Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak na rozkvetlou zahradu v říjnu?

Jak na rozkvetlou zahradu v říjnu?

V říjnu často poklesnou noční teploty pod bod mrazu, což znamená definitivní konec kvetoucí krásy letniček. Z květin však zahradu ozdobí svými květy trvalky a některé cibuloviny. Díky chryzantémám, podzimním astrám, vřesu a ozdobné kapustě naladíte okenní truhlíky tak, že se ohlédne každá sousedka. A až sklidíte jedlé poklady zahrady, zaměřit se můžete na keře, které na podzim obarví zahradu snad všemi tóny.

reklama

Trvalky

V říjnu kvetou už jenom poslední opozdilci – oměj, podzimní astry, slunečnice a především široká paleta chryzantém. Z nižších trvalek dokvétají rozchodníky a fialky. Během října se dokončuje přesazování a výsadba nových trvalek, které rozkvétají hned na jaře. Odkvetlé stonky trvalek odstřihneme anebo seřízneme tak, aby nepůsobily rušivě. Květy a květenství uřízneme a usušíme jako podzimní výzdobu – k tomu se výborně hodí třeba mochyně a máčka.

Přečtěte si, jak se správně starat o chryzantémy.

Cibuloviny

V teplých podzimních dnech krásně kvetou poslední mečíky a jiřinky. Během října tyto hlíznaté rostliny sklidíme – za teplého dne vyryjeme, uložíme do bedniček a skladujeme celou zimu při optimální teplotě 6 stupňů. Zároveň pokračujeme ve výsadbě cibulovin, které budou zahradu zdobit na jaře: tulipánů, narcisů, hyacintů, modřenců, krokusů či ladoněk.

Okenní truhlíky

Většina letní parády v truhlících už odkvetla, což ovšem neznamená, že vaše okna nemohou zářit životem. Letničky v truhlících vyměňte za nízké chryzantémy, podzimní astry, nízké trvalky či menší dřeviny. Začátečníci nešlápnou vedle s vřesem, drátovcem, ozdobnou kapustou či libavkou s magicky červenými plody. Dozdobit můžete prakticky jakýmikoli travinami. Celou zimu vydrží v truhlících okrasná kapusta a vřes, pokud se o něj dobře postaráte.

Na krátkou chvíli udělají velkou parádu i listopadky, ozdobné papričky, růže či macešky. Ideální jsou ovšem do interiérových truhlíků – za oknem vydrží jenom chvilku. Doma do nich přidáte slavnostnější orchideje nebo bramboříky a o nové aranžmá máte postaráno.

Zeleninová zahrada

V říjnu a listopadu sklízíme poslední ovoce a zeleninu:

  • růžičkovou kapustu,
  • červenou řepu,
  • dýně,
  • květák a brokolici,
  • mrkev a pastiňák,
  • tuřín a vodnici,
  • pór,
  • brambory,
  • celer a petržel,
  • jablka, hrušky a ořechy.

Okrasné dřeviny

Říjen je nejvhodnější měsíc pro výsadbu nových dřevin. Na začátku měsíce se ještě hojně vysazují jehličnany a stálezelené listnáče. Potřebují dobře zpracovanou půdu, vylepšenou kompostem či hnojem.

Podzimní zahradu zaručeně rozzáří:

Růže šípková

Jemné růžovobílé květy už jsou dávno odkvetlé a jejich místo zaujaly rudé šípky. Nenápadná, ale z ekologického hlediska důležitá růže šípková perfektně zapadne do zahrad přírodního charakteru či na pozemky sousedící s volnou krajinou.

„Růži šípkovou doporučujeme i pro výsadbu živých plotů. Takový plot je netypický, na jaře a v létě růžový a na podzim nádherně rudý. Navíc jsem ještě nezažil zloděje, který by se zvládl prodrat hustou vrstvou šípkových keřů.“

Václav Mařík jr., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha

Hlohyně šarlatová

Neopadavý trnitý keř vytváří neproniknutelné stěny s oválnými tmavě zelenými listy. Návštěvníky vaší zahrady však na první pohled upoutají žluté, oranžové či červené malvičky dozrávající právě na podzim.

