Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak pěstovat fialky africké (Saintpaulia)?

Jak pěstovat fialky africké (Saintpaulia)?

Africká fialka, neboli Saintpaulia patří do čeledi Gesneriaceae a je příbuzná s gloxíniemi. Navzdory svému lidovému názvu nemá nic společného s evropskými violkami. Byla pojmenována po baronu Waltrovi von Saint Paul St Blaire, který ji koncem 19. stol.objevil v usambarském pohoří Kapské provincie v Jižní Africe. Poprvé byla fialka úspěšně pěstována v Americe a odtud se brzy rozšířila do celého světa.

reklama

U nás bezesporu patří k nejoblíbenějším pokojovým květinám. Velká obliba afrických fialek spočívá v několika faktorech. Prvním z nich je atraktivní květ. Květy upoutají svými barvami, které se předvádí v mnoha kombinacích a odstínech. Další velké plus je i v době kvetení. Známe mnoho krásných květin, které bohužel kvetou velice krátce, typickým příkladem mohou být venkovní rododendrony, které jsou velmi půvabné, ale krása trvá jen jeden týden v roce.Taková fialka je na tom jinak, kvete prakticky celoročně, v několika vlnách, mezi nimiž je jen krátká pauza, aby si květina odpočinula a pak začíná nakvétat znovu. Mnozí milovníci saintpaulií se stávají zapálenými sběrateli a okna jejich bytu hýří všemi možnými barvami. Získat veškeré barevné odchylky je skoro nemožné a navíc snaživí šlechtitelé každoročně přichází s novými a novými exempláři. Fialky se už dávno neodlišují jen barvou. Květy mohou být drobné i obří, plnokvěté, poloplnokvěté i jednoduché, jednobarevné ale i dvoubarevné.

Opustíme otázku květů a dostáváme se k dalšímu faktoru oblíbenosti těchto milých pokojovek. Je jím naprostá jednoduchost množení. Každého jistě potěší, když si může sám svojí vlastní květinu namnožit a vypěstovat si od samého počátku nové květiny, které se mohou stát třeba pěkným dárkem pro své blízké. Způsob množení je vegetativní, to znamená, že semena při něm nehrají žádnou roli. Nový jedinec se získá z části rostliny matečné. Konkrétně u fialek je to list, ze kterého vyroste nová rostlina. Nepotřebujete žádné speciální pařníčky nebo kryty. Odtržený list i se stonkem ochotně koření ve sklenici s vodou nebo jednoduše zapíchnutý do květináčku se zeminou. Asi po osmi týdnech se na bázi řapíku začnou tvořit mladé rostlinky. Mladý trs můžeme nechat růst, jak je, nebo pokud chceme sazeniček více, dají se od sebe opatrně oddělit a samostatně rozsadit.

Postup množení:

1. odebereme vyvinutý zdravý list

2. řeznou plochu listu ošetříme stimulátorem

3. list vysadíme pomocí kolíčku

4. vysazený list přitlačíme

5. mladá rostlinka se ukáže asi po osmi týdnech

Třetím důvodem, proč jsou fialky tak oblíbené, je jednoduchost pěstování, přesto i zde musíme dodržet určité pěstitelské zásady. Jak je to možné, že někomu fialky rostou v bytě nádherně a nedělá pro to skoro nic a někomu se nedaří, ať dělá, co dělá? Vysvětlení je jednoduché - největším úskalím je voda. Mnohem lepší je nechat fialku několikrát vyschnou, než ji přelít! Rostlina je velmi náchylná na houbové choroby a v mokru jim snadno podlehne.

Choroby rostlin

Mezi nejčastější choroby těchto květin patří odumírání rostlin (Phytophthora spp., Rhizoctronia solani). Choroba se šíří směrem od kořenového krčku na jednotlivé listy. Přestože rostlina zpočátku vypadá zdánlivě v pořádku, pozorujeme vadnutí nejprve spodních listů, které postupně hnijí, zavadávají a dají se snadno oddělit od rostliny. Choroba přechází i na kořeny, rostliny pak celkově zaostávají v růstu, vadnou, postupně odumírají, mnohdy se celá rostlina při uchopení úplně odpojí od zeminy. Vyplatí se proto pěstovat rostliny ve vydesinfikované zemině. Při zjištění prvních příznaků napadení je možné provést zálivku přípravkem Previcur.

Protože původců hniloby kořenového krčku je většinou několik (Pythium sp., Phytophthora spp., či Rhizoctonia solani) a na každého působí jiný přípravek, je nejvhodnější volit pro zálivku směs obou doporučených fungicidů.

Lépe než do květináče je zalévat fialku spodem – do misky. Další velkou chybou zejména majitelů suchých bytů v panelových domech je mlžení. Mnoho pokojovek toto vyžaduje, ale fialka ne! Její chlupaté listy velmi pomalu osychají a kromě nákazy plísně vznikají na listech i nevzhledné skvrny z vodních usazenin. Fialku nemáčíme ani v případě, že je zaprášená, prach odstraníme jemným štětečkem. Fialku také nikdy nepřehnojujeme, vysoký obsah solí v roztoku nesnáší. Dávku volíme vždy nižší a pečlivě dodržujeme koncentraci.

Autor: Ludmila Dušková (text a foto), Pavlína Wagnerová (foto)

Klíčová slova:


Související články

Závěsný obal na květináče 17  fotek

Závěsný obal na květináče

Kytiček máme plná okna i stolky, ale pár bychom jich ještě potřebovali někam umístit? Nebo si chceme vyzdobit zápraží či verandu? Snadná pomoc – vyrob ...


Jarní květina na stůl 8  fotek

Jarní květina na stůl

Nestihli jste koupit květinu na stůl? Vyběhněte na zahrádku nebo na louku, přidejte mašličku a hlavně pusu, maminky to potěší. Velký list přidejte ...


Zajímavá aranžmá z květin pro vaše potěšení 9  fotek

Zajímavá aranžmá z květin pro vaše potěšení

Ženy milují květiny. V kterékoliv roční době, počasí a situaci mají rády aranžmá z květin a rády květinami zdobí svůj domov. Máte-li na zahradě chr ...


Okna patří květinám aneb parapety 11  fotek

Okna patří květinám aneb parapety

Většina květin a rostlin má rádo světlo nebo polostín a ten se nejlépe hledá u okna na dostatečně nosném a širokém parapetu. Co si však počít, když n ...


Aby květiny nežíznily 5  fotek

Aby květiny nežíznily

Máte byt plný pokojových květin a musíte je na delší dobu opustit. Nechce se vám nikomu svěřovat klíče od bytu a květiny také nikam přestěhovat nemůže ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Zkvalitnění sena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel Karas
0
Jaký zvolit rychlestoucí plot? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petra
0
Hortenzie velkolistá - špatné hnojivo Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×