Laťkový plot

Jednou z nejoblíbenějších variant je i klasický laťkový plot. Ten se hodí především k oplocení pozemku na vesnici, ale použít ho klidně můžete i ve městě. Zvlášť pokud je na pozemku dům ze dřeva anebo starší vila. Oplocení může být nízké, řídké, ale i husté, pevné a zcela neprůhledné. Na výběr máte i v barevných odstínech. Nemusíme se ani zmiňovat o tom, že nejvíce preferovány jsou přírodní odstíny, čili dřevo tmavě mořené.

Živý plot

Živé ploty jsou další variantou, s níž můžete oplotit svůj pozemek. Hodí se všude tam, kde se nebojíte průniku cizích osob a chcete, aby váš plot působil spíše esteticky. Nutno však upozornit, že takovýto plot vyžaduje pravidelnou péči. Při výsadbě živého plotu je důležité dobře zvážit volbu keřů. Každá lokalita totiž žádá něco jiného. Také si musíte uvědomit, že po jeho výsadbě se z plotu nebudete radovat hned. Trvá totiž několik let, než živý plot získá tu správnou podobu. Trpělivost a věnovaná péče se vám však zúročí.

Gabionové konstrukce

Takovýto moderní plot představuje drátěnou klec, vyrobenou ze svařených ocelových sítí, jež jsou vyplněny přírodním nebo lomovým kamenem. Vzhled je sice poněkud strohý, ale hodí se k moderním výstavbám a i on může zezelenat s pomocí pnoucí zeleně.

Kamenné oplocení

Kamenné zdi patří k tradičním variantám. Jsou však finančně nákladnější a ne všude se hodí. Volbu kamenného oplocení je proto zapotřebí dobře zvážit. Jeho velkou výhodou je minimální potřeba údržby.

Plot z umělého kamene

Plot z umělého kamene je vlastně plotem z betonu. Umělý kámen imituje skutečný kámen nebo cihlu. Takovýto materiál můžete kombinovat i se dřevem a kovem. Skvělé je, že k výstavbě takového oplocení nepotřebujete plotové dílce, ale pouze zpevněnou plochu.

Plotové branky

Při tvorbě oplocení nesmíme zapomenout ani na branky. Vždyť přece zajišťují přístup na pozemek. Ty mohou být jednoduché jednokřídlé anebo i dvoukřídlé. Jednoduché branky představují klasický vchod, dvoukřídlými na pozemek vjede motorové vozidlo.

Jak postavit plot

Dříve než začnete s výstavbou oplocení pozemku, je nutné se rozhodnout pro správnou výšku plotu. Výška plotu ovlivňuje nejen jeho vzhled, ale i účelnost. Od výšky se pak odvíjí i konstrukce plotu a volba materiálu.

Výšku oplocení volte podle toho, kde se pozemek nachází a jak velký ten pozemek je. Výška do jednoho metru se hodí spíše pro předěly v rámci zahrady. Plot o 150 centimetrech však už představuje kvalitní ohraničení, jež by nemělo nikomu vadit. Ideální výškou oplocení je však takové, které se pohybuje mezi 150 a 180 centimetry. Plot vyšší než dva metry vyžaduje speciální povolení a je také i poměrně finančně náročný. Optimální vzdálenost mezi nosnými prvky se pak pohybuje mezi 200 - 250 centimetry. Délka jednotlivých polí by měla být v poměru 3:2 nebo 3:1 k výšce.

Nosné prvky oplocení

Každý plot tvoří základy a pevné pilíře. Ty plot ukotvují. Užívají se k tomu betonové tvárnice. I ty ale mohou mít různou podobu. Vybrat si můžete i takové s designovými úpravami. Betonové části by měly být zasazeny do hloubky 50 až 80 centimetrů. Základ se nachází i mírně nad zemí. Na tento základ se pak položí izolační vrstva a na ně se následně kladou tvárnice. Plotové nosníky se zakládají přímo při zdění do požadované výšky. Na ně se pak už jen nasadí plotová výplň.

Upevnění plotu s pomocí zemních vrutů

Jednou z alternativ, jak upevnit plot jsou zemní vruty. Jejich výhodou je to, že je nepotřebujete nikterak kopat, ani betonovat. Zvládnete je vybudovat sami. Do vrutu vsazeného hluboko do země pak usaďte s pomocí vodováhy sloupek, který zafixujete obsypáním ostrohranného štěrku. Ten zapadne do štěrbiny, pevně se tam zakousne a sloupek pořádně upevní. Jejich výhodou je snadnost rychlost realizace. Nemusíte zde na nic čekat. Montáž je reálná kdykoliv během roku a snadno se demontuje.

Na co ještě myslet při výstavbě oplocení

Výstavbu oplocení pozemku nepodceňujte.

  • Dříve než se do toho pustíte, doporučujeme nejprve důkladně prozkoumat katastrální mapy, v nichž zjistíte, kde a kudy můžete oplocení vystavět.
  • V řadové zástavbě by se měl plot podobat těm ostatním.
  • Prozkoumat byste měli i další plány, abyste při jeho výstavbě nepoškodili vodovodní potrubí nebo třeba elektrické vedení. V případě, že díky tomu pak povede plot přes území, které nevlastníte, zajistěte si nejprve potřebná povolení.
  • I když na to neexistuje žádné nařízení, jde o nepsané pravidlo. Oplocení by mělo korespondovat s okolní krajinou.

Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Dokonalé betonové oplocení 8  fotek

Dokonalé betonové oplocení

Chcete mít skutečně pevný plot, spolehlivě zajišťující vaše bezpečí po dlouhá léta? Toto a ještě řadu dalších výhod získáte volbou betonového oploce ...


Hranice našeho panství, to jsou ploty, plůtky a oplocení 6  fotek

Hranice našeho panství, to jsou ploty, plůtky a oplocení

Každý, kdo vlastní třeba jen pár metrů čtverečních půdy, má potřebu své panství vytyčit, označit nebo dokonce oplotit. Tato potřeba doprovází lidst ...


Jaké pletivo zvolit k oplocení? 13  fotek

Jaké pletivo zvolit k oplocení?

Pokud plánujete oplotit svůj pozemek, můžete zvolit z několika druhů oplocení. Na výběr máte od klasického čtyřhranného pletiva, přes svařované sít ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
Založení zídky mezi záhony Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ivo
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×