Krásnoplodka

Nad krásnoplodkou uznale pokývá hlavou každá návštěva. Jen málokterá dřevina totiž upoutá tolik pozornosti. Mezi žloutnoucím říjnovým listím směle vykukují lesklé tmavě fialové plody. Připomínají umělé korálky a často vydrží až do jara. Rozzáří nejen chmurné podzimní dny, ale úchvatně vypadají i ve sněhovém příkrovu.

Pámelník červenoplodý

Pámelník známe všichni z dětství jako „praskací kuličky“ bílé barvy. Tento hustý dvoumetrový keř s kulovitými plody je na zahradách často k vidění v bílé variantě. Má ovšem i daleko zajímavější provedení: pámelník červenoplodý nabízí atraktivní nachově červené plody. Ty navíc vydrží krásně barevné dlouho do zimy.

Brslen evropský

Brslen na jaře a v létě často přehlížíte kvůli obyčejnému zelenému olistění, na podzim se však díky extravagantně zbarveným plodům stává jedničkou každé zahrady. Tvoří šarlatově růžové tolobky s oranžovými míšky, které vyniknou na každé zahradě.

Říjnovou zahradu umí krásně ozdobit i dřišťály, kaliny, skalníky či kdoulovce. Tradičně pěkně vypadají keře pnoucí – břečťan, révovník či cesmína a mahon. Nenáročné jsou okrasné keřové višně, mandloně, jeřáby a plodové růže. Podzimní zahrada se dá také mlsat, například temnoplodec (aronie) i rakytník jsou plné vitamínů.

Tip: Pod vlivem dešťů a příznivých teplot zřejmě ožije i váš trávník. Koncem října se obvykle seká naposledy nakrátko. Určitě z něj shrabte i podzimní listí, aby pod jeho vrstvou do jara trávník nevyhnil.

Autor: Flos (text a foto)

Související články

Podzimní květinové dekorace 10  fotek

Podzimní květinové dekorace

Podzim vám ještě dopřává slunečné dny, kdy můžete chodit na vycházky do přírody. Až je vystřídá chladno, mlhy a plískanice a zůstanete doma, budete ...


Vysazujeme opadavé i stálezelené listnáče 4  fotek

Vysazujeme opadavé i stálezelené listnáče

Listnaté stromy a keře změní charakter vaší zahrady. Na rozdíl od jehličnanů nepůsobí chmurným a vážným dojmem, ale naopak prosvětlují celé prostře ...


Podzimní výdaje kolem bazénu ušetří čas i peníze na jaře 10  fotek

Podzimní výdaje kolem bazénu ušetří čas i peníze na jaře

Po tom, co počasí provádí v posledních letech, nás už asi ničím nepřekvapí. Léto si nejprve dalo na čas, teď nás potrápilo tropickými teplotami. Za ...


Návod na výrobu Rohu hojnosti, barevné podzimní dekorace, která vaší domácnost ochrání před podzimním nečasem 11  fotek

Návod na výrobu Rohu hojnosti, barevné podzimní dekorace, která vaší domácnost ochrání před podzimním nečasem

S přicházejícím podzimem se zkracují dny a večery jsou stále delší. Úroda je sklizena a s vděkem vzpomínáme na vše, co nám příroda nadělila. Ještě dří ...


Podzimní srdíčko 9  fotek

Podzimní srdíčko

Přinesme si kousek současné krásné podzimní poezie domů. Inspiraci najdeme při procházce v přírodě, při níž si nasbíráme suché popínavé rostliny, mech ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavlína
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Marek
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
dovolena Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Hortenzie velkolistá - špatné hnojivo Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
0
Plamenka latnatá Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Soňa
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×