Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak odstranit vodní kámen?

Jak odstranit vodní kámen?

V každé domácnosti jsou místa, která používáte denně, ovšem s jejich údržbou je trochu problém. Zamyslete se, jak často používáte vodovodní kohoutek. A určitě ho po každém zavření vody neutřete dosucha. Voda pak zanechá na kovu viditelné stopy v podobě vodního kamene. Ten se usazuje v nevzhledných mapách, které jdou po delší době špatně očistit. Máme pro vás pár tipů, jak odstranit vodní kámen i bez použití drastické chemie.

reklama

Jak předcházet usazování vodního kamene?

Nejlepším řešením je zamezit usazování kamene. Máte několik možností. Můžete se stát rodinným četníkem, který bude stát na stráži a po každém použití koupelny donutí jeho uživatele osušit všechna dostupná místa. Další možností je vodovodní baterii potřít parafínem. Voda se nebude usazovat, ale steče. I sprchový kout můžete ošetřit přípravkem, který zamezí usazování vody a vytváření kamenných map. Pokud sklo není ošetřeno hydrofobní vrstvou, použijte vhodný hydrofobní prostředek a sklo natřete. Pokud jste již kout delší dobu používali, nejprve odmastěte a vysušte plochu a teprve poté naneste přípravek dle návodu k použití. Hydrofobní vrstvu je potřeba po čase obměnit.

Čím odstranit již usazený kámen z vodovodní baterie?

Vodovod může zářit čistotou, pokud mu budete věnovat pravidelnou péči. Na zaschlý vodní kámen platí například citron. Rozkrojte citron a otřete jím všechna místa na vodovodu. Přes noc necháte působit, ráno opláchnete a otřete dosucha. Není vhodné pro čištění používat pomůcky s drsnou stranou. Mohli byste povrch poškrábat. Místo toho zkuste použít jedlou sodu. Naneste na houbičku trochu jedlé sody, lehce navlhčete a očistěte vše, kam dosáhnete. Pokud se někam nedostanete, použijte vyřazený kartáček na zuby.

Očista sprchového koutu

I sprchový kout si zaslouží zvýšenou péči a pravidelnou očistu. Jak byste se mohli dočista omýt ve špinavé koupelně? Na sklo můžete použít kyselinu citronovou. Nasypte dvě tři lžičky sypké kyseliny citronové do vody a tímto roztokem můžete sklo umýt. Abyste se ve vodě nemuseli máchat, přelijte ji do rozprašovače. Dále postupujte stejně, jako když myjete okna. Pokud máte citlivou pleť, vezměte si raději rukavice.

Na dlaždičky v koupelně i kuchyni použijte páru

Vodní kámen se může usazovat i na dlaždičkách v koupelně a kuchyni. Tyto velké plochy bývají problémem, ale máme řešení. K čištění můžete využít parní stroj. Pára je vhodná pro běžné čistění podlah, kuchyně, koupelny, využijete ji na potahy na křesle či sedačce, nezapomeňte ji přizvat při velkém úklidu. Od vany, přes umyvadlo, sprchový kout, až po dlaždičky i koupelnové baterie. Je vhodná především pro alergiky. Odpadá nutnost použít k čištění jakýkoliv přípravek, ať už chemický, nebo i z přírodních zdrojů. V případě parního stroje používáte pouze vodu. A odstraníte s ním plíseň, usazeniny ve spárách i zmiňovaný vodní kámen.

Co se zanesenou sprchovou hlavicí?

Pokud máte sprchu již nějaký ten pátek, může se stát, že vodní kámen se rozšířil po sprchové hlavici tolik, že omezuje proudění vody z trysek. Opět máte několik možností. Zkuste ho nejprve odstranit ručně, některým z výše uvedených přípravků, poté opláchnout a vysušit. Pokud je znečištění trochu větší, použijte ocet. Sprchu na noc namočíte do nádoby s octem. Máte sprchu připevněnou napevno a nejde sundat? Do igelitového sáčku či třeba nafukovacího balónku nalijte ocet, ponořte do něj sprchovou hlavici, sáček uvažte kolem hrdla sprchy a nechte působit přes noc. Druhý den opláchněte a osušte. Nevoní vám ocet? Přidejte několik kapek citronu. Neutralizuje pachy.

Vodní kámen způsobuje především tvrdá voda

Pokud se vám vodní kámen objevuje ve vyšší míře, máte pravděpodobně velmi tvrdou vodu. Dobré je namontovat na začátek vodovodního řadu filtr. Ale tím to nekončí. Dalším krokem je použít automatický změkčovač vody, který ji většinou upraví pomocí regenerační soli nebo kamence. Tím si ušetříte nejen práci s neustálým odstraňováním usazeného kamene v nově zrekonstruované koupelně nebo kuchyni, ale prodloužíte i životnost spotřebičů, které přicházejí do styku s vodou, jako jsou kávovary, varné konvice nebo třeba bojler a pračka. Ušetříte i prací prostředky, které musíte pro změkčení vody používat.

Autor: Pavlína Wagnerová (text), Kärcher (foto), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Trio je  pomocník pro správné čištění a tím i delší život nábytku 5  fotek

Trio je pomocník pro správné čištění a tím i delší život nábytku

Ve svém bytě či domě se každý chce cítit příjemně. Proto ladíme zdi do barev, ve kterých se cítíme dobře, vybíráme vhodné dlaždičky, a také zařizujeme ...


Neztrácejte čas čištěním trouby, zvládne to sama 2  fotek

Neztrácejte čas čištěním trouby, zvládne to sama

Trouba je v kuchyni cenným spojencem; umožňuje vyzkoušet pozoruhodné recepty a připravit vaše oblíbená jídla. Ale nelze říci, že čistění trouby je sna ...


Špína pod parou 4  fotek

Špína pod parou

Co znamená, špína pod parou? Šikovní vědí, že naopak pod parou se špína nedrží. Čištění parou je jedno z nejúčinnějších čištění. Zapomeňte na koště ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
1
desinfekce Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:32 Milos novy
1
oprava wc Koupelny
Poslední příspěvek: 9.3.2018 11:29 Iveta
7
Plíseň v bytě - větrák? Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.8.2019 19:56 Def Ender
5
parkety Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 6.2.2018 12:51 jana
2
Položení koberce Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 14.2.2018 07:24 jana
2
Rozdělení dětského pokoje Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 31.10.2018 13:05 Administrátor Andrea
2
Jak odstranit lak Koupelny
Poslední příspěvek: 9.10.2016 07:25 Tig
2
Výměna odtoku umyvadla Koupelny
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:02 Pavlína
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
nová kancelář Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 18.6.2012 18:43 jiřina bělková
1
Výroba pohovky pro 2 lidi Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:24 Martin Liškutín
1
nová skartovačka Pokoje a pracovny
Poslední příspěvek: 5.2.2018 14:26 Andrea Roubalová
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×